لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) درباره کرگدن ها بیشتر بدانید
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/06/19، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 04:22 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


کرگدن ها زمانی در بسیاری از نقاط اروپا، آسیا و آفریقا وجود داشتند. نقاشی های غارهای بازمانده از زمان اروپاییان اولیه نشان می دهد که این حیوانات برای اجداد ما شناخته شده بودند. در آغاز قرن بیستم ، 500,000 کرگدن در آفریقا و آسیا وجود داشت که تا سال 1970 تعداد آن ها به 70 هزار نفر کاهش یافت و امروزه حدود 27 هزار کرگدن در طبیعت باقی مانده است. 

انواع کونه های کرگدن
کرگدن ها، حیوانات در حال انقراض
 به دلیل شکار غیرقانونی و از بین رفتن زیستگاه در طول چندین دهه تعداد بسیار کمی از کرگدن ها در خارج از پارک ها و ذخایر ملی زنده می مانند. بطور کلی سه گونه کرگدن سیاه، جوان و سوماتران در خطر انقراض شدید هستند. امروزه تنها تعداد کمی از کرگدن های جوان تنها در یک پارک ملی در بخش شمالی جزیره جاوه اندونزی یافت می شوند. یکی از زیرگونه های کرگدن جوان در ویتنام در سال 2011 منقرض شد. تلاش های موفقیت آمیز برای حفظ تعداد کرگدن های تک شاخ (یا هندی)  تعداد آن ها را از حدود 200 عدد در ابتدای قرن 20 به حدود 3700 مورد افزایش داده است. این یکی از برنامه های موفق برای حفظ بقای کرگدن ها بوده است بطوری که به حفظ این گونه جانوری کمک شایانی کرده است با این حال، این گونه هنوز در معرض تهدید ناشی از شکار غیرقانونی به دلیل شاخ و از بین رفتن و تخریب زیستگاه های طبیعی است.

در آفریقا، کرگدن های سفید جنوبی، که زمانی تصور می شد منقرض شده اند، در حال حاضر در پناهگاه های حفاظت شده رشد می کنند با این حال در طبقه بندی حیوانات در خطر قرار می گیرند. اما کرگدن سیاه غربی و کرگدن سفید شمالی اخیراً در طبیعت منقرض شده اند. تنها دو کرگدن سفید شمالی باقی مانده تحت مراقبت 24 ساعته در در کنیا نگهداری می شوند. تعداد کرگدن های سیاه در دو دهه گذشته از کمتر از 2500 عدد دو برابر شده است، اما تعداد کل آنها هنوز بسیار کمتر از 100,000 راس تخمین زده شده در اوایل قرن بیستم است.

چرا کرگدن ها را سروته می کنند؟

چرا کرگدن ها را آویزان می کنند؟

تحقیقی در موردی تاثیر سر و ته کردن کرگدن ها روی سلامتی این حیوانات که توسط تیمی به سرپرستی رابین رادکلیف از دانشگاه کرنل در نامیبیا صورت گرفته و برنده جایزه ایگ نوبل در بخش حمل و نقل شده را کسب کرده است. در این تحقیق 12 کرگدن را هر کدام به مدت ده دقیقه سر و ته کردند تا تاثیر حمل و نقل کرگدن ها به این شکل با هلی کوپتر روی سلامتی این حیوانات را بررسی کنند. حمل و نقل کرگدن ها با هلی کوپتر بین زیستگاه های طبیعی برای ایجاد تنوع ژنتیک در تولید مثل، فعالیتی معمول برای حفاظت از این گونه در خطر انقراض است. اما به گفته رابین رادکلیف، دامپزشک حیات وحش از دانشگاه کرنل، تاکنون هیچ کس تاثیر این وضعیت روی دستگاه قلبی و تنفسی کرگدن ها را بررسی نکرده بود. برای همین تیم تحقیقاتی به سرپرستی رادکلیف با همکاری وزارت محیط زیست نامیبیا، 12 کرگدن را که بیهوش شده بودند هر کدام به مدت ده دقیقه از یک جرثقیل آویزان کردند و علایم حیاتی شان را طی این مدت ثبت کردند. به گفته دکتر رادکلیف، آن ها متوجه شدند عملکرد دستگاه قلبی و تنفسی کرگدن ها هنگام حمل و نقل به این شیوه سر و ته، حتی از شیوه حمل و نقل معمول به شیوه خوابیده به پهلو هم برای سلامتی کرگدن ها کم خطر تر است. 


منبع: بخشی از این نوشتار از بی بی سی فارسی اقتباس شده است [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: میوه مورد علاقه شما چیست؟
30.8% توت فرنگی
30.8% گیلاس
12.6% سیب
11.3% هیچکدام از موارد بالا
9.4% گلابی
5% انگور
سوال نیم روز

  • چه حیوانی گیاهان موز را در طبیعت گرده افشانی می کند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    خفاش ها    با ارایه خدمات درمانی دامپزشکی رایگان برای تمام حیوانات