لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) چطور خفاش های خون آشام تنها از خون تغذیه می کنند؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1401/01/12، آخرین بروزرسانی: 1401/01/12 ساعت 10:17 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


قرن هاست که نام خفاش با خون آشام یا همان ومپایر گره خورده است، البته شاید طرفداران بتمن نظر دیگری داشته باشند. در هر حال جالب است بدانید فقط سه گونه از خفاش ها از خون تغذیه می کنند. بیشتر خفاش ها رژیم غذایی معمولی مثل میوه، حشرات، شهد گیاهان، حیوانات کوچک مانند غورباقه و ماهی را ترجیح می دهند. حال سوال این است که خفاش خون آشام چگونه با خوردن خون زنده می ماند؟

خفاش خون آشام

خون کالری چندانی ندارد و فقط منبعی غنی از آهن و مقداری پروتیین به شمار می رود، بنابراین ارزش غذایی قابل توجهی ندارد. تیمی از دانشمندان به تازگی تلاش کرده اند تا بفهمند خفاش خون آشام چگونه فقط با تغذیه از خون زنده می ماند. برای این کار، دانشمندان ژنوم خفاش خون آشام را با 26 گونه دیگر از خفاش معمولی مقایسه کردند و در نهایت به 13 ژن رسیدند که در خفاش خون آشام وجود ندارند یا غیر فعال شده اند.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

سه مورد از این 13 ژن در سال 2014 کشف شده بودند که به کاهش قوای چشایی خفاش ها مربوط می شدند. 10 ژن باقی مانده اما جدید هستند و قابلیت های مختلفی دارند. به عنوان مثال ژن REP15 به افزایش قابلیت جذب آهن در سلول های دستگاه گوارش مربوط می شود. سلول های خفاش خون آشام می توانند به سرعت آهن را جذب و دفع کنند. این قابلیت، تجمع بیش از حد آهن و اثرات مخرب آن در خفاش را از بین می برد.

فقدان دو ژن دیگر در خفاش خون آشام نیز باعث می شود که گلوکز مدت بیشتری در خون خفاش باقی بماند. بدین ترتیب، حیوان با کاهش قند خون مواجه نخواهد شد. حذف ژن دیگری در خفاش خون آشام باعث تغییرات ساختاری در معده آنها شده است. معده این پستاندار، اندام عضلانی نیست و ساختاری قابل انبساط دارد تا بتواند مقادیر زیادی از مایعات را نگهداری و حتی جذب کند.

حذف یک ژن خاص در خفاش خون آشام به رفتارهای اجتماعی استثنایی آنها منجر شده است. از آنجا که این حیوانات بدون تغذیه نمی توانند مدت طولانی زنده بمانند و خون نیز کالری زیادی ندارد، محتویات معده خود را بالا آورده و با دیگران تقسیم می کنند. جالب این که خفاش خون آشام، همنوعان فداکار خود را نیز شناسایی کرده و در شرایط سخت، آنها را در اولویت قرار می دهد.


این مقاله را می توانید به طور کامل در این لینک مطالعه کنید.

مترجم: حمید مقدسی
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
53.6% 17 مرداد (8 آگوست)
29% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
17.4% 4 شهریور (26 آگوست)
سوال نیم روز

  • چه حیوانی گیاهان موز را در طبیعت گرده افشانی می کند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    خفاش ها    حامی و دوستداران حیوانات بودن، تجربه ای است به نهایت لذت بخش و تاثیر گذار برای تمام طول عمر. اینکه حیوانی را از لابه لای سیم ها نجات دهیم، سگی را با ت ...