لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) تمیز کردن گوش گربه ها
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/08/17 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 04:12 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


معمولاً تمیز کردن گوش گربه ها ضروری نیست و اکثر گربه ها با آن مشکلی ندارند. اما برای گربه هایی که مستعد تجمع موم و یا عفونت گوش هستند، تمیز کردن دوره ای گوش جزیی از نیازهای بهداشتی حیوان است.

تمیز کردن گوش گربه


چرا تمیز کردن گوش گربه ها مهم است؟
ساختار مجرای گوش گربه ها به گونه ای است که بیرون راندن مواد به دام افتاده در اعماق کانال گوش مانند موم و یا واکس گوش را بسیار دشوار می کند. این مواد در صورت عدم حذف می توانند منجر به خارش و عفونت گوش شود.

آیا باید از محلول های تمیز کنند گوش استفاده شود؟
استفاده از محلول های مخصوص پاک کردن گوش معمولا توصیه می شود. پاک کننده های حاوی پراکسید هیدروژن یا الکل می توانند باعث تحریک کانال گوش شوند، به خصوص اگر کانال ملتهب یا زخمی باشد. برخی از محلول ها دارای ترکیبات ضد باکتری یا ضد قارچی هستند که به جلوگیری از عفونت گوش کمک می کنند. در صورتی که در مورد محلول مطمین نیستید، دام پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید کدام محلول پاک کننده گوش برای حیوان خانگی شما مناسب است.

برای تمیز کردن گوش های گربه به چه چیزهایی نیاز دارم؟
تمیز کردن گوش گربه نیازی به تجهیزات خاصی ندارد. یک محلول تمیز کننده گوش با کیفیت، مقداری پنبه یا گاز و مقداری خوراکی برای پاداش دادن به گربه تمام چیزی است که لازم است.

آیا باید هر ماه گوش حیوان خود را تمیز کنم؟
خیر. در حالی که تمیز کردن گوش گربه در صورت نیاز مهم است، تمیز کردن بیش از حد ممکن است باعث تحریک مجرای گوش شود و این می تواند منجر به عفونت شود. بیشتر گربه ها گوش های سالم و تمیزی دارند و هرگز نیازی به تمیز کردن گوش هایشان ندارند. با این حال، توصیه می شود در صورت مشاهده ترشح یا بوی بد هنگام معاینه گوش، گوش های گربه خود را تمیز کنید. دامپزشک شما می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که گوش گربه خود را هر چند وقت یکبار تمیز کنید. اگر گوش های گربه شما قرمز، ملتهب، زخمی و دردناک است، قبل از تمیز کردن با دامپزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است که گربه شما عفونت گوش یا پارگی پرده گوش داشته باشد.

 گام به گام تمیز کردن گوش گربه ها
 • در حالتی راحت بنشینید، گربه را در دامان خود بگیرید. اگر حیوان در برابر تمیز کردن گوش هایش مقاومت نشان می دهد پیچیدن یا قنداق کردن در حوله ممکن است به حفظ آرامش او کمک کند .
 • نوک گوش را آرام بگیرید و کمی به سمت عقب بکشید تا مجرای گوش نمایان شود.
 • در حالی که نوک گوش گربه خود را گرفته اید، به آرامی اما محکم با یک دست، محلول پاک کننده گوش را در دست دیگر خود بگیرید.
 • مقدار کمی محلول پاک کننده گوش را در گوش گربه خود بچگانید. هرگز نوک بطری را در گوش حیوان قرار ندهید و یا مجزای گوش را با محلول پر نکنید. فقط مقدار کمی در گوش بریزید! اگر نوک بطری به گوش گربه شما برخورد کرد، نوک آن را با یک پنبه تمیز آغشته به الکل پاک کنید تا از گسترش باکتری یا عفونت جلوگیری کنید.
 • به نگه داشتن نوک گوش با یک دست ادامه دهید و با دست دیگر به آرامی پایه گوش زیر دهانه گوش را حدود 30 ثانیه ماساژ دهید. این به محلول تمیز کننده اجازه می دهد تا مواد مضر موجود در کانال گوش را حل کند. 
 • در حالی که هنوز نوک گوش را نگه داشته اید، با استفاده از یک پنبه یا گاز، اضافات و ناپاکی های قسمت داخلی گوش و مجرای بالای گوش را پاک کنید.
 • اجازه دهید گربه شما سرش را تکان دهد. این اجازه می دهد تا محلول پاک کننده گوش باقیمانده و مواد زاید در مجرای گوش از کانال خارج شده و به دهانه بیرونی گوش منتقل شوند.
 • یک بار دیگر نوک گوش را نگه دارید و با استفاده از یک پنبه یا گاز، موم های شل شده و محلول پاک کننده را از دهانه بیرونی مجرای گوش خارج کنید.
 •  هر گونه موم و محلول تمیز کننده باقیمانده را با یک پنبه یا گاز از کانال گوش خارج کنید - فقط تا جایی که انگشت شما به آن می رسد به داخل کانال بروید. توجه کنید که فشار انگشت در گوش حیوان شما ممکن است به مجرای گوش آسیب زده و حتی پرده گوش را پاره کند.
 • به گربه تان غذا بدهید.
 • همین روند را با گوش دیگر نیز تکرار کنید.
 • اگر به نظر می رسد گربه شما در طول فرآیند تمیز کردن درد دارد، فرایند را متوقف کنید و با دامپزشک خود مشورت کنید.
 • روش تمیز کردن را هر چند وقت یکبار که توسط دامپزشک توصیه شده است تکرار کنید.
 • اگر گربه شما عفونت گوش دارد و نیاز به استفاده از دارو روی (سطح خارجی) گوش دارد، ابتدا گوش ها را تمیز کنید و سپس دارو را بمالید.

راهنمای گام به گام استفاده از داروی گوش

دارو را می توان بلافاصله پس از تمیز کردن گوش گربه استفاده کرد. دامپزشک شما اطلاعات بیشتری در مورد اینکه چند بار دارو باید استفاده شود و چند قطره مورد نیاز است را ارایه خواهد داد.

 • نوک گوش را بگیرید و کمی به سمت عقب بکشید تا مجرای گوش نمایان شود.
 • تعداد قطره های دارویی را که دامپزشک برای شما تجویز کرده است را در گوش بریزید.
 • هرگز نوک بطری را در گوش حیوان نکنید. اگر نوک بطری به گوش گربه شما برخورد کرد، نوک آن را با یک پنبه تمیز آغشته به الکل پاک کنید تا از گسترش باکتری یا عفونت جلوگیری کنید.
 • به نگه داشتن نوک گوش ادامه دهید و به آرامی پایه گوش زیر دهانه گوش را حدود 30 ثانیه ماساژ دهید. این به دارو اجازه می دهد تا کل کانال گوش را بپوشاند. 
 • اگر قسمت داخلی گوش با عفونت درگیر است، مقدار تجویز شده دارو را روی قسمت عفونی گوش قرار دهید. دارو را با انگشت خود به اطراف پخش کنید (ترجیحاً با دستکش).
 • در صورت نیاز این عمل را با گوش دیگر نیز تکرار کنید.
 • اگر دارو روی قسمت های دیگر گوش جمع شد، می توان آن را با پنبه آغشته به محلول گوش پاک کن تمیز کرد.
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
73.7% 17 مرداد (8 آگوست)
21.1% 4 شهریور (26 آگوست)
5.3% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

 • ماندریل چه نوع موجودی است؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  میمون  متاسفانه ثابت شده است که حیوانات نیز میتوانند به ویروس کرونا آلوده شده و یا بصورت ناقل عمل کنند. ما از همه صاحبان حیوانات تقاضا داریم که تا حد امکان ا ...