لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) محیط بان کیست و چه وظایفی چه عهده دارد؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/05/10، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 09:22 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


به مناسبت روز جهانی محیط بان، فرصتی فراهم شد تا مطلبی در رابطه با محیط بانان و زحمت کشان طبیعت در پرتال حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» فراهم کنیم.

محیط بان (به انگلیسی park ranger, forest ranger, park warden و یا conservation scientist)، متخصصان محیط زیست هستند که با هدف حفظ و نگهداری مناظر طبیعی دست نخورده فعالیت می کنند. اگر این افراد در حوزه جنگل ها فعالیت کنند به آنها جنگلبان نیز می گویند. به طور کلی اصلاح محیط بانی برای توصیف مردان و زنانی استفاده می شود که خستگی ناپذیر منابع طبیعی جهان را زیر نظر دارند و از آنها محافظت می کنند.

N83277629-72962528.jpg

وظایف شغلی محیط بانان ممکن است شامل حفاظت از منابع طبیعی دست نخورده در برابر آلودگی ها، مدیریت و جهت دهی منابع دولتی و انسانی برای بهبود حفاظت از مناطق طبیعی وسیع و مدیریت عملیات روزانه پارک های ملی باشد. به زبان ساده تر مهمترین وظیفه شغلی یک محیط بان، حفظ یکپارچگی محیطی منابع طبیعی است. به عنوان مثال، یکی از وظایف محیط بانان، بررسی و تایید دوره ای کیفیت خاک مناطق، بستر رودخانه ها و ... هنگامی که زمین های حفاظت شده در نزدیکی مناطق شهری قرار دارند می باشد.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

محیط بانان تنها توسط دولت ها استخدام نمی شوند بلکه تخصص آنها می تواند به دامداران و کشاورزان کمک کند تا کارایی کشاورزی خود را بهبود ببخشند. به عنوان مثال به دامداران در مورد کیفیت آب کمک کنند زیرا بقای دام و حیات وحش به داشتن منبع آب پاک در نزدیکی بستگی دارد.

از نظر عملیاتی، محیط بانان ممکن است مجبور به نظارت بر زیر مجموعه های جنگلداری و کارگران پارک های طبیعی شوند. این غیر معمول نیست که یک پارکبان بر وظایف تیمی از کارگران جوان منابع طبیعی نظارت کند. 

یکی دیگر از وظایف اصلی محیط بانان جلوگیری از آتش سوزی در محدوده تحت نظارت آن ها است. سالانه هزاران کیلومتر مربع از مراتع قربانی آتش سوزی های طبیعی و یا عمدی می شوند. اگرچه جلوگیری از تمامی این آتش سوزی ها غیر ممکن است، اما محیط بانان در جلوگیری از بسیاری از این دست موارد تاثیر زیادی دارند. به عنوان مثال یک محیط بان ممکن است تشخیص دهد که برای جلوگیری از آتش سوزی، سرایت و یا مهار یک آتش سوزی، علف های یک محدوده از بین برود و یا توسط بولدوزر سدی خاکی میان مناطق خطر ایجاد شود.

محیط بان همچنین در مورد بیماری های حیوانات و درختان، هجوم حشرات بزرگ، سلامت جنگل ها، یکپارچگی بیابان ها، پیشروی کویر ها، کیفیت تالاب ها یا بستر رودخانه ها، حفظ گونه های در خطر، شکارچیان غیر مجاز و حتی مجاز و بسیاری موارد دیگر اطلاعات زیادی را در اختیار مدیران، دانشمندان و علاقمندان طبیعت می گذارند.

آیا من می توانم یک محیط بان باشم؟

واضح است که علاقه به طبیعت و پشت کار شروط اصلی برای تبدیل شدن به یک محیط بان است. ما لیستی از موارد دیگر را برای شما در زیر ارایه می کنیم:

 • شما باید از نظر بدنی آماده باشید
 • شما باید بتوانند ساعت های طولانی کار کنید
 • شما باید بتوانند تحت فشار زیاد کار کنند
 • شما باید علاقه زیادی به تاریخ و البته محیط زیست، زندگی حیوانات و خارج از منزل داشته باشید
 • شما باید دانش مناسبی از جغرافیای محل فعالیت خود داشته باشد
 • شما باید حس جهت یابی قوی داشته باشد
 • شما باید هوش اجتماعی و تمایل به کمک به دیگران داشته باشید

محیط بانی در مناطق حفاظت شده ملی و مناطق دور افتاده، شغلی بالقوه خطرناکی است. شما می بایست بسیاری نکات ریز و درشت در مورد قوانین و چگونگی برخورد با متخلفین را بدانید و یا در حین آموزش یاد بگیرید.


در این مقاله به تعریف محیط بان و خلاصه ای از وظایف آن ها پرداختیم. این نوشتار تنها کوتاه ای از مسیولیت محیط بانان ارایه می کند و بسیاری موارد دیگر از زحمات این قشر در راستای حفظ منابع طبیعی در این نوشتار از قلم افتاده است. این مطلب در طی زمان تکمیل خواهد شد.
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
53.6% 17 مرداد (8 آگوست)
29% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
17.4% 4 شهریور (26 آگوست)
سوال نیم روز

 • سگ ماهی از چه گروه ماهی ها است؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  کوسه  وب سایت «وصیت ساز» اولین و تنها سرویس ایرانی در جهت نگارش و ثبت وصیت نامه های آنلاین است. در این وب سایت میتوانید وصیت نامه خود را با ظریفترین جزییات ...