لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) راه کارهای ساده برای حمایت از طبیعت؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/03/25، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 12:38 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


آیا به دنبال آن هستید که امسال با یک رویکرد جدید خود را به طبیعت نزدیکتر کنید؟

راهکارهای حفاظت از طبیعت

در زیر به چندین مورد از راهکارهای نزدیکی به طبیعت اشاره می کنیم.

1.پاکیزگی را در محله ترویج دهید
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

چه در مدرسه فرزندانتان هستید چه در پارکی که در نزدیکی شما قرار دارد و چه در مسیر پیاده روی و یا هرجای دیگردر محله خود، تلاش کنید تا در زمینه پاکیزگی زمین مشارکت کنید. فهرستی از نام دوستان خود تهیه کنید و در زمینه مشارکت در پاکیزگی محله خود تبلیغات کنید تا دیگران را ترغیب کنید تا در این کار به شما بپیوندند.

2. گیاه بکارید

برای کودکانی که عاشق بازی با خاک هستند باغبانی به طورطبیعی درخور آنهاست. کودکان خود را در کاشتن درختچه، درخت، گل، سبزیجات، یا گیاهان دیگر در حیاط منزل خود مشارکت دهید.

اگر چیزی مثل درختچه یا درخت بکارید، تقریبا سالها باقی می ماند تا به یاد شما بیاندازد که در راستای کمک به زمین چه کاری کرده اید. ( البته با مراقبتهای مناسب)

3. جایگاه بازیافت تشکیل دهید

ببینید کدام قسمت از محله شما به بازیافت نیاز دارد اما در حال حاضر بازیافت ندارد یا بازیافت آن به شکل مناسب انجام نمی شود. آیا جعبه بازیافت کنار جدول خیابان دارید؟ آیا سطل های متعدد بازیافت در مدرسه کودکانتان، زمینهای بازی محله تان، ساختمانهای محل تجمع افراد و یا مناطق دیگر وجود دارد؟

وقتی که مشخص کردید که کجا نیاز به بازیافت دارد، ببینید که خانواده تان چه کارهایی را می تواند انجام دهد تا افراد بیشتری را برای اینکار ترغیب کنید. مثلا اگر سطل های زباله در مدرسه فرزند شما به تعداد کافی وجود ندارد، ببینید که آیا می توان در کلاس او سطلهای بازیافت قرار دهید؟

اگر شانس داشته اید و در مکانی زندگی می کنید که انجام بازیافت را میسر کرده، جایگاهی را برای جمع آوری مواد قابل بازیافت که معمولا کسی آنها را جمع نمی کند، مثل مواد بسته بندی، باتری های قدیمی، یا وسایل الکترونیک کهنه تعبیه کنید. ببینید که چطور و کجا میتوان آنها را بازیافت کرد؟

4. اتومبیل خود را پارک کنید!

اگر ماشین دارید، در صورت امکان، به جای استفاده ازآن پیاده روی کنید، با دوچرخه به سر کار بروید و یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اگر مجبورید که رانندگی کنید، مقصدهای کوتاهتر را به تعداد دفعات کمتر رانندگی کنید. اطمینان حاصل کنید که با تنظیم باد تایرهای ماشین خود، به بیشترین مسافت پیموده شده ماشین خود دست پیدا می کنید.

5. در مصرف انرژی دقت کنید

 مصرف انرژی خود را کم کنید. لامپ ها، پنکه، تلویریون، کامپیوتر و دیگر وسایل برقی را خاموش کنید. اگر هوا خوب است، وسیله حرارتی یا تهویه مطبوع خود را خاموش کنید و پنجره ها را باز بگذارید. اگر آنقدر هوا گرم است که نمی توان پنجره ها را باز گذاشت، حتما وقتی که خورشید بالا می آید، پرده کرکره ها را پایین بکشید و اگر اخیرا پوشال کولرتان را عوض نکرده اید، این کار را انجام دهید. به جای چراغهای برق، شبها شمع روشن کنید. اگر باید جایی را تمیز کنید به جای جاروبرقی از جاروی دستی استفاده کنید. به جای آنکه به کودکانتان اجازه دهید که تلویزیون نگاه کنند، برای آنها کتابهایی در مورد دوستی با محیط زیست بخوانید.

6. در مصرف آب صرفه جویی کنید

بررسی کنید که آیا شیر آبهای شما چکه می کنند؟ اگر تاکنون این کار را نکرده اید، همگان را تشویق کنید تا آب را در هنگام مسواک زدن و شستن دست و روی خود ببندند. ببینید که کدامیک از شما می تواند ازهمه سریعتر دوش بگیرد (و درعین حال تمیز شود)؟ برای تمیز کردن جلوی خانه یا پیاده رو به جای شلنگ از جارو استفاده کنید.

7. اشیایی را که لازم ندارید، اهدا کنید و یا آنها را رو مبادله کنید.

اسباب بازی، لباس و یا دیگر لوازم منزل را که دیگر ازآنها استفاده نمی کنید، به دیگران اهدا کنید و با این کار آنها را بازیافت کنید. همینطور می توانید پولهای اهدایی را جمع کنید و یا در محله خود مکان مبادله را برپا کنید که کودکان در آن اسباب بازی ها و کتابهای قدیمی خود را می آورند و باهم رد و بدل می کنند.

8. برای حیوانات لانه بسازید یا به آن ها غذا بدهید

برای پرندگان، خفاش ها، یا حیوانات دیگردر حیاط خانه خود، خانه بسازید ویا دستگاه غذادهنده برای پرندگان نصب کنید. کودکان را وارد عمل کنید. از آنها بخواهید که برای پرندگان لانه بسازند و آن را تزیین کنند و یا اینکه غذا دهنده نصب کنید.

برای درست کردن یک غذاساز ساده تنها چیزی که لازم دارید، یک مخروط کاج، کمی نخ، کره بادام زمینی، چربی  و کمی غذای پرندگان مثل دانه، جو و یا آرد ذرت و بادام است. مخروط کاج را به کره بادام زمینی و چربی آغشته کنید و بعد آن را روی غذای پرندگان غلت دهید و در انتها آن را در خارج از خانه آویزان کنید.

9. برای یک هدف پسندیده پول جمع کنید

خیریه سازگار با محیط زیست که خانواده شما ازآن حمایت می کند، انتخاب کنید و راهی برای جمع آوری پول درآن پیدا کنید. می توانید پولهای اهدا شده را جمع کنید، حراجی در حیاط منزل راه بیاندازید و یا صنایع دستی سازگار با محیط زیست که خانواده آن را تولید کرده است به فروش برسانید. باز هم دوستان و همسایگان خود را ترغیب کنید تا به شما بپیوندند.

10. تصمیم به تغییر بگیرید

فکر کنید که چه راه ساده ای وجود دارد که بتوان میزان آزاد شدن دی اکسید کربن را کاهش داد و متعهد شوید که آن را اجرا کنید. اگر به یک مشوق برای شروع کار نیاز دارید هنگامی که خانواده خود موفق به اجرای آن تغییر شدند، جایزه ای را برای آنها در نظر بگیرید. فراموش نکنید که جایزه ای را هم انتخاب کنید که سازگار با محیط زیست باشد.


منبع: راسخون [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: حیوان خانگی مورد علاقه شما چیست؟
44.7% سگ
26.6% گربه
13.3% طوطی
5.9% مرغ عشق
4.8% خرگوش
4.8% هیچکدام از موارد بالا
سوال نیم روز

  • چه حیوانی گیاهان موز را در طبیعت گرده افشانی می کند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    خفاش ها    یکی از نگران کننده ترین خطراتی که حیوانات خانگی بخصوص گربه و سگ ها را تهدید میکند بیماری بسیار مسری چشمی ناشی از هرپس ویروس است. ما از همه متخصصان و خ ...