لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) دامداری صنعتی - اینجا اثری از مناظر زیبا، چمن زارها و آفتاب گرم نیست
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/08/05 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/27 ساعت 01:09 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


اغلب مردم نمی داند که گوشت، تخم مرغ یا لبنیاتشان از کجا می آیند و ترجیح می دهند صحنه ی دلپذیر روستایی با حیواناتی را تصور کنند که در چمن زارها لم داده اند و آفتاب می گیرند. اما منظره دامپروری صنعتی امروزی بسیار متفاوت از آنچه فکر می کنید است، در این صنعت سود آور، حیوانات در آلونک ها و قفس های پر سر و صدا و بدون پنجره که به سختی به حیوان بی نوا اجازه حرکت میدهند، زندانی هستند.

کشاورزی صنعتی


دامپروری صنعتی دقیقاً چیست؟ در این نوشتار سعی می کنیم تا به بررسی این صنعت و ابعاد مختلف آن بپردازیم.

دامپروری صنعتی چیست؟
دامپروری صنعتی، نوعی از روش پروش متراکم حیوانات است که به طور فزاینده ای در سراسر جهان رایج شده است. دامپروری صنعتی شامل پرورش حیواناتی مانند گوسفند، گاو و مرغ است. آبزی پروری - که در آن تعداد زیادی ماهی قزل آلا و سایر ماهی ها برای غذا پرورش می یابند - شکل دیگری از از این صنعت است که در ایران تحت عناوینی چون پرورش ماهی یا آبزی پروری صنعتی شناخته می شود.
 تقریباً تمام محصولات حیوانی در ایالات متحده در این صنعت تولید می شوند
آیا دامپروری صنعتی ظلم در حق حیوانات است؟
خط تولید ها در دامپروری صنعتی به گونه ای برنامه ریزی می شوند که حجم زیادی از محصول با کمترین قیمت ممکن تولید شود. پرورش حیوانات گران است زیرا حیوانات به منابع دایمی غذا، آب و سرپناه نیاز دارند تا به اندازه کافی بزرگ شوند تا بتوانند ذبح شوند یا شیر یا تخم مرغ برای مصرف انسان تولید کنند. دامپروری صنعتی نتیجه تکنیک هایی برای زنده نگه داشتن حیوانات و تولید با کمترین هزینه ممکن، با استفاده از اقدامات اساسی در جهت صرفه جویی در هزینه ها مانند قفس های کوچکتر و حبس انفرادی حیوانات است. در دامپروری صنعتی با حیوانات بیشتر شبیه ماشین ها رفتار می شود تا موجودات زنده ی دارای احساس و ادراک. در واقع حیوانات بار اقدامات صرفه جویانه در هزینه ها را در این صنعت تقبل می کنند. زندگی حیوانات در دامپروری صنعتی با ناتوانی در انجام رفتارهای طبیعی تعریف می شود. ناقص شدن و جراحی شدن بدون بیهوشی فقط برای اینکه فرزندانشان از آنها گرفته شود تنها گوشه ای از ظلم به حیوانات بی نوا است.
ما بارها از غم و رنج مادرانی می شنویم که فرزند خود را از دست داده اند و این در حالی است که در دامپروری صنعتی، برای هر بسته گوشت گوساله که در سوپرمارکت می بینید، چنین اتفاق تلخی برای یک مادر رخ داده است.
در دامپروری صنعتی، حیوانات در معرض آزارهای هر روزه، حبس و بدرفتاری هستند و از همه تلخ تر به نفع مصرف کنندگان انسانی دستکاری می شوند. این اعمال عموماً برای حیوانات مضر است. در زیر به چند مورد از اثرات دامپروری صنعتی بر حیوانات می پردازیم:

نه حرکت و نه خواب
یک عمر حبس غیرطبیعی است و تحمل آن برای هر موجودی دشوار است. با این حال، در دامپروری صنعتی، حبس به حد افراط کشیده می شود. گاوهایی که قرار است گوشت غذای شما شوند، تنها اجازه دارند بخشی اندک از زندگی کوتاه خود را در بیرون سرگردان باشند و یا آنها را در پروارها بسته بندی می کنند، جایی که مجبور می شوند در مدفوع خود بایستند و پهلو به پهلوی گاوهای دیگر باشند.

برای گونه های دیگر هم وضع به همین منوال است. آنها از نقطه تولد تا مرگ در قفس خواهند بود. مرغ های تخم گذار اغلب در قفس های تنگی نگهداری می شوند. این قفس های سیمی کوچک به اندازه یک برگه کاغذ A4 به هر پرنده فضای زندگی می دهد و پرندگان حتی قادر نیستند بالهای خود را بدون برخورد به دو طرف قفس یا پرنده دیگری باز کنند. این قفس ها اساساً تمام رفتارهای طبیعی پرنده مانند لانه سازی، زندگی همراه با آزادی و امید را از حیوان می گیرد.
زندانیان محکوم به اعدام معمولا با افسردگی و ناامیدی دست و پنجه نرم می کنند حال تصور کنید که هر تکه مرغ در دیگ نذری و یا حتی ظرف غذای شما چه درد و رنجی را در خود دارد.

دستکاری ژنتیکی
یکی از روش های افزایش بهره وری در دامپروری صنعتی اصلاح نسل و سایر تکنیک های دستکاری ژنتیکی حیوانات است. این روش ها در جهت افزایش گوشت، بهبود طعم، افزایش تولید شیر و در نهایت افزایش سود تولید کنندگان است. نمونه هایی از دستکاری های ژنتیکی معمول در دامپروری صنعتی عبارتند از:
 • جوجه هایی که ماهیچه های سینه ی بزرگتر دارند ( برای افزایش گوشت سینه)
 • گاوهایی که حجم بیشتری شیر تولید می کنند
 • گوسفندهایی که در دوره های زمانی کوتاه تری بزرگتر می شوند

خشونت و رفتار غیرانسانی
تعریف آنچه غیرانسانی و خشونت آمیز تلقی می شود می تواند بسیار متفاوت باشد. اغلب دامپروری های صنعتی استدلال می کنند که از حیوانات در مزارع به خوبی مراقبت می شود، در حالی که حامیان حیوانات بر این باورند که دامپروری های صنعتی مملو از رفتارهای غیر انسانی با حیوانات هستند. حبس یک حیوان برای تمام عمر و جلوگیری از دیدن نور خورشید یا آسمان شب می تواند به عنوان یک عمل خشونت آمیز تلقی شود. کشتن حیواناتی که هنوز کودک هستند - مانند جوجه ها، بره ها، گوساله ها و گاوهای گوشتی - می تواند خشونت آمیز و غیرانسانی تلقی شود. بارها و بارها باردار کردن اجباری حیوانات، در حالی که مادران حتی نمی توانند فرزندان خود را ببینند مصداق یک رفتار خشونت آمیز است.

حیوانات پرورشی در دامپروری صنعتی چگونه کشته می شوند؟
دامپروری صنعتی معمولاً در پایان دادن به زندگی حیوانات، سود را مقدم بر رفاه حیوان می دانند. در بسیاری از کشتارگاه ها، خطوط مکانیزه آنقدر سریع حرکت می کنند که حیوانات درد و رنج بیشتری را نسبت به آنچه تصور می شود، تحمل می کنند. این مورد نه فقط حیوان بی نوا را قبل از مرگ آزار می دهد بلکه به کارگران نیز صدمه روحی وارد می نماید بطوری که بسیاری از کارگران در دامپروری های صنعتی دچار صدمات روحی بلند مدت می شوند.

آیا دامپروری صنعتی یک روش قابل دفاع است؟
دامپروری صنعتی به حیوانات، انسان ها و محیط زیست آسیب می رساند و بسیاری از طرفداران محیط زیست بر این باورند که دیگر قابل دفاع نیست، به ویژه با توجه به تعداد فزاینده های جایگزین های گیاهی برای گوشت و محصولات لبنی.

دامپروری صنعتی در ایران
دامپروری صنعتی در ایران سابقه طولانی ندارد و اغلب مراکز اصلی دامپروری صنعتی در دهه 60 متولد شدند و در حال حاضر تحت نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می کنند. جالب است که بدانید که در آخرین مصوبه مجلس در امور دامی، هیچ اشاره ای به حقوق حیوانات نشده و تنها به تولید کنند پرداخته شده است. این است که می بینید که در آب مرغ ها تریاک ریخته می شود، جوجه های خروس سلاخی می شوند، خاک اره در غذای طیور ریخته می شود و فجیع آنکه حیوانات آبستن راهی کشتارگاه ها می شوند. این تنها گوشه ای از ظلم به حیوانات است و نگاهی کوتاه به واحدهای دامپروری صنعتی، هزاران مورد دیگر از درد و رنج حیوانات را برملا خواهد کرد.

قانون بی قانونی
متاسفانه قانون گذار در کشورمان، کمترین توجه را به حیوانات کرده است و بسیاری از درد و رنج های حیوانات در ایران نادیده گرفته می شود. از وضع باغ وحش ها که سمبل نگهداری از حیوانات هستند تا کشتن جوجه های بینوا زیر دست و پا تنها نمونه هایی از بی قانونی در کشور است و اگر این موارد در شبکه های اجتماعی و توسط فعالان حیوانات اطلاع رسانی نمی شد، بسیاری از آن ها حتی دیده هم نمی شدند. حیوانات دارای کرامت و حق حیات هستند و براساس توصیه های دینی و مذهبی می بایست مورد احترام قرار گیرند ولی بسیار می بینید که گاوها، گوسفندها و مرغ ها در خیابان ها کشته می شوند و یا به بهانه مراسم مذهبی کبوتران سوزانده می شوند و تمام اینها نشانه ای از بی توجهی قانون گذار به حیوانات و حق حیات آن ها است.

سخن آخر آنکه به لحاظ ژنتیکی، پستانداران جهش یافته ترین موجودات روی زمین هستند و همگی در درک، احساس، فهم و تقابل دارای اشتراک قابل توجهی هستند. بنابراین اگر تصور می کنید که حیوانات متوجه درد و رنجی که از انسان ها نصیبشان می شود، نمی شوند کاملا در اشتباه هستید. این تفکر که حیوانات متوجه نمی شوند یا درک ندارند یک دیدگاه غیر علمی و غیر انسانی است و تنها دستمایه ای برای سرپوش گذاشتن بر آزار و اذیت حیوانات است.


لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.

نظرات کاربران به این مطلب
 • 7 ماه قبل  
 • حامی [87214] گفته
  😔😔

  در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

  نظرسنجی: درخت مورد علاقه شما چیست؟
  27.9% درخت گیلاس
  21.3% درخت گردو
  14.8% درخت سیب
  14.8% درخت پرتقال
  13.1% درخت انار
  4.9% درخت توت
  3.3% هیچکدام از موارد بالا
  سوال نیم روز

 • ماندریل چه نوع موجودی است؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  میمون  مشاوره طوطیسانان_ مشاوره در خصوص نگهداری و درمان طوطی ها و تنظیم جدول غذایی و نگهداری بسیار صحیح و عالی و قرار دادن پست های اموزشی در پیج اینستاگرام ب ...