لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) تغذیه مناسب روزانه برای گربه شما
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/05/22، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 03:44 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


آیا می دانید روزانه چقدر باید به گربه خود غذا دهید؟ 

ما به عنوان والدین غیر بیولوژیک حیوانات خانگی، زمان زیادی را صرف انتخاب نوع، مارک و طعم غذای گربه خود می کنیم. اما تعیین میزان غذای روزانه برای گربه ها نیز به همان اندازه مهم است. در این مقاله قصد داریم بحثی در مورد میزان مناسب غذای روزانه گربه ها داشته باشیم.


چاقی در گربه ها همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

تغذیه کم می تواند منجر به کمبود مواد مغذی، کاهش وزن و حتی بیماری حیوان شما شود، اما تغذیه بیش از حد یک مشکل شایع تر است. بررسی ها نشان می دهد که تقریباً 60 درصد گربه ها در ایالات متحده دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. چربی اضافی، گربه ها را در معرض افزایش خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، مشکلات اسکلتی عضلانی، بیماری های پوستی، مشکلات قلبی، برخی از انواع سرطان ها و بیماری های کبدی کشنده قرار می دهد. وقتی به گربه خود به مقدار کافی غذا می دهید، آنها می توانند وزن بدن خود را حفظ کنند که برای سلامت کلی و شادی گربه ضروری است.

بطور کلی نمی توان یک مقدار مشخص برای غذای حیوانات تعیین کرد زیر این به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

سن

بچه گربه ها رشد سریعی دارند که نیاز به انرژی و مواد مغذی زیادی دارد. میزان تغذیه بچه گربه موضوع جداگانه ای است. در این مقاله، ما گربه های بالغ (سن بیش از 10 ماه) را مورد بحث قرار می دهیم .


اندازه

واضح است که نژادهای بزرگتر گربه باید بیشتر ازهمتایان کوچکتر خود غذا بخورند. 


سطح فعالیت و میزان متابولیزم

گربه هایی که به طور معمول زیاد جست و خیر و بازیگوشی می کنند نسبت به گربه های کم تحرکتر به کالری بیشتری در طول روز احتیاج دارند. 


وضعیت تولید مثل

عقیم سازی مقدار کالری مورد نیاز گربه را کاهش می دهد. از سوی دیگر، اگر گربه شما باردار و یا شیرده است، باید دسترسی نامحدود به منابع غذایی داشته باشد.


وضعیت بدنی و سلامت

برای کاهش وزن، گربه شما باید کالری کمتری نسبت به میزان کالری که می سوزاند دریافت کند، در حالی که افزایش وزن مستلزم مازاد کالری است. برخی مشکلات سلامتی همچنین می توانند باعث افزایش یا کاهش وزن گربه ها شوند. اگر گربه شما نیاز به افزایش یا کاهش وزن دارد یا به هر طریقی بیمار به نظر می رسد، با دامپزشک خود صحبت کنید.


وضعیت زندگی و کیفیت غذا

یک گربه خانگی، زندگی بی دردسری دارد. او هر روز صبح از خواب بیدار می شوند و به سمت ظرف غذای خود می رود، در کنار پنجره می نشینند و عبور پرندگان را تماشا می کنند، از پنجره بیرون می پرند، یک لقمه غذا می خورند، چرت می زنند، دوباره یک لقمه غذا می خورند. صاحبان آنها وقتی از محل کار به خانه می رسند، آنها را نوازش کرده و به آنها غذا می دهند. بنابراین یک گربه معمولی خانگی هر روز کالری زیادی نمی سوزاند. در واقع، مشکل شماره یک سلامتی گربه های خانگی چاقی است. اگر فرض کنیم وزن یک گربه متوسط تقریباً 5 کیلوگرم باشد، یک گربه خانگی معمولی به 250 کیلو کالری در روز نیاز دارد. اگر صاحب گربه از غذای خشک با کیفیت خوب و با پروتیین با کیفیت گربه خود را تغذیه کند، روزانه تقریباً 1/3 تا 1/2 فنجان غذا کافی است. منبع اصلی پروتیین غذا بسیار مهم است. گربه ها گوشتخوار هستند - این بدان معناست که آنها نیازهای تغذیه ای خاصی دارند که تنها با خوردن بافت پروتیینی حیوانات (گوشت) برآورده می شود. غذاهای گربه با کیفیت بالا از گوشت و غذاهای گوشتی با کیفیت بالا برای تامین این مواد مغذی ضروری استفاده می کنند. غذاهای گربه بی کیفیت از گوشت ها و وعده های غذایی ارزان تری استفاده می کنند، که ممکن است سطح مواد معدنی نامتعادل در آنها وجود داشته باشد. 

نحوه و دفعات تغذیه حیوان 

نحوه تغذیه گربه شما نیز بسیار مهم است. گربه های غیر خانگی برای یافتن غذا باید حرکت و شکار کنند. بنابراین، آن ها به دلیل میزان کالری که برای یافتن غذا می سوزانند به ندرت دچار مشکل اضافه وزن می شوند.  ولی این برای گربه های خانگی متفاوت است. ما توصیه می کنیم چند کاسه غذا را در خانه پنهان کنید تا گربه شما برای پیدا کردن غذای خود مجبور باشد حرکت کند. پنهان کردن غذا می تواند برای برخی از صاحبان گربه ها به یک دردسر واقعی تبدیل شود، استفاده از اسباب بازی تغذیه گربه در این مورد مناسب به نظر می رسد. این اسباب بازی ها باز می شوند و غذا داخل آن قرار می گیرد، سپس گربه باید اسباب بازی را بچرخاند و غذا را بیرون بیاورد، این باعث تحرک حیوان می شود. 

اسباب بازی تغذیه گربه

به گربه خود غذای تر بدهید یا غذای خشک؟

سطح پروتیین، سطح چربی و نوع بافت غذا از عوامل مهمی هستند که به متعادل شدن رژیم غذایی گربه کمک می کند. طعم غذا نیز عامل مهمی در تعیین رژیم غذایی گربه است. اگر غذای خشک به بچه گربه داده شود، ممکن است هرگز غذای کنسرو شده یا غذاهای تر نرم را نپذیرد. بنابراین توصیه می شود که گربه خود را به صورت 50-50 مخلوط غذای خشک و تر تغذیه کنید. 

چند مرتبه باید به گربه خود غذا بدهید؟

گربه ها به گونه ای تکامل یافته اند که در طول روز وعده های غذایی کوچک می خورند. بنابراین دسترسی آسان و همیشگی به غذا یکی از عوامل اصلی برای چاقی حیوانات خانگی است. حداقل، کل غذای روزانه گربه باید به دو وعده تقسیم شود، اما هر چه بیشتر (تا شش!) بهتر است.

چقدر در روز به گربه خود غذا دهید؟

تعیین میزان غذای روزانه حیوان خانگی شما نیازمند در نظر گرفتن تمامی موارد فوق می باشد. با این وجود می توانید از جدول زیر برای شروع کمک بگیرید. توجه داشته باشید که جدول زیر تنها جهت راهنمایی و شروع است و میزان غذای روزانه حیوان شما می بایست با در نظر گرفتن تمامی عوامل فوق الذکر تعیین شود. 

وزن گربه (کیلوگرم)گربه عقیم شده
(کیلوکالری در روز)
گربه معمولی
(کیلوکالری در روز)
گربه معمولی مستعد افزایش وزن
(کیلوکالری در روز)
اگر تصمیم دارید وزن گربه خود را کاهش دهید
(کیلوکالری در روز)
2.5157183131105
3.5210245175140
4.5260303216173
5.5298362258207
7354413295236
8396462330264
9440513367293در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
53.6% 17 مرداد (8 آگوست)
29% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
17.4% 4 شهریور (26 آگوست)
سوال نیم روز

  • چه حیوانی گیاهان موز را در طبیعت گرده افشانی می کند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    خفاش ها    یکی از امکانات ویژه سایت «مای ملو» قابلیت ثبت حیوانات و حفظ سوابق آنها بطور رایگان است. شما از این پس میتوانید با خیال راحت حیوان خود را به «مای ملو» ...