لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) نکاتی برای ایمن و شاد نگه داشتن حیوانات در چهارشنبه سوری
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/12/23، آخرین بروزرسانی: 1400/12/23 ساعت 01:09 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


بسیاری از مردم از صداهای بلند و رنگ های چشمک زن آتش بازی لذت می برند، اما این موارد برای حیوانات وحشی و اهلی می تواند هراس انگیز و خطرناک باشد. زیرا آنها تصوری از آنچه که درحال رخ دادن است ندارند و همه آن انفجارهای شدید و نورهای درخشان می تواند آنها را وحشت زده کند. در واقع آمار، همبستگی زیادی بین آتش بازی و بازدید از دامپزشک در روز بعد را نشان می دهد.

چهارشنبه سوری

طبق مطالعه ای که در سال 2015  بر روی 5000 سگ از 17 نژاد مختلف صورت گرفته است:

 • سگ ها از آتش بازی بیشتر از شلیک گلوله، رعد و برق یا ترافیک سنگین می ترسند.
 • تنها 10 درصد از سگ ها ترس از رعد و برق را نشان دادند.
 • تنها 14 درصد از سگ ها به شلیک گلوله واکنش نشان دادند.
 • با این حال، 21 درصد از سگ ها "علایم قوی یا بسیار قوی ترس" را در هنگام آتش بازی نشان دادند.
 • ترس از صداهای بلند با افزایش سن بیشتر می شود.

اما این فقط سگها نیستند که از انفجار آتش بازی رنج می برند. در مطالعه ای در سال 2010، با بررسی 3527 سگ و گربه، تقریباً 46 درصد از گربه ها سطحی از ترس از آتش بازی را نشان دادند که برای صاحبان حیوانات خانگی قابل تشخیص بود. این مطالعه همچنین نشان داد که اگرچه سگ ها نمایش بیرونی یا ترس بیشتری از آتش بازی نشان می دهند اما گربه ها رفتارهای نهانی از ترس را از خود نشان می دهند.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.


آثار منفی مراسم آتش بازی بر روی حیوانات خانگی و حیات وحش

در مراسم هایی مانند چهارشنبه سوری، بسیاری از حیوانات از سر و صدا و هیاهوی آتش بازی چنان می ترسند که از محیط ها و افراد آشنا فرار می کنند و متاسفانه گم می شوند. آنها همچنین ممکن است حتی از شدت استرس و ترس دچار ایست قلبی شوند.

در حیات وحش، پرندگان شکاری مانند عقاب ها ، صداها و نورهای تند آتش بازی را به عنوان یک تهدید می بینند و ممکن است به طور کامل لانه یا زیستگاه خود را رها کنند. این انفجارها ممکن است باعث شود پرندگان دیگر نیز به قدری بترسند که مسیر دوری را  پرواز کنند و در نتیجه انرژی لازم برای پرواز برگشت را نداشته باشند. تعداد زیادی از پرندگان به سادگی وحشت کرده و پرواز می کنند و گاهی اوقات به ساختمان ها برخورد می کنند و به زمین می افتند. همچنین ممکن است آنها در معرض ترکیبات مضر مواد آتش بازی مانند ازن، دی اکسید گوگرد و اکسید نیتریک قرار گیرند که باعث آسیب قلبی عروقی و تنفسی و حتی مرگ در آنها شود.

بقایا  و فلزات سنگینی که در اثر آتش بازی پراکنده می شوند اغلب به اشتباه توسط حیات وحش مصرف می شوند. بسیاری از این مواد یا غیرقابل هضم هستند و در نتیجه خطر خفگی دارند یا برای حیوانات سمی هستند و آلاینده های آتش بازی را می توان در آبراه ها شسته و آب آشامیدنی حیوانات متکی به آن را آلوده کند. همچنین در مناطقی از کشور که مستعد آتش سوزی هستند، کوچکترین ذره ای از نمایش آتش بازی می تواند آتش سوزی را ایجاد کند که بسیاری از گونه های حیات وحش را می کشد و زیستگاه آنها را از بین می برد.

چرا گربه ها وسگ ها از آتش بازی و صداهای بلند دیگر می ترسند؟

به راحتی می توان به این نتیجه رسید که گربه ها و سگ ها از صداهای بلند می ترسند زیرا توانایی شنیداری بالایی دارند (حس شنوایی ما بین 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز است، سگ ها تا 40 کیلوهرتز و گربه ها تا 60 کیلوهرتز می شنوند).

دلیل دیگر ترس گربه ها و سگ ها از آتش بازی، طوفان و سایر صداهای بلند، ماهیت روان شناختی دارد. آتش بازی با صدای بلند اغلب محرکی برای اختلال هراس (PD) و اختلال استرس پس از سانحه (C-PTSD) است. PD و C-PTSD چیزی بیش از یک واکنش به ترس هستند. آنها می توانند باعث ادرار غیر منتظره، اجابت مزاج، ترشح بزاق، لرزش ، افزایش فعالیت حرکتی، کاهش فعالیت حرکتی یا انجماد، پنهان شدن، ناله کردن، نفس نفس زدن و رفتارهای فرار شوند.

علاوه بر اینکه حیوانات خانگی واکنش های ترس و وحشت شدید به آتش بازی دارند، در این مواقع اضطراب انسان نیز می تواند یک واکنش زنجیره ای ایجاد کند و باعث ایجاد اضطراب در حیوانات خانگی شما شود. به عنوان مثال کودکان اغلب از صدای آتش بازی می ترسند، که می تواند باعث ایجاد اضطراب در حیوانات خانگی نیز شود.

در طول جشن ها ومراسم های آتش بازی چگونه می توان حیوانات خانگی و حیات وحش را ایمن نگه داشت؟

1. حیوان خانگی خود را از آتش بازی دور نگه دارید و در خانه فضای امن ایجاد کنید

حیوانات خانگی نسبت به صداهای بلند، نورهای چشمک زن و بوهای تند حساسیت بیشتری دارند. در چهارشنبه سوری و روزهای دیگری که احتمالاً مردم آتش بازی می کنند، بهتر است حیوانات خانگی خود را در داخل خانه نگه دارید.

 • مطمین شوید که سگ یا گربه شما حداقل یک تخت دنج برای فرار به همراه یک پتوی گرم زیبا و اسباب بازی مورد علاقه برای خوابیدن دارد. رادیو یا تلویزیون را روشن کنید تا صداهای تلخ را کاهش دهید اما اگر این سر و صدا باعث اضطراب بیشتر حیوان شما شد آن را خاموش کنید. ممکن است متوجه شوید که پخش موسیقی ملایم به حفظ آرامش آنها نیز کمک می کند.
 • محیط آنها را آرام نگه دارید. برای اینکه نورهای روشن باعث اضطراب حیوان خانگی شما نشود، پرده ها را ببندید. 
 • مهمانان را از حیوان خانگی خود دور نگه دارید. افراد جدید می توانند باعث اضطراب بیشتر در سگ یا گربه وحشت زده شوند.
 • اگر نمی توانید حیوان خانگی خود را بدون مراقبت در خانه رها کنید، او را تحت نظارت و کنترل مستقیم خود نگه دارید.


2. آنها را نوازش نکنید

این ممکن است سخت ترین توصیه باشد، اما ضروری است. اگر در حین وحشت سعی کنید حیوان خانگی خود را آرام کنید، این فقط باور آنها را تقویت می کند که اتفاق بسیار بدی در حال روی دادن است. در عوض، در اطراف آنها عادی رفتار کنید. روز خود را ادامه دهید، اما در نزدیکی آنها بمانید.

 

3. از دامپزشک کمک بخواهید

اگر حیوان خانگی شما از آتش بازی ترسیده است، داروها و تکنیک هایی وجود دارد که ممکن است به کاهش ترس و اضطراب حیوان خانگی شما کمک کند.


4. از حیوان خانگی خود با برچسب شناسه محافظت کنید

همه حیوانات خانگی، حتی آنهایی که به صورت تمام وقت در داخل خانه نگهداری می شوند، همیشه باید قلاده هایی با برچسب شناسه داشته باشند. حیوانات خانگی که در داخل خانه هستند ممکن است در هنگام نمایش آتش بازی چنان بترسند که ممکن است اقدامات ناامیدکننده ای برای فرار از سر و صدا انجام دهند، از جمله شکستن پنجره ها. همچنین باید مطمین شوید که حیوان خانگی شما میکروچیپ شده است و تراشه به درستی با اطلاعات تماس فعلی شما ثبت شده است.

اگر حیوان خانگی شما گم شد، بلافاصله با مراکز مرتبط و پناهگاه های اطراف تماس بگیرید. اگر حیوان خانگی گمشده ای پیدا کردید، او را به نشانی روی برچسب خود ببرید یا به یک پناهگاه حیوانات محلی بیاورید تا بتوانند دوباره به خانواده خود بپیوندند.


5. یک جلیقه اضطراب تهیه کنید

یک لباس مناسب مانند جلیقه اضطراب ممکن است همان چیزی باشد که حیوان خانگی مضطرب شما به آن نیاز دارد. گفته می شود که این "لباس های تحت فشار" اثر آرام بخشی شبیه قنداق کردن نوزاد دارند. آنها هم برای سگ ها و هم برای گربه ها ساخته شده اند و می توانند در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرند.

 

6. جشن های خود را با روش های  ایمن تر و دوستدار حیوانات مانند نمایش های لیزری جایگزین کنید.

 

 در نهایت ذکر این نکته ضروری است که صبور بودن با گربه یا سگی که از آتش بازی و صداهای بلند دیگر می ترسد بسیار مهم است. 


تهیه و ترجمه توسط انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت مای ملو
منابع: لینک 1    لینک 2   لینک 3   لینک 4   لینک 5لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.

در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: میوه مورد علاقه شما چیست؟
30.8% توت فرنگی
30.8% گیلاس
12.6% سیب
11.3% هیچکدام از موارد بالا
9.4% گلابی
5% انگور
سوال نیم روز

 • چه حیوانی گیاهان موز را در طبیعت گرده افشانی می کند؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  خفاش ها  اگرچه داشتن بچه گربه های زیبا و بازیگوش یک نعمت است ولی بدلیل عدم کنترل جمعیت حیوانات، جمعیت گربه ها نمودار افزایشی و نگران کننده دارد. ما از تمامی حا ...