لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) مراقبت های پس از عمل عقیم سازی گربه ها
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/06/30، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 02:58 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


اگر به تازگی گربه خود عقیم کرده اید احتمالا دامپزشک تمام جزییات عمل و دستورالعمل های مورد نیاز را به شما توضیح داده است. با این وجود نگهداری تمام این اطلاعات در ذهن پر استرس صاحبان حیوانات گاهی سخت است و به این دلیل ما دستورالعمل زیر را برای مطالعه شما فراهم کرده ایم.
دامپزشک شما می داند که فرآیند عقیم سازی حیوان خانگی شما بسیار سخت، پر استرس و ناراحت کنند است و نه فقط حیوان شما، بلکه خود شما نیز نیاز به آماده سازی و درک شرایط دارید. در صورتی که هنوز آماده نیستید با دامپزشک خود صحبت کنید و سوالات خود را بپرسید تا درک کاملی از آن چه برای حیوان شما اتفاق خواهد افتاد داشته باشید.

عقیم سازی چیست؟
عقیم سازی عملی است که در طی آن فرآیند تولید مثل از حیوان شما سلب می شود. بنابراین دیگر گربه شما نمی تواند تولید مثل کند و از نظر میل جنسی بسیار غیرفعال می شود. در حیوانات ماده، این شامل برداشتن رحم و تخمدان ها (جراحی از زیر بدن و یا کنار بدن) و در نرها بیضه ها (جراحی از پشت بدن) برداشته می شوند. 

spaying-or-neutering-cats-2.jpgاولین ملاقات شما با حیوان عقیم شده
اولین ملاقات شما پس از عمل جراحی عقیم سازی برای بسیاری از ما بسیار سخت است. حیوان شما کمی گیج است و با نگاهی تمانا آمیز شما را نگاه می کند. دیدن موی اطلاح شده حیوانات ماده نیز به این ناراحتی اضافه می کند. در این شرایط آرام باشید و حیوان خود کمی نوازش کنید و سپس به آرامی حیوان را به خانه برگردانید. حیوان شما ممکن است پس از رسیدن به خانه در گوشه ای کز کند و این بسیار طبیعی است و نشانه خوبی است که حیوان احساس بازگشت به خانه دارد.

حیوان عقیم شده


تغدیه حیوان پس از عمل جراحی
در بیشتر موارد، پس از عمل جراحی، دامپزشک کمی غذا به گربه شما می دهد. ما پیشنهاد می کنیم که پس از عمل به حیوان خود کمی غذا بدهید تا فشار استرس قرار گرفتن در کلینیک دامپزشکی و فشار عمل جراحی در حیوان کاهش یابد و به نوعی به زندگی روزانه خود بازگردد. این را نیز در نظر بگیرید که حیوان شما از شب گذشته غذا نخورده است (آمادگی برای عمل جراحی). غذای حیوان را به دقت انتخاب کنید به طوری که آن پرانرژی و کوچک و در وعده های کوچک باشد تا حیوان شما آن را استفراغ نکند، یکی از اثرات جانبی داروی بیهوشی. هرگز غذای مانده یا خام مانند گوشت خام و غذاهایی مانند سیب زمینی، غذاهای چرب (مانند تن ماهی چرب)، سیزیجات و غیره که در زنجیره غذایی گربه ها نیستند را به حیوان خود ندهید. اگر حیوان شما غذا را استفراغ کرد باقیمانده غذا را بردارید و تا صبح روز بعد به حیوان غذا ندهید. در روز بعد حیوان شما می بایست اشتهای کافی برای خوردن غذا داشته باشد. اگر حیوان شما همچنان از خوردن امتناع می کند با دامپزشک خود تماس بگیرید.
در هر شرایطی آب کافی را در دسترس حیوان خود بگذارید

فعالیت حیوان شما پس از عمل جراحی
بسته به واکنش حیوان شما به داروی بیهوشی، گربه ها می توانند بسیار ناپایدار شوند بطوری که زمانی بسیار پر جنب و جوش و گاهی بسیار آرام و گیج می شوند. توصیه کلی این است که گربه خود را به مدت 24 ساعت پس از عمل در خانه نگه دارید. اگر گربه ماده ای را عقیم کرده اید، توصیه می شود که او را تا زمان برداشتن بخیه ها در خانه نگهداری کنید زیرا هر پرش، جهش و شیطنت می تواند بخیه ها باز کرده و فرآیند درمان را با تاخیر روبرو کند.

توالت حیوان
اگر گربه شما عادت دارد در خارج از خانه توالت کند، باید یک جای توالت تمیز  برای او در داخل خانه فراهم کنید. اگر گربه نر دارید که اخته شده توصیه می شود که کاغذ خرد شده را در سینی توالت آنها قرار دهید و پس از هر مرتبه توالت حیوان، محتویات آن را دور بریزید و مجددا آن را تمیز و پر کنید. چه گربه عقیم شده شما نر است و یا ماده، توصیه می شود که برای چند روز اول از توالت های تمیز و جدید استفاده کنید. 

لیسیدن و جویدن زخم
دامپزشک شما یک قلّاده الیزابت برای گربه شما پس از عمل جراحی تهیه می کند. این قلاده شبیه مخروط است که دور گردن حیوان قرار می گیرد و مانع از لیسیدن و جویدن زخم و یا نخ های بخیه می شود. اگر حیوان شما با آن مشکلی ندارد، مطمین شوید که سفت و یا شل نیست و برای مدت درمان حیوان آن را به حیوان بپوشانید. برای بررسی سفتی و شلی قلّاده باید دو انگشت خود را زیر آن قرار دهید و در این حالت نباید انگشتان شما فشرده شود و یا خیلی شل باشد. 

اگر حیوان شما در مقابل پوشیدن قلاده مقاومت می کند سعی نکنید که به زور قلاده را به حیوان بپوشانید. اگر حیوان شما زخم را می لیسد به آرامی حواس او را پرت کنید. اگر حیوان شما نخ های بخیه را می جود شاید مجبور شوید که قلاده الیزابت را به حیوان بپوشانید.

قلاده الیزابت

 مانیتور زخم حیوان
شما می بایست بطور متناوب زخم حیوان خود را چک کنید تا مطمین شوید که چرک، خون آبه و تورم  ندارد و دارای ظاهر خوب است، اگر زخم دارای ترشح های خون آبه مانند است می توانید آن را به آرامی با مقداری آب گرم (نه سرد و نه گرم - حتما دمای آب را تست کنید) و پارچه پشمی تمیز و یا بهتر گاز پزشکی تمیز کنید. هرگز از دستمال کاغذی و امثال آن استفاده نکنید زیرا این الیاف ها دارای پرز هستند و باعث خارش و از آن بدتر چسبیدن ذرات الیاف به زخم می شود. هرگز کرم، روغن و از این دست موارد را روی زخم حیوان نمالید.

دامپزشک شما پس از عمل جراحی برای حیوان شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. این آنتی بیوتیک ها معمولا دارای اسانس های مورد علاقه حیوانات مانند گوشت، مرغ و ماهی هستند و حیوان شما آن را دوست خواهد داشت. دستورالعمل اصلی آن است که آنتی بیوتیک را تا زمان اتمام آن به حیوان خود بدهید. اگر یک دوره آن را فراموش کردید به حیوان خود دوبرابر ندهید و ترتیب را حفظ کنید (مانند صبح ظهر شب). آگر چرک سفید از زخم حیوان خارج می شود و یا زخم خونریزی دارد بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. اگر زخم متورم شده است (به طور غیر عادی - تصویر اول بالا تورم معمول جراحی حیوانات ماده را نمایش می دهد) هرگز آن را فشار ندهید و بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

بررسی های تخصصی دامپزشک
پس از عمل جراحی، دامپزشک شما  جلسه ملاقات بعدی مشخص را می کند. اگر این جلسه برای شما مشخص نشده است، با دامپزشک تماس بگیرید. در مورد گربه های ماده بعد از جراحی دو جلسه در نظر گرفته می شود، اولی برای بررسی اولیه و سپس دوباره در 10-14 روز پس از عمل برای کشیدن بخیه ها.

چقدر طول می کشد تا حیوان شما به زندگی عادی برگردد؟
حیوانات ماده معمولا 10 روز پس از عمل جراحی می توانند به زندگی عادی خود برگردند هرچند که رشد مجدد موها ممکن است تا 2 ماه طول بکشد. حیوانات نر معمولا در کمتر از 7 روز به زندگی عادی خود بر می گردند. 

تفاوت حیوان عقیم شده و عادی
حیوانات عقیم شده و عادی جز در مورد میل جنسی و دوره های هورمونی در ماده ها تفاوتی ندارند. گربه های عقیم شده نسبت به حیوانات عادی فعالیت کمتری دارند و این به دلیل آن است که حیوانات عادی در دوره باروری خود بسیار فعال می شوند و در جستجوی جنس مخالف مسافت زیادی را در طول روز طی می کنند. برخلاف تصور عامه، به لحاظ رفتاری حیوانات عقیم شده و عادی تفاوتی ندارند و هر دو می توانند بسیار بازیگوش و فعال باشند. 

ویدیوها
ویدیوی کامل جراحی عقیم سازی گربه نر

ویدیوی کامل جراحی  عقیم سازی گربه ماده
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: حیوان خانگی مورد علاقه شما چیست؟
44.4% سگ
26.5% گربه
13.8% طوطی
5.8% مرغ عشق
4.8% خرگوش
4.8% هیچکدام از موارد بالا
سوال نیم روز

  • سگ ماهی از چه گروه ماهی ها است؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    کوسه    حامیان حیوانات از این پس میتوانند اطلاعات خود را به رایگان و بدون محدودیت در بخش دفترچه تلفن «مای ملو» ثبت کنند. برای این کار وارد لینک زیر شوید و اطل ...