لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) نشنیده ها درباره حیوان آزاری در اسلام
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1399/11/23 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 11:17 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


حیوان آزاری برای اهالی فضای مجازی موضوع تازه ای نیست. یک اتفاق تلخ که هرازچندگاهی به واسطه جنون برخی ازافراد و انتشار فیلمش قابلیت این را دارد که به راحتی با روح و روان آدم های گوشی به دست بازی کند. حیوان آزارهایی که بعد از مدت کوتاهی به دنبال هجمه افکار عمومی و پیگیری پلیس و دستگاه قضا نهایتا دستگیر و مجازات می شوند. متهمانی که هر کدام برای انجام این کار به زعم خودشان دلایل عجیب و غریب می تراشند.


نجس بودن مجوز کشتار نمی دهد

کافی است نگاهی به آیات و روایات اسلامی بیندازید تا ببینید در هیچ کجای آن عبارتی را پیدا نخواهید کرد که به صرف نجس بودن این حیوان به شما مجوز کشتار یا آزار را داده باشد حتی پیامبر اسلام در حدیثی فرموده اند:
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

«لعنت خداوند بر کسی که حیوانات را زجر کش کند.»(کنزالعمال)


پیامبر اسلام به حیوانات هم سلام می کرد

درقرآن کریم بیش از 200 آیه وجود دارد که به موضوع حیوانات در آن پرداخته شده است.برای همین هم در روایت های دینی همیشه آزار و اذیت حیوانات به سبب اینکه مخلوق پروردگارند و تسبیح او را می گویند نهی شده است. امیرالمومنین درباره کشتن و مثله کردن حیوانات از قول پیامبر در نهج البلاغه می فرمایند:« مبادا چیزی را ـ گرچه سگ هار باشد ـ مثله کنید.» حتی امام صادق علیه السلام در روایتی دیگر درباره احترام پیامبراکرم(صلی الله علیه) به این مخلوقات نقل می کنند:« مردی خدمت پیامبر(صلی الله علیه) رسید به حضرت سلام کرد. پیامبر(ص) با صیغه جمع فرمود: وعلیکم السلام. آن مرد گفت: ای رسول خدا من یک نفر بیش نیستم. حضرت در جواب فرمود: بر تو و اسبت سلام کردم.»(کتاب النوادر)


مقابل حیوان تشنه تیمم کنید

یکی دیگر از احکام جالب اسلام درباره رعایت حقوق حیوانات به شرایط تیمم برمی گردد به گونه ای که اگر شما برای وضو و غسل به اندازه ای آب کم داشته باشید که بدانید در صورت استفاده از آن یک حیوان تلف خواهد شد بر شما واجب است که به جای وضو تیمم کنید و آب را به حیوان بدهید.


آزاد کردن یک غلام به خاطر یک سگ

یکی دیگر از روایت هایی شنیدنی که از ایمه (علیهم السلام) درباره اهمیت و توجه به حیوانات نقل می شود مربوط به امام حسن (علیه السلام) است نقل شده: ایشان جایی نشسته بودند، دیدند که یک غلامی مشغول غذا خوردن است.این غلام یک لقمه غذای خودش را به یک سگ گرسنه ای که اطرافش بود داد. حضرت از رفتار این شخص خیلی خوشحال شدند و فرد را صدا کردند و فرمودند که دیدم که غذا خوردی و آخرین لقمه غذایت را به سگ دادی. آن شخص به امام گفت «وقتی داشتم غذا می خوردم، دیدم سگ خیلی گرسنه است؛ به همین دلیل غذایم را به او دادم. سپس حضرت (علیه السلام) گفتند که این از روی جوانمردی توست. امام در ادامه پرسیدند که غلام چه کسی هستی؟ سپس این غلام و باغ آن شخص را خریدند و باغ را به او بخشیدند و آن غلام را هم در راه خدا آزاد کردند.


نجاست سگ در اسلام

ناگفته نماند که با وجود ذکر همه این نکات عده ای هستند که با وجود همه این آیات و روایات دینی در مورد حیوانات، به ویژه سگ ها و نگهداری آنها یک نگاه سلیقه ای دارند. این گروه در ذهنشان حکم نجس بودن در اسلام را صرفا به ناپاکی تعبیر می کنند و معتقدند که با رعایت بهداشت و نظافت می شود ازحیوانی مثل سگ در خانه ها نگهداری کرد.در حالی که روایات و احکام اسلامی همیشه از این حیوان به عنوان «عین نجاست» یاد می کند. چیزی که تحت هیچ شرایطی قابل تطهیر نیست؛ حتی در روایتی از امام صادق (علیه السلام) در وسایل الشیعه شخصی درباره نوشیدن و وضو گرفتن با پس مانده آب نیمه خورده بعضی از حیوانات (سنور، گوسفند، گاو، شتر ، الاغ ، اسب، استر و درندگان) سوال کرد. امام فرمود: بنوش و وضو بگیر. سپس از سگ سوال کردند و امام پاسخ داد: نه. پرسیدند: آیا او یک درنده (مثل دیگر درندگان) نیست؟ فرمود: نه به خدا، او نجس است . نه به خدا ، او نجس است.


نکته مهم: قرار گرفتن مطالب در این وب سایت به معنای پذیرش نظر نویسنده نیست بلکه مطالب به تنوع و با ذکر منبع بیان میشوند.

منبع: خبرگزاری مهر [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: میوه مورد علاقه شما چیست؟
29% گیلاس
27.4% توت فرنگی
19.4% سیب
9.7% هیچکدام از موارد بالا
8.1% گلابی
6.5% انگور
سوال نیم روز

  • برای نشان دادن پایان سیل کدام پرنده شاخه ای را به حضرت نوح برگرداند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    کبوتر    حامیان حیوانات از این پس میتوانند اطلاعات خود را به رایگان و بدون محدودیت در بخش دفترچه تلفن «مای ملو» ثبت کنند. برای این کار وارد لینک زیر شوید و اطل ...