لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) درباره مارگی ها، گربه هایی که عمودی راه می روند، بیشتر بدانیم
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/06/27 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 
 


گربه های مارگی یکی از زیباترین و مرموزترین گربه های خالدار در قاره آمریکا هستند.

تصویر گربه مارگی

مشخصات کلی مارگی ها

 • طول  46-69 سانتی متر
 • طول دم: 23-52 سانتی متر 
 • ارتفاع: حدود 30 سانتی متر 
 • وزن: 2.3-4.9 کیلوگرم 
 • وضعیت در طبیعت: رو به کاهش

مارگی ها گونه ای از گربه سانان متوسط و از نظر اندازه به گربه ببری نزدیک هستند اما از نظر ظاهری خیلی به ببری ها شبیه نیستند. رنگ آنها معمولا  قهوه ای کم رنگ متمایل به زرد و دارای لکه های سیاه و نوارها و لکه هایی تیره در امتداد بدن هستند. مارگی ها دارای خز ضخیم و نرم هستند. خال های روی بدن حیوان دارای مرکز کم رنگ هستند، اما هنوز تیره تر از رنگ پس زمینه هستند. شکم، سینه، گلو، چانه و قسمت داخلی پاها سفید برفی است. در مارگی ها خواب خز در ناحیه کمر به جلو  است و موهای گردن به سمت بالای سر می خوابد. آنها دو نوار تیره در هر طرف صورت دارند. دم آنها، مانند بسیاری از پستانداران درختی، بسیار بلند و حدود 70 طول بدن  است ولی نکته اصلی چشمان بزرگ این حیوان است.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.


بوم شناسی

مارگی  ها جادوگران بالای درختان هستند و به زیبایی با زیستگاه انبوه از درخت جنگل سازگار شده اند. پاهای پهن و نرم آنها و انگشتان انعطاف پذیر به آنها اجازه می دهد تا با یک پای عقب از درخت آویزان شوند و مچ پاهای انعطاف پذیر می توانند پا را 180 درجه به سمت بیرون بچرخانند. آنها بسیار سریع هستند و حتی در هنگام سقوط هم می توانند یک شاخه را با یک پنجه جلو یا عقب گرفته و خود را بالا بکشند. پاهای نرم پهن، بستر مناسبی برای پرش و چنگ زدن برای بالا رفتن را فراهم می کند. دم فوق العاده بلند و سنگین آنها به تعادل هنگام حرکت از درختی به درخت دیگر کمک می کند. در برخی مناطق ، مارگی ها شکار، خواب و حتی بچه هایش را روی درخت می گذارد. هنگامی که آنها فرود می آیند، برخلاف اکثر گربه هایی که ابتدا به سمت پایین خم مشوند و پایین می پرند، با سر از تنه پایین می روند (شیرجه می روند - ویدیوی زیر را مشاهده کنید). مارگی ها بیشتر روی زمین شکار می کنند اما بر روی درختان نیز شکار می کنند. 


توزیع جمعیت 

به طور کلی مارگی ها در سراسر محدوده زندگی خود بسیار کمیاب هستند و فقط در مناطق بسیار کمی می توان آنها را نسبتاً متداول نامید. به طور کلی تراکم جمعیت بین 1 تا 5 حیوان در 100 کیلومتر مربع است. به نظر می رسد که در مناطق بسیار کمی این تراکم به 15-25 گربه در هر 100 کیلومتر مربع می رسد.


زیستگاه

در مقایسه با دیگر گونه های گرمسیری گربه های آمریکایی، مارگی ها با جنگل ارتباط عمیقی دارند و عمدتاً در جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری همیشه سبز برگریز/نیمه برگریز، مرطوب و جنگل های ابری کوهستانی زندگی می کند. 


تصویر گربه مارگی

تولید مثل

مارگی ها به جز زمانی که ماده ای بچه دار می شوند تنها زندگی می کنند. حیوان ماده هر ساله پس از یک دوره بارداری تقریباً 76 - 85 روزه، یک بچه گربه (به ندرت دو)، به دنیا می آورد. بر خلاف سایر گونه های گربه وحشی، مارگی ها فقط یک جفت غدد پستانی دارد. وزن توله ها هنگام تولد 84 - 170 گرم است و چشمان آنها در حدود دو هفتگی باز می شود. بچه ها تیره تر از بزرگسالان هستند و دارای لکه های تیره یکنواخت و پنجه های خاکستری تیره هستند. از شیر گرفتن در حدود دو ماهگی اتفاق می افتد و بلوغ جنسی در حدود دو سالگی به دست می آید.


تهدیدها

مانند بسیاری جانداران دیگر موارد زیر به عنوان تهدید های اصلی گربه های مارگی شناخته می شوند:

 •  تخریب زیستگاه به دلیل جنگل زدایی و تبدیل جنگل ها به مناطق کشاورزی
 • شکار غیرقانونی 
 • کشته شدن توسط خودروها
 • تجارت غیرقانونی 
 • شیوع بیماری ها
 • میزان باروری پایین

حفاظت

گربه های مارگی در فهرست قرمز IUCN قرار دارند. 


ویدیوها


در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
72.2% 17 مرداد (8 آگوست)
22.2% 4 شهریور (26 آگوست)
5.6% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

 • کدام پستاندار زمینی غیر از انسان بیشترین عمر را دارد؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  فیل  حامیان حیوانات از این پس میتوانند اطلاعات خود را به رایگان و بدون محدودیت در بخش دفترچه تلفن «مای ملو» ثبت کنند. برای این کار وارد لینک زیر شوید و اطل ...