لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) گونه های درمعرض خطر انقراض ویژگی های مشترکی دارند
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1401/01/08، آخرین بروزرسانی: 1401/01/08 ساعت 03:28 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


نتایج مطالعه جدیدی نشان می دهد ویژگی های جمعیتی و تاریخچه زندگی، آسیب پذیری گونه ها دربرابر انقراض را توضیح می دهد.

فعالیت های انسانی با نرخ وحشتناکی گیاهان و جانوران را به سمت انقراض سوق می دهد. براثر عوامل مختلفی از تخریب زیستگاه ها، صید بی رویه و شکار غیرقانونی گرفته تا گرمایش جهانی و آلودگی، گونه ها سریع تر از تصور ما درحال نابودی هستند.

ویژگی گونه های در حال انقراض

در مطالعه جدید هایدی هرناندز یانز و همکارانش از مرکز زیست شناسی کاربردی جمعیت الکساندر در باغ وحش لینکلن در شیکاگو، ویژگی های مشترکی در میان گیاهان، پرندگان یا پستانداران در معرض خطر نابودی شناسایی شده و نتایج غیر منتظره ای به دست آمده است. هرناندز یانز و همکارانش در مقاله خود توضیح می دهند: «ترکیبات خاص ویژگی های تاریخچه زندگی و نرخ های جمعیتی می تواند یک جمعیت را بیشتر از جمعیت های دیگر مستعد انقراض کند.»
تا همین اواخر، مطالعات کمی با استفاده از داده های دنیای واقعی در مقیاس جهانی این موضوع را بررسی کرده بودند که چه عاملی موجب می شود یک گونه نسبت به گروه های دیگر آسیب پذیری بیشتری دربرابر انقراض داشته باشد.
الگوها و زمان بندی بقا، رشد و تولیدمثل از عواملی هستند که روی این مسیله اثر می گذارند که آیا جمعیت های گیاهان و جانوران می توانند هجوم تغییرات محیطی ناشی از فعالیت های انسانی را تحمل کنند یا با آن سازگار شوند.
هرناندز یانز و تیمش داده های مربوط به نرخ رشد، طول عمر و تولیدمثل 159 گونه از گیاهان علفی، درختان، پستانداران و پرندگان را جمع آوری کردند و در کنار آن فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) را نیز بررسی کردند. پژوهشگران می نویسند: «با وجود نمونه نسبتاً کوچکی که از گونه ها داشتیم، متوجه شدیم گونه هایی با الگوهای جمعیتی خاص نسبت به گونه های دیگر بیشتر درمعرض خطر انقراض قرار دارند.»
برای مثال، پستاندارانی که زمان نسلی طولانی تری دارند، بیشتر درمعرض خطر انقراض قرار دارند. شاید علت آن باشد که هرچه بیشتر طول بکشد تا گونه ای بالغ شود و تولیدمثل کند، خصوصا اگر آن حیوانات فقط یک بار در طول عمر خود تولیدمثل کنند، سازگاری با تغییرات محیطی سریع برای آن ها سخت تر است.

در همین حین، نتایج نشان داد پرندگانی که بیشتر تولیدمثل می کنند و سریع تر رشد می کنند، نسبت به انقراض آسیب پذیرتر هستند که تا حدودی غیرمنتظره بود، چراکه ممکن است فکر کنید تولید فرزندان زیاد شانس بقای گونه را افزایش می دهد. درمقابل، مطالعات دیگر نشان داده اند پرندگانی که تخم های کمتری می گذارند، با خطر انقراض بیشتری رو به رو هستند. این تفاوت ها ممکن است منعکس کننده روش های متفاوت اندازه گیری تولیدمثل باشد.

طبق نتایج مطالعه ی جدید، گیاهان علفی چندساله ساقه نرم (گیاهانی که قبل از زمستان از بین می روند و در بهار و تابستان شکوفا می شوند)، درصورتی که زودتر بالغ شوند و در جوانی نرخ بقای بالایی داشته باشند، بیشتر احتمال دارد از بین بروند. اگرچه، الگوی واضحی برای درختان چوبی درمعرض خطر دیده نشد. هرناندز یانز و همکارانش می نویسند: «جنگل زدایی به منظور کشت محصولات کشاورزی و شهرنشینی بین گونه های درختی تمایزی قایل نمی شود و همه گونه ها را از بین می برد.»
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

این یافته ها، به نتایج مطالعه اخیر دیگری می افزاید که نشان می داد گونه هایی که بالای زنجیره غذایی قرار دارند، جمعیت های پراکنده ای دارند یا محدوده های جغرافیایی کوچکی دارند، آسیب پذیرتر هستند.

اما این نوع مطالعات اغلب توسط فهرست قرمز IUCN محدود می شود. این فهرست فقط بخشی از گونه های درمعرض انقراض را در برمی گیرد و بیشتر به سمت پرندگان و پستانداران انحراف دارد. به عنوان مثال، دوزیستان از آسیب پذیرترین گونه ها هستند، به طوری که یک سوم از همه گونه های شناخته شده دوزیستان با خطر انقراض رو به رو هستند. این درحالی است که هزاران گونه هنوز توسط IUCN ارزیابی نشده اند یا داده های کافی برای انجام چنین ارزیابی هایی وجود ندارد.

علاوه بر این، حشرات یا بی مهرگان دیگری وجود دارند که به گرده افشانی گیاهان، پراکنش بذرها و چرخه مواد مغذی در اکوسیستم ها کمک می کنند. همچنین، گونه های بی شمار دیگری نیز وجود دارند که هنوز کشف نشده اند. تمام این گونه ها با سرعت بالایی درحال انقراض هستند. الیزابت بوآکس و دیوید ردینگ، بوم شناسان حفاظت در مقاله ای در سال 2018 می نویسند: «بیشتر این انقراض ها ثبت نشده اند، بنابراین، حتی نمی دانیم چه گونه هایی را از دست می دهیم.»

براین اساس، می توان گفت با وجود تلاش دانشمندان، احتمالاً میزان کاهش تنوع زیستی و خطر انقراض را کمتر از حد برآورد می کنیم. نزدیک به 350 گونه گیاه علفی تجزیه شده در مطالعه حاضر فاقد وضعیت IUCN هستند.

هرناندز یانز و همکارانش امیدوار هستند درک بهتر این مسیله که چه ویژگی هایی گیاهان و جانوران را درمعرض خطر نابودی قرار می دهد، به تلاش ها برای حفاظت کمک خواهد کرد. این یافته ها می توانند برای ارزیابی این موضوع که کدام گونه ها بیشتر یا کمتر دربرابر انقراض آسیب پذیر هستند، به ویژه زمانی که داده های کافی وجود ندارد، مورد استفاده قرار گیرد.


این پژوهش در مجله ی PLOS One منتشر شد.

مترجم: مریم صفدری
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: درخت مورد علاقه شما چیست؟
28.9% درخت گیلاس
24.1% درخت گردو
14.5% درخت پرتقال
13.3% درخت سیب
10.8% درخت انار
4.8% هیچکدام از موارد بالا
3.6% درخت توت
سوال نیم روز

  • به علم مطالعه تخم پرندگان چه می گویند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    زیست شناسی    حامیان حیوانات از این پس میتوانند اطلاعات خود را به رایگان و بدون محدودیت در بخش دفترچه تلفن «مای ملو» ثبت کنند. برای این کار وارد لینک زیر شوید و اطل ...