لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) درباره آنچه طبیعت را نابود می کند بیشتر بدانیم؟ (ناجی طبیعت باشیم)
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/03/10 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 04:03 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


خداوند عامل آسمان ها و زمین را آفرید و انسان را به عنوان خلیفه خود قرار داد و در سکونتگاه او از هرچیزی به صورت متعادل و متوازن خلق کرد. پروردگار عالم، منابع طبیعی یعنی هر آنچه در زمین و محیط زندگی می بینیم را ودیعه ای برای نسل های انسان قرار داد تا بنی آدم با تدبیر از آن بهره برداری نمایند. آری خالق یکتا، انسان را از خاک آفرید و پرورش داد و به او برای آبادانی آن ماموریت داد.

 هر آنچه در کره زمین و محیط زندگی ما وجود دارد و انسان در خلق آن دخالتی ندارد، منابع طبیعی محسوب می شود. پوشش گیاهی، آب و خاک از مهم ترین منابع طبیعی تجدیدپذیر هستند که در صورت بهره برداری صحیح تجدید حیات می نمایند و برخلاف منابع تجدیدناپذیر مثل نفت، گاز و ذغال سنگ هیچ گاه تمام نمی شوند.

منابع طبیعی کشورمان اعم از جنگل ها، مراتع و بیابان ها با مساحتی نزدیک به 135 میلیون هکتار یعنی حدود 83 درصد سطح کشور را شامل می شوند.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

حکمت خداوند در آفرینش زمین و آسمان به گونه ای است که حیات و تداوم نسل بشر به حیات و ممات منابع طبیعی تجدیدپذیر گره خورده است. به نحوی که مدیریت این کره خاکی را به او سپرده است تا با مصرف و بهره برداری منطقی از منابع طبیعی آن، زندگی نسل های آتی خود را نیز تامین نماید.

هم اکنون منشاء بسیاری از فعالیت های تولیدی و اقتصادی از منابع طبیعی است. تولید اکسیژن و تلطیف هوا، جذب گرد و غبار و گازکربنیک، کاهش آلودگی صوتی، کنترل آب های سطحی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی، حفظ و تولید خاک، تولید علوفه دام، تولید فرآورده های صنعتی و دارویی، تولید عسل، تولید چوب، تنوع زیستی و محلی برای تفرج از مهم ترین ثمرات جنگ ها و مراتع هستند.

بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی منجر به آسیب پذیری آن می شود به نحوی که با کوچک ترین تنشی همانند خشکسالی رو به ضعف و نابودی می رود.

افزایش آلاینده های هوا، افزایش روزافزون ریزگردها، کاهش تولید علوفه و به دنبال آن کاهش تولید گوشت، تغییر اقلیم و شرایط آب و هوایی، افزایش سیل، بهمن و رانش زمین همگی از پیامدهای تخریب و بی توجهی به این منابع خدادادی است.

منابع طبیعی کشورمان چگونه تخریب می شود؟

حفاظت از منابع طبیعی ایران زمین در صدر برنامه های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار دارد، اما عمق و وسعت فشارهای وارده بر جنگل ها، مراتع و آب و خاک کشور در مقایسه با تلاش سازمان های مسوول برای ارتقای کمیت و کیفیت منابع طبیعی تناسبی ندارد، به نحوی که در سال 2006 از نظر شاخص عملکردی زیست محیطی در رتبه 53 بودیم و در سال 2012 به رتبه 114 تنزل داشته ایم که این امر نشان می دهد برخورد خوبی با طبیعت نداشته ایم.

بهره برداری بی رویه، بی ضابطه و غیرقانونی از جنگل ها و مراتع توسط ساکنین مناطق جنگلی و مرتعی، آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی توسط جنگل نشینان، شکارچیان، گردشگران و...، فشار روزافزون برای تبدیل کاربری عرصه های منابع طبیعی و مسکونی، کشاورزی، معدنی و دیگر فعالیت های اقتصادی، دامداری در جنگل، فقر معیشتی جوامع محلی و نیاز آنها به بهره برداری بیش از ظرفیت تجدیدپذیری منابع برای تامین سوخت، علوفه دام، ساخت صنایع دستی و فروش چوب به کارخانجات کوچک صنایع چوب، افزایش جمعیت ساکنین مناطق جنگلی و مرتعی که برای تامین معاش خود بر منابع طبیعی فشار می آورند، نظام بهره برداری ناکارآمد در سطح جنگل ها و مرتع و عدم انگیزه احیا و سرمایه گذاری برای تقویت پوشش گیاهی توسط دامداران و عدم آگاهی از مرتعداری نوین، گردشگری و نداشتن فرهنگ صحیح تفرج در عرصه های طبیعی که منجر به آلودگی های محیط زیستی و بصری و تضعیف درختان جنگلی شده و شاید از همه مهم تر، بی اعتنایی و بی تفاوتی جمع کثیری از ما نسبت به منابع طبیعی و محیط زیست پیرامونمان از جمله مشکلات متعدد و پیچیده ای هستند که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گستره پهناور ایران زمین با آن روبه روست. مشکلاتی که ناشی از ویژگی های اقتصادی و اجتماعی امروزی است و حل و فصل آنها به همکاری و یاری دستگاه های اجرایی، قضایی و قانونگذاری کشور و به ویژه کلیه اقشار مختلف مردم نیازمند است.

چگونه به منابع طبیعی سرزمین مان کمک کنیم؟

فرقی نمی کند چقدر در این کره خاکی عمر می کنیم، کجا زندگی می کنیم، دارایی های ما چقدر است و یا شغل و حرفه و عنوان ما چیست، مهم این است که یادمان باشد همه ما در این دنیا در یک کشتی سفر می کنیم و تخریبق قسمتی از آن همه ما را غرق می کند. مهم این است که نسبت به طبیعتی پیرامون خود بی تفاوت نباشیم و به آنچه در آن رخ می دهد حساس باشیم. این قدم اول حمایت ما از منابع طبیعی است.

احترام به طبیعت، احترام به زندگی مان است. مسوولیت انسانی و اجتماعی حکم می کند که در کلیه شیون زندگی خود اعم از زندگی شخصی و خانوادگی و زندگی شغلی خود، حفظ طبیعت را در اولویت قرار دهیم.

حضور در جشن های درختکاری، تشویق اقوام و آشنایان به افزایش اطلاعات و آگاهی ها در زمینه منابع طبیعی، بهبود الگوی مصرف، حفظ پاکیزگی در هنگام گردشگری، عضویت در سازمان فعال مردم نهاد در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست و توجه به فراخوان های آنها، حضور فعال در انتخابات و رصد برنامه های کاند داها در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست از عمومی ترین و رایج ترین فعالیت های طبیعت دوستان است.

همچنین انتظار می رود اگر در هر یک از مراحل تصمیم گیری، اجرا و نظارت فعالیت های اقتصادی و عمرانی بخش خصوصی و دولتی به ویژه در عرصه های منابع طبیعی نقش دارید، حفاظت از منابع طبیعی اعم از آب، خاک و پوشش گیاهی منطقه را در اولویت قرار دهید تا هم جامعه دچار خسارت نشود و هم فعالیت تان در بلند مدت از پیامدهای تخریب منابع طبیعی در امان بماند.

از فعالیت های هر یک از ما می تواند به خاطرسپاری شماره تلفن امداد جنگل و مرتع 1504 و تماس با یگان حفاظت در مواردی نظیر آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی و نیز گزارش سودجویی مخربین طبیعت و زمین خواران باشد.

همچنین می توانید در صورت مشاهده هرگونه مساله و مشکلی که منجر به تخریب منابع طبیعی منطقه زندگی تان می شود، مسوولان محلی اعم از مدیران و کارشناسان منابع طبیعی و شوراهای اسلامی را مطلع کنید و یا از قسمت آسیب به حیوانات و منابع ملی در منوی «سروسی ها و خدمات» در بالای تمامی صفحات «مای ملو» موارد خلاف قانون و آسیب به طبیعت و حیوانات را گزارش کنید.


لینک گزارش یک مورد حیوان و یا طبیعت آزاری (اینجا کلیک کنید)


منبع: خبرگزاری ایسنا [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: حیوان خانگی مورد علاقه شما چیست؟
51.4% سگ
21.6% گربه
16.2% طوطی
5.4% هیچکدام از موارد بالا
4.1% خرگوش
1.4% مرغ عشق
سوال نیم روز

  • ماندریل چه نوع موجودی است؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    میمون    متاسفانه ثابت شده است که حیوانات نیز میتوانند به ویروس کرونا آلوده شده و یا بصورت ناقل عمل کنند. ما از همه صاحبان حیوانات تقاضا داریم که تا حد امکان ا ...