لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) آیا تغییرات ژنتیکی در موجودات کند است؟
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1401/01/08
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


پژوهشگران با مطالعه مگس های میوه نشان دادند تغییرات ژنتیکی در پاسخ به شرایط محیطی با سرعت بسیار بالایی اتفاق می افتد.

وقتی به تکامل فکر می کنیم، اغلب به تغییرات آهسته و تدریجی فکر می کنیم که طی میلیون ها سال رخ می دهد. اگرچه پژوهش جدیدی نشان می دهد این فرایند می تواند به سرعت اتفاق بیفتد و تغییرات عمده ای را در طول یک سال در پاسخ به تغییرات فصلی ایجاد کند. مقاله ای که این پژوهش را توصیف می کند، اخیرا در مجله ساینس منتشر شد و تکامل را در مگس های میوه طی حدود 10 نسل بررسی کرده است. هر نسل مگس ها کمتر از 12 روز طول می کشد.

چرخه زندگی مگس میوه

به گفته ی ست رودمن، استادیار دانشکده علوم زیستی در دانشگاه ایالتی واشینگتن و یکی از نویسندگان مقاله، درحالی که مگس های میوه عمر بسیار کوتاهی دارند و فاصله بین نسل های آن ها کم است، تکامل در موجودات با عمر طولانی تر نیز می تواند سریع تر از پیش بینی های گذشته، اتفاق بیفتد. او در مصاحبه با وب سایت ARS گفت: «در طول چند دهه گذشته، درک فزاینده ای از این موضوع ایجاد شده است که تکامل می تواند با سرعت نسبتاً بالایی اتفاق بیفتد.»
پژوهشگران برای مطالعه جدید، هزار مگس میوه را در 10 محوطه بیرونی رها کردند. هریک از فضاها به خوبی با توری هایی محصور شده بود و هریک درخت کوچکی داشت تا شبیه زیستگاه های موجود در طبیعت باشد. مگس ها به مدت چهار ماه در آن محوطه ها حضور داشتند و همه رژیم غذایی یکسانی داشتند.

داشتن چندین محفظه امکان دنبال کردن چندین جمعیت را که در طول زمان در پاسخ به عوامل زیستی و عوامل غیرزیستی درحال تکامل هستند، فراهم می کند. در طول دوره آزمایش، تقریباً 10 نسل مگس وجود داشت و جمعیت به سرعت گسترش پیدا کرد. در اوج آزمایش، حداکثر 100 هزار مگس میوه در هر محفظه وجود داشت.

پژوهشگران به طور دوره ای مگس ها را بررسی کردند تا متوجه شوند که ژن ها و ویژگی های حشرات چگونه درحال تغییر هستند. پژوهشگران ویژگی های مختلفی مانند موفقیت تولیدمثلی و مقاومت نسبت به گرما یا سرما را شناسایی کردند. آن ها برای اطمینان از این موضوع که ویژگی های تغییریافته ناشی از تغییرات ژنتیکی است، از هر محفظه 2500 تخم برداشتند و جمعیت های جدیدی برای سه نسل پرورش دادند تا پایدار بودن تغییرات مشاهده شده را بررسی کنند.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

در هر نوبت بازرسی، تیم همچنین به طور تصادفی 100 مگس میوه را از هر محوطه انتخاب کرد و کل ژنوم آن ها را توالی یابی کرد. ازآنجا که DNA تمام 100 مگس میوه پیش از توالی یابی با هم مخلوط شده بود، تصویری از متوسط تغییرات ژنومی مگس ها به دست آمد. این روش ممکن است برخی از تفاوت هایی را که فراوانی آن ها کمتر است، شناسایی نکند.

در طول چهار ماه، پژوهشگران تغییر فراوانی برخی از واریانت ها را در 60 درصد از ژنوم مگس ها مشاهده کردند که تغییر بسیار بزرگی است. البته، فقط بخش کوچکی از این تغییرات، واریانت هایی را نشان می دهد که به علت تغییرات محیطی مورد انتخاب قرار گرفته اند. وقتی این واریانت ها انتخاب می شوند، فراوانی واریانت هایی که روی کروموزوم فاصله نزدیکی با آن ها دارند، نیز تغییر می کند.

پژوهشگران توانستند نتیجه بگیرند که این تغییرات به جای اینکه حاصل رانش ژنتیکی باشند، تغییرات سازشی هستند، زیرا تغییرات مشاهده شده در جمعیت بیشتر محوطه ها رخ داده بود، نه اینکه فقط در یکی دو مورد ظاهر شده باشد. به گفته ی رودمن، سرعت تغییرات غیرمنتظره بود و نشان می داد مگس ها سریع تر از اندازه گیری های گذشته تکامل پیدا می کنند و با محیط خود سازگار می شوند.

رودمن خاطرنشان کرد، اگرچه مگس های میوه عمر کوتاهی دارند و به سرعت تولیدمثل می کنند، در گونه های دیگر نیز تکامل و سازگاری ممکن است سریع تر از تصور گذشته اتفاق بیفتد. او افزود، اگرچه مطالعه تکامل در موجوداتی که بیش از چند روز زندگی می کنند، بسیار دشوارتر است، تکامل می تواند با سرعت بسیار بالایی اتفاق بیفتد.

منبع فارسی [لینک]

مترجم: مریم صفدری
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: میوه مورد علاقه شما چیست؟
29% گیلاس
27.4% توت فرنگی
19.4% سیب
9.7% هیچکدام از موارد بالا
8.1% گلابی
6.5% انگور
سوال نیم روز

  • ماندریل چه نوع موجودی است؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    میمون    مشاوره طوطیسانان_ مشاوره در خصوص نگهداری و درمان طوطی ها و تنظیم جدول غذایی و نگهداری بسیار صحیح و عالی و قرار دادن پست های اموزشی در پیج اینستاگرام ب ...