لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) تفاوت سیل، شیر دریایی و والروس (گونه ای میانی بین شیر دریایی و فک) چیست؟
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/03/29 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 11:40 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


فک، شیر دریایی و والروس؛ سه پستاندار دریایی با خویشاوندی نزدیک و ظاهری شبیه به هم. ولی واقعا فرق این سه با هم چیست؟ 

هر سه این جانوران متعلق به دسته ای از پستانداران گوشتخوار هستند اما تفاوت های فاحشی با هم دارند. بال پایان پسر عموهای گوشتخوارانی مثل سگ ها، خرس ها، راکن ها، راسو ها و سمورها هستند که چند میلیون سال پیش به اقیانوس زدند و آن قدر زندگی در آب برایشان جدی شد که پاهایشان یک کمی شبیه باله شد و این شکلی شدند. تنوع این گوشتخواران دریایی خیلی زیاد است و به خصوص در مناطق سردسیر قطب های شمال و جنوب زمین که خیلی از پستانداران دیگر دوست ندارند آنجا بروند، حسابی جا خوش کرده اند. در اینجا چند نکته کلیدی می گوییم که بتوانید به راحتی این سه را از هم تشخیص دهید.

 فک

تصویر سیل یا فوک (فک)

 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

فک ها (که نام کاملشان فک های بی گوش یا سیل های بی گوش یا سیل های حقیقی است) در بین باله پایان بیشترین تنوع و پراکندگی را دارند. نام علمی خانواده فک ها Phocidae است. ویژگی بارز این جانوران نداشتن گوش خارجی است. پوزه فک ها از شیرهای دریایی صاف تر و بدنشان دوکی شکل تر است و نسبت به آنها با زندگی در آب سازگاری بیشتری پیدا کرده اند، برای همین بیشتر عمرشان را در آب سپری می کنند. باله پیشین (دست) در فک ها بیشتر به درد شنا در آب می خورد و باله های عقبی شان طوری به استخوان لگن وصل شده اند که برای فک این امکان وجود ندارد که آنها را زیر بدنش بیاورد و برای راه رفتن ازشان کمک بگیرد. پس فک ها فقط می توانند به کمک باله های جلویی شان در خشکی بخزند.

شیر دریایی

تصویر شیر دریایی

شیرهای دریایی (به همراه گروهی دیگر به نام فک های خزدار) در خانواده دیگری به نام فک های گوش دار با نام علمی Otinidae قرار می گیرند. شیرهای دریایی گوش خارجی و پوزه ای درازتر نسبت به فک ها دارند. شیرهایی دریایی برای زندگی در خشکی سازگاری بیشتری پیدا کرده اند. باله های جلویی این جانوران از فک ها بلندتر است و باله های عقبی شان هم قابلیت خم شدن به سمت جلو را دارد. در نتیجه شیرهای دریایی قادرند با کمک چهار اندام حرکتی شان یک جورهایی در خشکی راه بروند. در تصویر زیر تفاوت شیر دریایی (تصویر بالا) و سیل (تصاویر پایین) را می توانید مشاهده نمایید:

skeleton_lg.jpg

والروس 

large.jpg

والروس ها جزء خانواده دیگری از باله پایان با نام علمی Odobenidae هستند که امروزه تنها یک گونه از انها باقی مانده است. والروس تنها ساکن مناطق قطبی نیمکره شمالی است. این جانور قادر است مانند شیر دریایی فلیپرهای عقبی اش را به زیر بدن خم کند ولی در شنا بیشتر فک ها عمل می کند و مانند آنها گوش خارجی هم ندارد. یک ویژگی بارز والروس ها داشتن یک جفت عاج بلند است که در هر دو جنس نر و ماده دیده می شود. در اطراف عاج ها هم دسته ای سیبیلک دارد که اندام های حسی هستند.


منبع: پرتال آسمانی [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
73.7% 17 مرداد (8 آگوست)
21.1% 4 شهریور (26 آگوست)
5.3% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • برای نشان دادن پایان سیل کدام پرنده شاخه ای را به حضرت نوح برگرداند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    کبوتر    وب سایت «وصیت ساز» اولین و تنها سرویس ایرانی در جهت نگارش و ثبت وصیت نامه های آنلاین است. در این وب سایت میتوانید وصیت نامه خود را با ظریفترین جزییات ...