لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) آیا دیگر نیازی به باغ وحش ها هست؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/06/18، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 02:03 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


آیا واقعا به باغ وحش نیازی است


همه ما خاطراتی از بازدید از باغ وحش ها داریم، زمانی که برای اولین بار شیرها، ببرها، خرس ها، طاووس ها و خزندگانی مانند تمساح ها را دیدیم و با آن ها آشنا شدیم. با این حال تمام این خاطرات برای زمانی است که هنوز اینترنت و بمباران اطلاعاتی ما شروع نشده بود. در حال حاضر با وجود مشاهده حیوانات مختلف در شبکه های مجازی مانند یوتیوب، فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام و غیره آیا هنوز هم نیاز به وجود قفس های بزرگ و حیوانات در بند در باغ وحش ها هست؟ 

در این نوشتار این سوال را مطرح می کنیم که آیا دیگر نیازی به وجود باغ وحش ها هست؟


اولین باغ وحش ها کجا بودند؟
اولین آثار باغ وحش به معنای نوین آن مرتبط با مصر باستان و بین النهرین است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در مصر باستان، باغ وحشی هایی وجود داشته که حیوانات عجیب و غریبی مانند آنتلوپ، بابون، کفتار، یوزپلنگ، جرثقیل، لک لک و شاهین در آن نگهداری می شدند.

تعریف علمی باغ وحش چیست؟
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

براساس تعریف، باغ وحش مرکزی است که مجموعه ای از حیوانات وحشی را، معمولاً در یک پارک یا باغ، برای مطالعه، حفاظت یا نمایش در معرض دید عموم نگهداری می کند. بر طبق این تعریف، موجودیت باغ وحش براساس سه مولفه زیر تعریف می شود:

 • مطالعه
 • حفاظت
 • نمایش و تفریح

در میان این موارد، دنیای جدید ما نیاز به مورد سوم را حذف می نماید. بنابراین تنها دو مولفه اساسی در تعریف باغ وحش می ماند، مطالعه و حفاظت


مطالعه حیوانات

هر تحقیق علمی و پژوهشی براساس مدارک و مستندات استوار است، در این راستا تحقیقات در مورد حیوانات را می توان از دو جنبه بررسی کرد،

 • عوامل مرتبط با اکوسیستم طبیعی
 • عوامل ژنتیکی

مورد اول ، عوامل مرتبط با اکوسیستم طبیعی، به وضوح در باغ وحش ها وجود ندارند زیرا که حیوانات در بند بسیاری از خصوصیات طبیعی خود را مانند شکار و انگیزه بقا به سرعت از دست می دهند بطوری که تنها پس از چند نسل، دیگر هیچ اثری از خصوصیات وحشی حیوانات وجود ندارد. بنابراین هرگونه مطالعه علمی در خصوص ویژگی های اکوسیستمی این حیوانات دارای اریبی (بایاس)  خواهد بود. 

حتی اگر از نگاه ژنتیکی هم به حیوانات در باغ وحش بررسی شوند همچنان نیازی به نگهداری حیوانات نخواهد بود بلکه تنها نگهداری تخمک/اسپرم و هر نمونه دیگر از بزاق، خون و مایعات برای داشتن و نگه داری مجموعه ای غنی از ساختار ژنتیکی حیوان کافی خواهد بود.


حفاظت از گونه های حیوانات
شاید بشود تنها مزیت باغ وحش ها را در حفاظت از گونه های در حال انقراض دانست. باغ وحش ها کمک می کنند که حیوانات در معرض خطر انقراض اجازه زندگی و زندگی دوباره داشته باشند. با این وجود نگهداری بلند مدت از حیوانات در محیط های غیر طبیعی مانند باغ وحش ها همچنان آن ها را برای بقا در طبیعت ناتوان می کند. بنابراین با فرض حفظ گونه ها در باغ وحش ها، این حیوانات دیگر حیوانات سابق نخواهند بود و پس از رهاسازی در طبیعت شانس بقای پایینی خواهند داشت.

معایب باغ وحش ها چیست؟
بطور کلی معایب باغ وحش ها را می توان به صورت زیر شمرد:
 • حیوانات در محیط های غیر طبیعی به دام افتاده اند.
 • شرایط باغ وحش ها اغلب نامناسب است.
 • حیوانات اغلب فقط فضای کاملاً محدودی دارند.
 • برخی از باغ وحش ها فقط برای اهداف سودجویی ایجاد شده اند.
 • مشکلات روحی و جسمی حیوانات در باغ وحش ها بسیار رایج است.

آیا نگهداری حیوانات در باغ وحش ها برای آن ها خوب است؟
بسیاری مردم فکر می کنند که نگهداری حیوانات در باغ وحش ها برای آن ها خوب است. در واقع این دیدگاه صحیح زیست زیر باغ وحش ها حیوانات را از زیستگاه طبیعی و ساختار اجتماعی خود محروم می کنند. در این شرایط حیوان مجبور می شود با سایر گونه ها و انسان ها مجاورت داشته باشد که در بسیاری مواقع برای آن غیر طبیعی است. حیوانات در باغ وحش ها مجبورند در شرایط مصنوعی، استرس زا و کاملاً خسته کننده زندگی کنند. آنها از زیستگاه های طبیعی و ساختارهای اجتماعی خود حذف شده اند و محدود به محیط های کوچک و محدود کننده ای هستند که آنها را از تحرک ذهنی و جسمی محروم می کند.


آیا باغ وحش ها باید تعطیل شوند؟

جواب کوتاه به این سوال بلی استهنگامی که حیوانات از زیستگاه طبیعی طبیعی خود جدا می شوند و یا هنگامی که در طبیعت آزاد می شوند، دیگر نمی توانند زنده بمانند زیرا توانایی طبیعی خود را از دست داده اند. بلی حیوانات وقتی در اسارت هستند به انسان وابسته می شوند و غرایز طبیعی خود را از دست می دهند.

آیا باغ وحش ها به حیوانات ظلم می کنند؟

بیشتر باغ وحش ها با این هدف حیوانات را از محیط طبیعی خود می ربایند تا آنها را به نمایش بگذارند و کسب درآمد کنند. در نتیجه فضای نامناسب، غذا، آب و کمبود مراقبت های دامپزشکی، حیوانات در باغ وحش ها را مستعد مشکلات ناتوان کننده روحی و جسمی و مرگ زودهنگام می کنند.  به عنوان مثال،| مطالعات نشان داده اند که برخی از مشکلاتی غیر طبیعی مانند لنگش و مشکلات رفتاری در فیل ها، رفتار عجیب و مرگ و میر زیاد نوزادان در خرس های قطبی و رفتار غیر طبیعی در میمون های بزرگ در باغ وحش ها بسیار معمول است.


سالانه چه تعداد حیوان در باغ وحش ها کشته می شوند؟

حیوانات موسوم به "مازاد" در باغ وحش ها اغلب حتی اگر سالم باشند هم کشته می شوند.  متاسفانه آمار دقیقی از حیوانات کشته شده در باغ وحش های ایران وجود ندارد. ولی در اروپا با وجود قوانین سخت گیرانه حمایت از حیوانات سالانه حدود 5000 حیوانات در باغ وحش کشته می شوند.


وضعیت باغ وحش ها در ایران چطور است؟

به دلیل فقر اجتماعی، اطلاع رسانی نامناسب، دیدگاه های افراط گرایانه مذهبی، توسعه شهری حریصانه، عدم شناخت کافی حیوانات، عدم ارتباط با باغ وحش های دیگر کشورها، فقر سیستم درمان، تحریم هایی که حیوانات را از غذا، دارو و دانش نگهداری طبیعی محروم نگه می دارند، باغ وحش ها در ایران به قتلگاه حیوانات تبدیل شده اند بطوری که بسیاری از حیوانات در باغ وحش های ایران به سرعت تلف و یا کشته می شوند. در این راستا تنها کافی است نگاهی کوتاه به بخش گزارشات «مای ملو» بیندازید تا انواع مختلف شکنجه، مرگ، آزار و آسیب به حیوانات را مشاهده نمایید.
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
53.6% 17 مرداد (8 آگوست)
29% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
17.4% 4 شهریور (26 آگوست)
سوال نیم روز

 • کدام یک دندان های بیشتری دارند؟ خزندگان یا پستانداران؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  پستانداران  یکی از امکانات ویژه سایت «مای ملو» قابلیت ثبت حیوانات و حفظ سوابق آنها بطور رایگان است. شما از این پس میتوانید با خیال راحت حیوان خود را به «مای ملو» ...