لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) آیا سگ ها هم خواب می بینند؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/08/08، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 04:23 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


سگ

آیا تا به حال فکر کرده اید سگ ها چه رویایی دارند؟  آیا او در خواب در حال شکار خرگوش است یا اینکه فقط در خواب تکانی خورده است؟  آیا سگها مثل ما خواب می بینند؟

در حال حاضر پاسخ تمام سوالات بالا به درستی مشخص نیست اما دانشمندان در حال برداشتن گام هایی برای کشف رویاهای سگ ها هستند و ما را یک قدم دیگر به درک این همراهان دوست داشتنی نزدیک تر می کنند.

آیا سگها خواب می بینند؟
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

انسانها رویاها را در انحصار خود ندارند. در حقیقت، دانشمندان بر این باورند که اکثر مهره داران می توانند به طور منظم رویا ببینند. مانند ما، سگ ها و سایر حیوانات چندین چرخه خواب را پشت سر می گذارند. دوره های بیداری و به دنبال آن REM (خواب همراه با حرکات سریع چشم  یکی از مراحل خواب در پستانداران است که در آن بدن در حالت خواب عمیق به سر می بَرَد ولی واکنش مغز در حالت بیداری است). خواب REM مسیول به یاد ماندنی ترین و زنده ترین رویاها است. دانشمندان می توانند این چرخه ها و فعالیت مغزی مرتبط را با استفاده از تجهیزات ویژه ردیابی کنند. یکی از معروف ترین این آزمایشات، موش های آزمایشگاهی بودند. این موش ها تمام روز را در ماز می گذراندند. دانشمندان فعالیت مغزی موش ها را در ماز کنترل کرده و آن را با فعالیت مغزی موش ها در هنگام خواب REM مقایسه کردند. آنچه آنها دریافتند این بود که همان مناطق در مغز موش ها روشن شده است، این بدان معناست که موش ها احتمالاً خواب ماز را می بینند. این  آزمایش به محققان ایده داد که حیوانات نیز مانند ما خواب می بینند. موش ها درباره روز خود خواب می بینند، دقیقاً مانند این که شما در رویاهایتان دوباره خود را در دفتر کارتان بیابید. محققان در دانشگاه MIT به این نتیجه رسیدند که حیوانات رویاهای پیچیده ای دارند و آنها می توانند سکانس های طولانی از وقایع را هنگام خواب به خاطر بسپارند. 

سگ ها در مورد چه چیزی خوابی می بینند؟

سگ ها نیمی از روز خود را در خواب می گذرانند. برای توله سگ ها ، سگ های بزرگسال و نژادهای بزرگتر، زمان صرف شده در خواب حتی می تواند بیشتر باشد. بیشتر سگ ها نسبت به موش ها زندگی جالب تری دارند. برای اینکه بفهمند سگ ها ممکن است رویای چه چیزی را داشته باشند، محققان آزمایشی را انجام دادند که به طور موقت پونز (Pons) را از کار انداخت. اگر مانند من، قبل از این هرگز نام پونز را نشنیده بودید، اجازه دهید توضیح دهم. پونز بخشی از ساقه مغز است که در کنترل چرخه های خواب و تنظیم خواب عمیق نقش دارد و مسیول جلوگیری از حرکت عضلات بزرگ شما در طول خواب است. به عبارت دیگر، می توانید از پونز تشکر کنید که مانع از این می شود که شریک زندگیتان در طول رویاها شما را نیز بیدار کند. بدون پونز، ممکن است همه چیزهایی را که در مورد آن خواب می بینیم عملی کنیم، احتمالاً با نتایج فاجعه بار!

شاید متوجه شده باشید که توله سگ ها و سگ های مسن در خواب زیاد تکان می خورند و حرکت می کنند. به گفته استنلی کورن، استاد بازنشسته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا، این به این دلیل است که پونز در توله سگ ها توسعه نیافته و در سگ های مسن کمتر کارآمد است. همین امر در مورد نوزادان انسان و افراد مسن نیز صادق است. محققان دریافتند که یکی از راه های کشف آنچه سگ ها ممکن است در مورد آن خواب ببینند، غیرفعال کردن موقت پونز در طول خواب REM است. این به آنها این امکان را داد که تحت شرایط کاملاً کنترل شده، به سگ ها اجازه دهند رویاهای خود را اجرا کنند. نتایج آزمایشات حاکی از این است که سگها رویای چیزهای سگی می بینند. به گفته محققان، الگوی رویا در سگ ها بسیار شبیه به الگوی رویا در انسان است. اما آیا نژاد سگ هم روی این رویاها تاثیر می گذارد؟

افراد در مورد اینکه چقدر خواب می بینند و در چه موردی خوابی می بینند متفاوت هستند و محققان معتقدند که این موضوع در مورد سگ ها نیز صادق است. سگ های کوچک خواب های مکرر بیشتری نسبت به سگ های بزرگ می بینند اما خواب سگ های کوچک از نظر مدت کوتاه تر است. از سوی دیگر، سگ های بزرگ رویاهای کمتر اما طولانی تری دارند. همچنین می توان حدس زد که آنچه سگ شما در طول روز انجام می دهد، رویاهای او را تعیین می کند. درحالی که هنوز نمی توانیم در این مورد مطمین باشیم، این واقعیت وجود دارد که نژادهای پوینترز و دوبرمن در خواب رفتار نگهبانی از خود نشان می دهند و یا نژاد لابرادور رتریور  بیشتر از یک پاگ در خواب تعقیب توپ های تنیس می بیند. بنابراین می توان ادعا کرد که که فعالیت های خاص هر نژاد ممکن است در طول رویاها نیز انجام شود.  

آیا سگ ها کابوس می بینند؟

همه رویاهای انسان خوب نیستند. ما استنباط می کنیم که سگ ها نیز می توانند کابوس ببینند. تماشای این کابوس ها سخت است. برای شما می تواند وسوسه انگیز باشد که سگ خود را در این حالت مانند یک کودک برای دلداری دادن بیدار کنید، اما برخی از خطرات مرتبط با کابوس های سگی وجود دارد که باید با خانواده خود در میان بگذارید.

اگر تا به حال از رویای ترسناک بیدار شده اید، می دانید که می تواند یک دقیقه طول بکشد تا به یاد بیاورید کجا هستید و با چه کسی هستید. مانند برخی افراد، سگ ها نیز می توانند نسبت به فردی که آنها را بیدار می کند واکنش تهاجمی نشان دهند. این موضوع می تواند خطرناک باشد، به خصوص برای کودکان. بهترین کاری که می توانید برای سگی که فکر می کنید در حال دیدن خواب بد است انجام دهید این است که منتظر بمانید تا سگتان بیدار شود و سپس او را دلداری دهد.

رویای سگ من در مورد چیست؟

هیچ راهی برای ما وجود ندارد که بدانیم دقیقاً چه چیزی رویاهای سگ هایمان را تشکیل می دهد، اما ممکن است بتوانیم حدس بزنیم. سگ خود را در هنگام خواب مشاهده کنید تا ببینید چه می کند. خواب REM معمولاً 20 دقیقه پس از یک چرت آغاز می شود و دو تا سه دقیقه طول می کشد. این زمانی است که ممکن است متوجه تکان خوردن سگ خود یا تولید صدا شوید. آیا شباهتی بین اقدامات سگ شما در طول خواب REM و فعالیت های روزانه او وجود دارد؟

برای مثال سگ من در خواب زیاد می دود. پنجه هایش همیشه تکان می خورد و لب هایش حرکت می کنند. آیا او دنبال چیزی است؟  درحال بازی با یک دوست است؟ یا در حال تعقیب یک مزاحم؟ یا به دنبال یک توپ تنیس در یک زمین بزرگ می دود؟ من جزییات را نمی دانم، اما از آنجایی که اینها کارهای مورد علاقه او برای انجام در  زمان بیداری هستند، مطمینم که او در مورد آنها خواب می بیند.

گاهی اوقات سگ های ما سرنخ های بیشتری به ما می دهند. در مصاحبه ای با یک روانشناس دانشگاه هاروارد، یکی از مالکان سگ گزارش داد که گمان می کند سگش اخیراً در مورد زمان حمام کردن کابوس دیده است. این سگ حمام را دوست نداشت و وقتی حمام تمام می شد، همیشه نزد صاحبش می دوید و بین پاهایش پنهان می شد. یک روز این شخص سگش را دید که خواب می بیند. وقتی سگ از خواب بیدار شد،دوید و بین پاهایش پنهان شد و صاحبش را به ای ننتیجه رساند که سگ به تازگی یک خواب ترسناک در مورد حمام خود دیده است.

مهم نیست که سگ های ما در مورد چه خواب می بینند، این باور وجود دارد که آنها نیز مانند ما، رویاها و ترس هایی دارند که در خواب ظاهر می شوند و ما را بیشتر شبیه به هم می کنند.


منبع: لینکلطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.

در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: میوه مورد علاقه شما چیست؟
30.8% توت فرنگی
30.8% گیلاس
12.6% سیب
11.3% هیچکدام از موارد بالا
9.4% گلابی
5% انگور
سوال نیم روز

  • چه حیوانی گیاهان موز را در طبیعت گرده افشانی می کند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    خفاش ها    وب سایت «وصیت ساز» اولین و تنها سرویس ایرانی در جهت نگارش و ثبت وصیت نامه های آنلاین است. در این وب سایت میتوانید وصیت نامه خود را با ظریفترین جزییات ...