لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) توانایی جالب مغز موش در تمایز بین اشیای واقعی و عکس های دوبعدی از آن
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1401/01/08
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


عملکرد هیپوکامپ مغز موش های آزمایشگاهی بیشتر از آنچه که تصور می شد، شبیه عملکرد هیپوکامپ مغز انسان است. موش ها توانایی های بصری غافل گیرکننده ای دارند!

موش و هوش بصری

توانایی تشخیص تفاوت بین عکس یک پدیده و خود واقعی آن پدیده که در تعریف علمی از آن با عنوان «تعبیر هم ارزی تصویر به شیء» یاد می کنند، برای درک بهتر عملکرد دیداری و شناختی سایر نخستی ها، پرندگان و حتی موش ها آزمون مفیدی به شمار می رود. اما پرسش اصلی این است که توانایی برای تفسیر یک تصویر مسطح، در قلمروی حیوانات تا چه حدی گسترش می یابد؟ آیا حیوانات اساسا چنین توانایی را دارند؟

برپایه ی یک مطالعه ی جدید احتمالاً موش ها نیز از چنین ظرفیتی در مغزشان برخوردار باشند. این احتمال از آنجا ناشی می شود که در بررسی اخیر روی موش ها، این حیوانات کوچک توانایی پیوند یک تصویر دو بعدی از یک شیء را با خود جسم سه بعدی واقعی از خودشان نشان دادند. آن ها این کار را با استفاده از قسمت هیپوکامپ مغزشان و به همان روش تمایز بین تصویر و شیء واقعی در انسان ها انجام می دهند.

اصلی ترین پیامِ یافته ی اخیر این خواهد بود که موش ها می توانند بسیار بیشتر از آنچه که پیش از این تصور می رفت، درمورد نحوه ی عملکرد مغز خودشان و در ادامه درمورد نحوه ی عملکرد مغز انسان، برای دانشمندان مفید باشند. از طرفی بررسی اخیر همچنین درک بهتری از نحوه ی عملکرد هم ارزی تصویر به شیء در هر مغزی، از مغز جوندگان گرفته تا مغز میمون ها و انسان ها پیش روی ما خواهد گذاشت. 

این مطالعه دیدگاهی را به چالش می کشد که برمبنای آن گفته می شد محدودیت های ادراکی موش ها آن ها را برای مدل سازی حافظه ی انسان و پردازش بصری نامناسب می کند؛ و این که تشخیص های مبتنی بر آشنایی یا تشخیص، مستقل از بخش هیپوکامپ مغز است.

یافته های این تحقیق همچنین پشتیبانی علمی محکمی فراهم می کنند در پذیرش این نکته که برای بروز چنین شکلی از حافظه ی تشخیص بصری غیرفضایی و هم ارزی تصویر به شیء، وجود یک هیپوکامپ با کارکرد خوب در مغز موش ضروری است.

محققان موش ها را با نشان دادن تصاویر (نسخه های دو بعدی) یک شیء (به عنوان مثال یک مهره ی شطرنج یا یک دسته کوچک از آجرهای لگو) در یک مرحله مورد آزمایش قرار دادند؛ سپس این تصاویر را با دو شیء سه بعدی جایگزین کردند: یکی از اشیاء همانی بود که پیش تر در عکس هم به موش ها نشان داده شده بود و دیگری یک شیء کاملاً جدید که در هیچ کدام از تصاویر نیامده بود.

تقریباً در تمام دفعات، موش ها تمایل به کاوش شیء سه بعدی جدید داشتند. این رفتار احتمالاً نشان می دهد که شیء سه بعدی دیگر از نظر موش ها به عنوان چیزی تلقی می شد که پیش تر با نسخه ی دوبعدی از آن رو به رو شده اند.

توانایی برقراری هم ارزی تصویر با شیء صرف نظر از تقارن، شباهت، زاویه ی دید، ترکیب بندی و واقع گرایی تصاویر در موش ها مشهود بود. موش ها حتی زمانی که دانشمندان تفاوت های ریز در ویژگی های بصری سطح پایین (مانند رنگ و درخشندگی) را هم کنترل کرده بوند، همچنان این توانایی را از خود بروز می دادند.

از کار انداختن موقت بخشی کلیدی از هیپوکامپ در مغز موش ها توانایی تمایز بین نسخه های دو بعدی و سه بعدی اشیا را در این موجودات از بین برد و این نکته را برای دانشمندان آشکار کرد که توانایی شناختی در موش ها به روشی مشابه عملکرد مغز ما عمل می کند. سارا جی کوهن عصب شناس از دانشگاه آتلانتیک فلوریدا می گوید:
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

تصور می شود که در پستانداران، هیپوکامپ نقش اساسی در حافظه ی اظهاری یا آشکار دارد و همین فرد را قادر می سازد تا یک «داستان» از تجربه ای که قبلاً رمزگذاری شده را دوباره پخش کند. به اعتقاد ما این «داستان» به فرد امکان می دهد موارد آموخته شده به شکل تصویر را بتواند زمانی که بعداً به صورت سه بعدی پیش رویش ارایه می شوند، تشخیص دهد. هیپوکامپ موش احتمالاً کاوش تصویر را به عنوان داستان مرتبط با آن تجربه یا رویداد در یک زمینه ی خاص و به عنوان شکلی از حافظه ی صریح، رمزگذاری و تثبیت می کند.

پیش تر مشخص شده بود که موش ها قادر به تشخیص پدیده هایی هستند که قبلاً دیده اند؛ اما این توانایی در تشخیص تفاوت بین عکس ها و اشیای واقعی آن ها را در سطح متفاوتی از پردازش شناختی قرار می دهد.

درحالی که هنوز تشخیص این که موش ها دقیقاً به چه فکر می کنند دشوار است -احتمالاً تا زمانی که یاد بگیرند صحبت کنند و خودشان به ما بگویند! ولی پژوهشگران بر این باور هستند که این موجودات کوچک واقعا توانایی تمایز دادن میان تصاویر اشیاء با نمونه های واقعی از آن اشیاء را دارند.

با توجه به اهمیت هیپوکامپ از نظر شکل گیری و مدیریت خاطرات، به نظر می رسد که موش ها می توانند بسیار بیشتر از آنچه که قبلاً تصور می شد برای دانشمندان در مطالعاتشان پیرامون تشخیص و پردازش بصری مفید باشند. استاکمن می گوید:

در مجموع، نتایج ما شواهد قانع کننده ای ارایه می کند مبنی بر اینکه موش ممکن است به عنوان یک ارگانیسم مدل موثر در مسیر بررسی جنبه های پیچیده تر درک و تشخیص بصری پستانداران عمل کند.


منبع انتشار مقاله اصلی [لینک]
مترجم: بابک قهرمانیدر «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: میوه مورد علاقه شما چیست؟
29% گیلاس
27.4% توت فرنگی
19.4% سیب
9.7% هیچکدام از موارد بالا
8.1% گلابی
6.5% انگور
سوال نیم روز

  • برای نشان دادن پایان سیل کدام پرنده شاخه ای را به حضرت نوح برگرداند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    کبوتر    مشاوره طوطیسانان_ مشاوره در خصوص نگهداری و درمان طوطی ها و تنظیم جدول غذایی و نگهداری بسیار صحیح و عالی و قرار دادن پست های اموزشی در پیج اینستاگرام ب ...