لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) تفاوت جگوار و پلنگ چیست؟
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/10/18
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


یکی از سوالاتی که ذهن هر فرد کنجکاو طبیعت دوستی را به خود مشغول می کند این است که تفاوت میان پلنگ ها و جگوارها چیست؟

اولین سوال ممکن است این باشد که آیا کلمه فارسی معادل جگوار وجود دارد؟ در پاسخ، بر طبق فرهنگ معین جگوار معادل فارسی صریحی ندارد و بصورت «پلنگ خالدار آمریکایی» معرفی می شود.


جگوار و پلنگ

اگر گربه سانان بزرگ را مانند شخصیت های ابرقهرمانی تصور کنیم، جگوارها مانند گودزیلای اقیانوسی هستند و پلنگ ها مانند تیرکس های جنگل در سری فیلم های پارک ژوراستیک!

جگوار ها و پلنگ ها هر دو گربه سانان خال دار هستند و ممکن است بسیار شبیه به یکدیگر به نظر برسند اما آنها دو گونه بسیار متفاوت هستند. ساده ترین راه برای تشخیص آنها این است که بپرسید آن ها کجا زندگی می کنند؟ در جواب به این سوال، ما می دانیم که پلنگ ها در آفریقا (و برخی از بخش های آسیا) زندگی می کنند در حالی که جگوار ها در آن سوی جهان در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می کنند.
علاوه بر جغرافیا، این دو گربه سان بزرگ رفتارهای متمایز دیگری نیز دارند. پلنگ ها تنها گربه های وحشی هستند که غذای خود را به بالای درختان می کشانند. آنها این کار را برای محافظت از خود و غذایشان در برابر شیرها و سایر شکارچیانی که سعی در سرقت آن دارند انجام می دهند. بارزترین ویژگی جگوار این است که آبزی ترین گونه از تمام هفت گونه گربه سانان بزرگ است. آنها می توانند در انواع زیستگاه های مرطوب از جمله جنگل های سیلابی و تالاب های مرطوب گلی برزیل زندگی کنند.
بطور کلی دانشمندان، گربه سانان بزرگ را به هفت گونه تقسیم می کنند: شیرها، ببرها، یوزپلنگ ها (چیتاها)، پلنگ ها، جگوارها، پوماها و گربه های وحشی
این دو گربه بزرگ در رفتار و شکار نیز با هم تفاوت دارند. پلنگ ها از چابکی خود برای شکار حیواناتی مانند ایمپالا و پستانداران کوچک استفاده می کنند و طعمه خود را با دندان های نیش خود می کشند. از سوی دیگر، جگوار ها از آرواره های قدرتمند خود برای خرد کردن جمجمه گونه هایی مانند کاپیبارا، پکاری و خزندگان استفاده می کنند.

ویژگی های ظاهری
اگر دقت کنید به راحتی می توانید تفاوت خزهای این دو گربه بزرگ را تشخیص دهید. در حالی که پلنگ ها با خال های گل مانند توخالی پوشیده شده اند، جگوار ها خال های گل مانند با لکه های سیاه مشخص دارند . تفاوت های فیزیکی دیگری نیز بین این دو وجود دارد. جگوار ها به طور متوسط از پلنگ ها تنومندتر و سنگین تر هستند و دارای رگه مشخصی در سرشان هستند. پلنگ ها بدنی لاغرتر و دم بلندتری دارند که به گردش در میان درختان کمک می کند.

تصویر سمت راست پلنگ و تصویر سمت چپ جگوار است
تفاوت پلنگ و جگوار
منبع تصویر فوق پنترا

پلنگ سیاه!
 پلنگ ها هم می توانند سیاه و هم سفید باشند و آن ها یک گونه جداگانه از گربه سانان بزرگ نیستند. در واقع این رنگ ها حاصل یک جهش ژنتیکی هستند. هم جگوارها و هم پلنگ ها (و همچنین بسیاری دیگر از گونه های گربه وحشی کوچکتر) می توانند این نقص ژنتیکی را نشان دهند. این باعث شده است که در طول زمان به اشتباه از اصطلاح "پلنگ سیاه" برای توصیف پلنگ و جگوار استفاده شود. باید توجه داشت که این گربه های سیاه هنوز لکه های خود را دارند و در نور مناسب، می توانید آنها را زیر رنگ تیره ترشان ببینید. پلنگ سیاه بیشتر در جمعیت های استوایی آسیا و جنگل های کوهستانی آفریقا دیده می شود. یافتن عکس هایی از جگوارهای سیاه بسیار نادرتر است و آن ها بیشتر در جنگل های استوایی و دشت ها یافت می شوند.

در زیر تصویری از تفاوت های میان جگوار و پلنگ را برای بررسی خوانندگان محترم قرار داده ایم.
تفاوت ظاهری پلنگ و جگوار

منبع انگلیسی این نوشتار: سایت پنترا

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.

در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
73.7% 17 مرداد (8 آگوست)
21.1% 4 شهریور (26 آگوست)
5.3% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • برای نشان دادن پایان سیل کدام پرنده شاخه ای را به حضرت نوح برگرداند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    کبوتر    یکی از نگران کننده ترین خطراتی که حیوانات خانگی بخصوص گربه و سگ ها را تهدید میکند بیماری بسیار مسری چشمی ناشی از هرپس ویروس است. ما از همه متخصصان و خ ...