لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) مقایسه قدرت شنوایی در حیوانات در مقابل انسان
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1399/12/15 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 09:16 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


بسیاری از حیوانات حس شنوایی قوی تری در مقایسه با حس شنوایی انسان دارند. در اینجا به لیستی از حیواناتی که از شنوایی بهتری برخوردارند اشاره می کنیم. شنوایی خوب نسبی است برخی از افراد ممکن است در دریافت صدا مشکل داشته باشند. معمولا انسان ها در دامنه ی بین 20 تا 20000 هرتز قادر به شنیدن صداها هستند. این در حالی است که برخی از حیوانات دامنه ی شنوایی گسترده تری نسبت به انسان دارند. قدرت شنوایی در حین شکار یا فرار از دام به حیوانات کمک می کند. در اینجا به برخی از این موجودات با قابلیت شنوایی بالا اشاره می کنیم.

کدام حیوانات بهتر می شنوند؟

بسیاری از حیوانات حس شنوایی قوی تری در مقایسه با حس شنوایی انسان دارند. در اینجا به لیستی از حیواناتی که از شنوایی بهتری برخوردارند اشاره می کنیم.

شنوایی خفاش ها

در حالی که بسیاری از خفاش ها نابینا به دنیا می آیند به طور طبیعی قدرت شنوایی بسیار خوبی دارند که عمدتا برای انعکاس صدا به کار گرفته می شود که به آنها کمک می کند تا یکدیگر را شناسایی کنند ارتباط برقرار کنند و شکار را پیدا کنند. صدایی که از دهانشان بیرون می آید از سطوح مختلف می گذرد و به سمت خودشان باز می گردد. به دلیل نوع شنوایی شان آنها می توانند صداهای پژواک را بشنوند و در حین پرواز از این صداها استفاده کنند.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

شنوایی پروانه ها

بعنوان شایع ترین طعمه برای خفاش ها پروانه ها حس شنوایی دقیقی دارند علیرغم نداشتن گوش آنها می توانند فرکانس های بالای صدا را دریافت کنند و قبل از اینکه به دام بیفتند فرار کنند.

شنوایی سگ ها

بهتر است بدانید که فرکانس شنوایی سگ ها بالاتر از انسان هاست. آنها فرکانس های فراتر از محدوده ی انسان را می شنوند و به سرعت به این فرکانس ها پاسخ می دهند. آنها صدای خش خش خرگوش در چمنزار را می شنوند صدای نزدیک شدن گام ها و حتی بهم خوردن کلید در داخل جیب شما را می شنوند.

شنوایی گربه ها

گربه ها هم همانند سگ ها قبل از اینکه حیوانات خانگی باشند شکارچی بودند. گربه ها دارای طیف وسیعی از شنوایی هستند آنها از 45 تا 64000 هرتز را می شنوند.

ضمن اینکه آنها می توانند جهت گوش خود را تغییر دهند و صدای اطراف را به طور کامل دریافت کنند. به همین دلیل آنها بهترین شکارچیان در قلمرو حیوانات شناخته شده اند.

شنوایی اسب ها

از آنجایی که اسب ها شکار هستند آنها حس شنوایی بسیار کارآمدی دارند. اسب ها باید در موقعیت های مختلف قرار بگیرند تا منبع و جهت  صداها را شناسایی کنند.  به همین دلیل آنها می توانند گوش های خود را در جهات مختلف بگردانند و از صداهای بلند بگریزند.

 شنوایی کبوترها

کبوترها با قابلیت شنیدن تواتر و نوسانات پایین تر از صدای بشر می توانند صداهای بسیار آرام را بشنوند.

این صداها شامل صدای  زمین لرزه ها، آتشفشان ها و حتی طوفان ها می شود.

این توانایی به آنها این امکان را می دهد تا قبل از وقوع حوادث طبیعی و بارندگی سنگین،  مکان ایمنی برای خود بیابند. همچنین قابلیت شنیداری آنها را هدایتگران خوبی تبدیل کرده است.


منبع: سیگنیا [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: درخت مورد علاقه شما چیست؟
27.9% درخت گیلاس
21.3% درخت گردو
14.8% درخت سیب
14.8% درخت پرتقال
13.1% درخت انار
4.9% درخت توت
3.3% هیچکدام از موارد بالا
سوال نیم روز

  • برای نشان دادن پایان سیل کدام پرنده شاخه ای را به حضرت نوح برگرداند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    کبوتر    متاسفانه ثابت شده است که حیوانات نیز میتوانند به ویروس کرونا آلوده شده و یا بصورت ناقل عمل کنند. ما از همه صاحبان حیوانات تقاضا داریم که تا حد امکان ا ...