لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) چگونه به طوطی خود حرف زدن بیاموزیم؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/08/12، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 03:47 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


علیرغم تصویر معمول از طوطی ها به عنوان پرندگانی شوخ طبع، تلافی جوی و سمج، همه طوطی ها صحبت کردن را یاد نمی گیرند. آنها همیشه سروصداهایی از خود ایجاد می کنند و در عمل شما باید زمان و تلاش خود را صرف کنید تا بخشی از این پچ پچ ها را به "حرف های" قابل تشخیص برای انسان تبدیل کنید. آموزش از زمانی که طوطی شما کوچک است یک شروع خوب می باشد، اما حتی در این صورت هم باید پرنده شما روزانه با صداهای انسانی بمباران شوند. حتی این هم تضمینی نیست - یک خانواده پر سر و صدا گاهی اوقات به طوطی الهام می کند تا نسخه خودش را از صدای پس زمینه شلوغ بسازد، که همیشه در گوش خوشایند نیست! اگر سر و صدای خانه شما کمتر مربوط به جیغ زدن بچه ها و بیشتر مربوط به صدای تک صدایی است که آرام صحبت می کند، شانس بسیار خوبی برای داشتن یک پرنده سخنگو دارید. طوطی ها به طور طبیعی پر سر و صدا و اجتماعی هستند، بنابراین می توانید بلافاصله شروع به آموزش کلمات به آنها کنید، مهم نیست که چقدر اهلی هستند آن ها در نهایت یاد خواهند گرفت!

آموزش سختن گفتن طوطی ها


اولین درس برای داشتن یک طوطی سخنگو
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

در مراحل اولیه آموزش، عبارات انتخابی مانند «[اسم طوطی شما] پسر/دختر خوبی است» را تکرار کنید. کلماتی که با احساس و بیان زیبا گفته می شوند، بیشترین تاثیر را می گذارند. تصور کنید با یک کودک، آرام و دلگرم صحبت می کنید؛ این نوع لحنی است که نتیجه می دهد. تکرار عبارات "طوطی قشنگ/طوطی خوشگل/طوطی زیبا/طوطی طوطی" در نهایت نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت. هرگز از کلمات توهین آمیز و یا فحش ها استفاده نکنید! توجه داشته باشید که طوطی ها به هر آنچه در اطرافشان بیان می شود گوش می دهند و اینجاست که برخی از مالکان دچار مشکل می شوند، زیرا طوطی ها می توانند نفرین ها و فحش های مورد علاقه شان را یاد بگیرند و سپس آن ها را با مهارتی عجیب در زمان بندی مناسب به کار می گیرند!


اگر برخی از موارد زیر را امتحان کنید، باید بتوانید زبان پرنده را باز کنید:


یک نقطه شروع خوب این است که در حین قرار دادن غذا یا آب در قفس صحبت کنید. با نزدیک شدن به قفس یا محفظه، با یک سلام ساده شروع کنید. وقتی از پرنده دور می شوید یا اتاق را ترک می کنید، همیشه بگویید «خداحافظ» (یا چیزی مشابه). هر زمان که به طوطی نزدیک می شوید، این عبارات را تکرار کنید. طوطی ها علاقه زیادی به صداها دارند و در حین صحبت کردن به شما گوش می دهند و تماشا می کنند.

همیشه سعی کنید بهترین زمان طوطی را به عنوان مثال اول صبح، یا درست قبل از زمان غذا دادن انتخاب کنید و چند کلمه یا عبارت ساده را انتخاب کنید و آنها را حداقل دو دقیقه و نه بیشتر از پنج دقیقه تکرار کنید. این کار را حداقل یک مرتبه در طول روز انجام دهید.

سعی کنید در طول هر روز چندین جلسه آموزشی کوتاه داشته باشید.

اگر چیزهایی مانند "من عاشق غذا هستم!"  را در زمانی که سینی غذای پرنده را پر می کنید، تکرار کنید، طوطی شما صدا را به عمل پیوند می دهد. اگر خوش شانس باشید، او شروع می کند به گفتن "من عاشق غذا هستم!" در هنگام پر کردن کاسه غذا خواهد کرد! بطور کلی هر بار که یک عمل خاص را انجام می دهید، جمله ای را به آن پیوند دهید و صبور باشید! زمان می برد - ماه ها - اما در نهایت نتیجه خواهد داد!

نام گذاری سبزیجات و میوه ها نیز ترفند خوبی است. یک تکه هویج، موز یا هر چیز دیگری را جلو حیوان بگیرید (تا بخورد) و اسم آن را واضح بگویید. با گذشت زمان، اگر طوطی برای چنین آموزشی مستعد باشد، کلمه هر ماده غذایی را یاد می گیرد. وقتی می گویید «هویج»، منظور شما را می فهمد. و اگر او کلمه را گفت، سعی کنید همه غذا را به عنوان پاداش ارایه دهید (بدون زیاده روی در هیچ ماده غذایی).  یک طوطی باهوش به زودی متوجه می شود که گفتن کلمه جادویی! غذای مورد علاقه او را تولید می کند!


نکاتی برای حیوانات بی میل به صحبت کردن

جایگزین هایی برای نوع یادگیری «تداعی» وجود دارد. یک لحظه آرام را با پرنده خود انتخاب کنید - قرار دادن او روی یک سکو ایده آل است - و عبارت انتخابی خود را تکرار کنید. وقتی طوطی در جواب سر و صدا کرد به او جایزه بدهید.

اگر طوطی شما هنوز برای درک صدا تلاش می کند، یک کلمه تک هجا (مانند "خوبی") یا هجای اول یک کلمه طولانی تر را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر طوطی شما قاصدک نام دارد، با "قاصد" شروع کنید، و تنها زمانی که او به قسمت اول تسلط داشت، "ک" را اضافه کنید.


پرندگان در هیایو

اگر مشکل مربوط به ناآشنایی با صدای انسان است (مثلاً اگر طوطی در اتاقی با پرندگان دیگر است و هیچ ارتباط دایمی با انسان ندارد)، سعی کنید از رادیو، تلویزیون یا پخش کننده موسیقی استفاده کنید تا آشنایی او با صداهایی که انسان ها ایجاد می کنند افزایش دهید.


در پایان صبور باشید، طوطی ها علاقه زیادی به تقلید صداها دارند و در نهایت شما را با گفتن کلمات هیجان زده خواهند کرد!
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: حیوان خانگی مورد علاقه شما چیست؟
44.7% سگ
26.6% گربه
13.3% طوطی
5.9% مرغ عشق
4.8% خرگوش
4.8% هیچکدام از موارد بالا
سوال نیم روز

  • چه حیوانی گیاهان موز را در طبیعت گرده افشانی می کند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    خفاش ها    اگرچه داشتن بچه گربه های زیبا و بازیگوش یک نعمت است ولی بدلیل عدم کنترل جمعیت حیوانات، جمعیت گربه ها نمودار افزایشی و نگران کننده دارد. ما از تمامی حا ...