لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) تعریف حیوان آزاری و قوانین حیوان آزاری در ایران
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/08/08 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/19
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 
 


ظلم به حیوانات که در اصطلاح عامه بیشتر به حیوان آزاری معروف است، عبارت است از بی توجهی به حیوانات یا نادیده گرفتن حقوق آن ها. این می تواند شامل تحمیل رنج یا صدمه به هر حیوانی به صورت غیر عمد (غفلت) یا ارتکاب به عمد توسط انسان (مانند کشتن حیوانات برای سرگرمی) شود.

تعریف حیوان آزاری


حوزه های قوانین مقابله با حیوان آزاری
رویکردهای متفاوت به قوانین مقابله به حیوان آزاری در حوزه های قضایی مختلف در سراسر جهان وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از قوانین روش های کشتن حیوانات برای غذا، پوشاک یا سایر محصولات را کنترل می کنند و قوانین دیگر مربوط به نگهداری از حیوانات برای سرگرمی، آموزش، تحقیق یا حیوانات خانگی هستند. 

حیوان آزاری در ایران
متاسفانه، ایرانیان سابقه طولانی در حیوان آزاری دارند و این کاملا با سابقه تاریخی آن ها در همزیستی با حیوانات در تقابل است. یک دلیل اصلی خلاء قواعد حقوقی حمایت از حیوانات است. به طور کلی در قوانین ایران، رویکردی مبتنی بر حمایت از حیوانات وجود ندارد و نظام حقوقی کشور از خلاء قواعد حقوقی در این زمینه رنج می برد و در پیشگیری از حیوان آزاری به نحو متناسب و موثر، ناتوان است. جالب است که بدانید تنها قوانین حمایتی از حیوانات مربوط به سال 1398 است که در طرحی با عنوان ممنوعیت حیوان آزاری در 11 شهریور ماه در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده و به امضای 100 نفر از نمایندگان مردم رسیده و برای تصویب تحویل مجلس شده است.

قوانین موجود ناظر بر حفظ حقوق حیوانات نیست

تاکنون تعریفی از حقوق حیوانات در قوانین و مقررات موضوعه ایران به عمل نیامده و قوانین موجود ناظر بر حفظ حقوق حیوانات نیست بلکه مربوط به حفظ گونه های جانوری در معرض انقراض و حفظ، حمایت و تکثیر حیوانات وحشی است. همچنین قوانین مربوط به حوزه صید و تجارت حیوانات وحشی از بازدارندگی لازم برخوردار نیستند و گرچه قانونگذار در سال 1375 با بازنگری در قانون شکار و صید که در سال 1346 به تصویب رسیده؛ در زمینه صید، خرید، فروش و تجارت حیوانات وحشی دست به جرم انگاری های جدیدی زد اما در عمل، این مقررات نتوانست به مانع موثری بر سر راه سودگردان حیوانات وحشی که سود سرشاری از خرید و فروش و تجارت این موجودات کسب می کنند، تبدیل شود.

به گفته حقوق دانان، در مجموع، قوانین و مقررات موجود در حوزه حمایت از حقوق حیوانات و نقض موردی یا سازمان یافته قوانین مربوط به این حوزه از صلابت و اقتدار لازم برای تامین و تضمین حفظ حیات وحش در کشور و جلوگیری از حیوان آزاری برخوردار نیست و در مواردی نیز با خلاء های قانونی مواجه هستیم و لایحه حمایت از حیوانات نیز سال هاست که در انتظار تصویب در مجلس شورای اسلامی است.
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: میوه مورد علاقه شما چیست؟
34.2% توت فرنگی
21.1% گیلاس
15.8% سیب
10.5% گلابی
10.5% هیچکدام از موارد بالا
7.9% انگور
سوال نیم روز

  • کدام پستاندار زمینی غیر از انسان بیشترین عمر را دارد؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    فیل    یکی از نگران کننده ترین خطراتی که حیوانات خانگی بخصوص گربه و سگ ها را تهدید میکند بیماری بسیار مسری چشمی ناشی از هرپس ویروس است. ما از همه متخصصان و خ ...