لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) آیا خرس های پاندا مختص چین هستند؟
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/05/13 ، آخرین بروزرسانی: 1400/10/08 ساعت 09:24 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


به نظر می رسد که خرسی بسیار شبیه به پانداهای کنونی حدود 10 میلیون سال پیش در مجارستان کنونی زندگی می کرده است. این موجود رژیم غذایی مشابه پانداهای کنونی داشته و این نشان می دهد که شیوه غیر معمول جویدن بامبو توسط پانداها در دوران کهن نیز پابرجا بوده است. این همچنین ممکن است شواهدی به دست دهد که پانداها از اروپا سرچشمه گرفته اند نه آسیا!

Ailuropoda_melanoleuca_en_el_Zoo_de_Madrid,_España,_2017_16.jpg

پاندای غول پیکر  تنها در رشته کوه های جنگلی در مرکز چین یافت می شود. آن ها با وجود داشتن سیستم گوارش یک گوشتخوار. بامبو می خورد و یکی از نمادین ترین گونه های آسیب پذیر جهان هستند. این خرس سیاه و سفید تنها عضو بازمانده از زیر خانواده Ailuropodinae، بخشی از خانواده بزرگتر Ursidae است.

هیچ کس نمی داند که پانداهای غول پیکر چگونه تکامل یافته اند. تعداد بسیار کمی از فسیل های خویشاوندان آن ها پیدا شده است، بنابراین نسب آن ها تقریباً به اندازه انسان ها مورد بحث و جدل است.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

دیوید بیگون، دیرینه شناس در دانشگاه تورنتو در کانادا، مجموعه ای از دندان های فسیلی را در شهر رودابانیای مجارستان پیدا کرده است. این همان مکانی است که پیشتر بقایای یک میمون بزرگ باستانی به نام روداپیتکوس، از نیاکان احتمالی میمون ها و انسان های آفریقایی در آن یافت شده بود.

بیگون در جستجوی استخوانهای باستانی، ناگهان دندانهایی را که زیر تیغه شانه کرگدنی گیر کرده بود را مشاهده کرد. دندانها 10 میلیون سال قدمت داشتند. بیگون  بر اساس شکل دندان ها حدس می زد که به یک پاندا تعلق دارند. بنابراین از لوییس دو بونیس در دانشگاه پوآتیه در فرانسه و خوان آبلا در دانشگاه دولتی شبه جزیره سانتا النا در اکوادور کمک گرفت.


جویدن سبزیجات

این تیم، ساختار و الگوهای سایش دندان ها را با سایر خرس ها مقایسه کردند. چنین الگوهای ساییده شدن دندان می تواند نشان دهد که حیوان چه می خورده است. آن ها در نهایت به این نتیجه رسیدند که این الگوها بسیار شبیه الگوهای پانداهای بزرگ بودند. دی بونیس می گوید: "هر دو گونه از غذاهای گیاهی سخت استفاده می کردند و به جای خرد کردن غذا در حین جویدن، به بریدن آن احتیاج داشتند."

این به ما می گوید که شیوه زندگی اجداد پانداها بسیار شبیه به پانداهای امروزی بوده است.

دندان ها متعلق به یک گونه ناشناخته از پانداها بود و این تیم از دانشمندان نام آن را Miomaci panonnicum گذاشتند. دی بونیس می گوید: "Miomaci را می توان نه مانند یک جد مستقیم، بلکه بیشتر شبیه" پسرعموی "پانداهای امروزی دانست. ارتباط میان این دو احتمالاً در دوره میوسن میانی جدا شده است."


پاندای اروپایی یا آسیایی؟

از آنجا که پانداهای غول پیکر محدود به چین هستند، ما تصور می کردیم که خانواده پاندا ها مدت کوتاهی پس از جدا شدن از خرس های دیگر در آنجا ساکن شدند. این نظریه توسط برخی از فسیل ها تایید می شود. با این حال، در سال 2012 دانشمندان دندانهایی از احتمالاً قدیمی ترین جد مستقیم پاندای غول پیکر پیدا کردند . آنها 11.6 میلیون سال قدمت داشتند و در اسپانیا کشف شدند و این نشان می دهد که ممکن است اجداد پانداهای بزرگ قبل از مهاجرت به آسیا در اروپا زندگی می کردند.

بیگون می گوید: "شباهت های جالبی بین فسیل های حیوانات یافت شده در برخی از سایت های اروپایی و چینی وجود دارد که نشان می دهد مهاجرت های زیادی بین این دو منطقه انجام شده است."

این نظریه دارای دلایل علمی بیشتری نیز هست. به عنوان نمونه مهاجرت دست جمعی اجداد میمون های کنونی از اروپا به آسیا ثابت می کند که سیل مهاجرت میان دو قاره (که ممکن است در آن زمان تنها یک قاره بوده باشد) امکانپذیر بوده است با این حال، بدون داده های بیشتر نمی توانیم تعیین کنیم که آیا یک پاندای غول پیکر اولیه در آسیا تکامل یافته و به اروپا نقل مکان کرده است یا بعکس. 


(بروز رسانی این مطلب)


چرا پانداها سیاه و سفید هستند؟
آیا تاکنون از خودتان پرسیده اید چرا مشهورترین خرس های جهان، یعنی پانداها، این شکلی هستند؟ برای سال ها، محققان به دنبال پاسخ این سیوال بوده اند که چرا خرس های پاندا، با وجود این که در جنگل هایی مملو از رنگ زندگی می کنند، سیاه و سفید هستند. حالا تیمی از پژوهشگران از سه کشور مختلف، به این نتیجه رسیده اند که همین پشم های سیاه و سفید بهترین شکل استتار برای پانداهاست.  پژوهشگرانی از دانشگاه بریستول بریتانیا، آکادمی علوم چین و دانشگاه ییواسکولا در فنلاند بعد از مطالعه عکس های 15 پاندای وحشی در زیستگاه طبیعی شان طی هفت سال، به این نتیجه رسیده اند که این رنگ ها به پانداها کمک می کند تا از دست شکارچیانی چون پلنگ، یوزپلنگ و سگ های وحشی آسیایی خود را مخفی کنند.  این محققان می گویند رنگ سیاه با سایه های تیره و تنه درخت ها، و رنگ سفید با برگ های روشن و برف، و رنگ خاکستری میانی هم با زمین و سنگ ها هم زمینه است. بر اساس نتایج این تحقیق، این پوشش سیاه و سفید همچنین باعث سردرگمی شکارچیان و دشواری بیشترشان در تشخیص شکل و ابعاد خرس های پاندا می شود.  
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: حیوان خانگی مورد علاقه شما چیست؟
51.4% سگ
21.6% گربه
16.2% طوطی
5.4% هیچکدام از موارد بالا
4.1% خرگوش
1.4% مرغ عشق
سوال نیم روز

  • ماندریل چه نوع موجودی است؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    میمون    حامیان حیوانات از این پس میتوانند اطلاعات خود را به رایگان و بدون محدودیت در بخش دفترچه تلفن «مای ملو» ثبت کنند. برای این کار وارد لینک زیر شوید و اطل ...