لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) مزایای آشنایی کودکان با طبیعت
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/10/23 ، آخرین بروزرسانی: 1400/10/24 ساعت 11:18 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


تقریبا 40 درصد از تمام گونه های جانوران روی کره زمین در معرض خطر انقراض قرار دارند. 80 درصد از گربه ها و سگ های جهان ولگرد یا مورد بی توجهی قرار می گیرند. ارزش حیوانات وحشی که هر ساله به طور غیرقانونی کشته، شکار یا فروخته می شوند 10 میلیارد دلار است. میلیون ها حیوان در سرتاسر جهان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و هنوز از نظر قانونی "چیز" در نظر گرفته می شوند نه موجود و از آن بدتر همان "چیز" هم در کشورهایی مانند ایران در نظر گرفته نمی شوند.

seyedeh-hamideh-kazemi-HCi9Cn19bYg-unsplash.jpg

رامسر -  تصویر توسط سید حمیده کاظمی

اما ارتباط میان حیوانات و کودکان چطور است؟ افزایش آگاهی کودکان نسبت به موضوع انقراض گونه های جانوری (و گیاهی) و اعداد و ارقام بالا بسیار مهم است. در برخی کشورها بحث تعلیم و تربیت کودکان در رابطه با طبیعت بسیار جدی گرفته می شود و به عنوان مثال دوره های آموزشی «مهربانی با طبیعت» در بیشتر مدارس سراسر ایالات متحده ارایه می شود تا به کودکان در مورد حقوق حیوانات آموزش دهد.
کودکان به طور طبیعی نسبت به حیوانات، حتی آنهایی که در تلویزیون می بینند یا حیوانات عروسکی که در خانه دارند، همدل و دارای قدرت ارتباط هستند. بنابراین، چرا ما به بچه ها ارزش هایی را که برای آینده و کل زندگی آنها ضروری است، مانند احترام به حیوانات را آموزش ندهیم؟

 فواید حیوانات برای کودکان
داشتن حیوانات خانگی، مراقبت از آنها و احترام به آنها تاثیر شگفت انگیزی در رشد کودکان دارد. داشتن حیوان خانگی به کودکان کمک می کند تا مسیولیت پذیر، دارای اعتماد به نفس و هوش هیجانی باشند.
حیوانات درس های بسیار ارزشمندی را به کودکان می آموزند و می توانند به آن ها کمک کنند تا از نظر عاطفی با رخدادهای طبیعی مانند تولد، بیماری یا مرگ یکی از عزیزانشان راحت تر کنار بیایند. آنها به کودکان کمک می کنند تا نسبت به نیازهای طبیعی موجودات مانند گرسنگی یا تشنگی، یا گرم یا سرد بودن آنها بیشتر احساس مسیولیت و همدردی کنند و از همه مهمتر، در دنیایی که بچه ها دایماً برای بهترین بودن می جنگند و از انزوای اجتماعی یا استرس رنج می برند، تعامل با حیوانات باعث افزایش اعتماد به نفس آنها و کاهش فشارهای روحی و جسمی می شود .
 

مزایای با حیوانات بودن
بودن در کنار حیوانات می تواند درمانی برای کودکان بیمار باشد. برخی از مثال ها در این زمینه عبارتند از:
 • اگر آنها از بیماری های روحی رنج می برند، در برخی موارد، حیوان درمانی می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش اثرات بیماری داشته باشد. حیوانات قضاوت نمی کنند و هر زمان که یک بچه به آنها نیاز داشته باشد در کنار آنها هستند.
 • طبق مطالعات علمی، حیوانات به تسریع بهبودی و کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.
 • حیوانات همچنین به بچه ها کمک می کنند تا مهارت های ارتباطی خود را توسعه دهند.
تجربه با حیوانات می تواند به بچه ها کمک کند تا توانایی های نهفته خود را توسعه دهند، توانایی هایی که برای زندگی واقعی به آن نیاز دارند، چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه ای. اما مهمتر از همه، به آنها کمک می کند تا افراد بهتری شوند.

ضرورت آموزش به کودکان
آموزش دادن به کودکان در مورد حیوانات از طریق  فعالیت هایی که در زندگی روزانه انجام می دهند مانند گوش کردن به موسیقی، فیلم ها یا بازی ها ضروری است. خانواده ها همچنین می توانند با مراجعه به مراکز تخصصی یا پناهگاه هایی که به حیوانات کمک می کنند با مشکلات معمول جامعه و حیوان آزاری ها آشنا و در ایجاد محیطی امن برای آنها همکاری کنند. والدین کودکان همچنین می توانند با دسترسی به منابع آنلاین مانند بخش کودکان انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت مای ملو از ابزارهای طراحی شده مانند نقاشی ها، پازل ها، داستان ها و یافتن ها (مانند یافتن درخت انار در محله) برای افزایش توانایی های ارتباطی فرزندان خود با طبیعت استفاده و ارتباط میان کودکان و طبیعت را به نحو موثری بهبود ببخشند.

همدلی و احترام به حیوانات چیزی است که بدون شک به کودکان امروز کمک می کند تا به بهترین بزرگسالان فردا تبدیل شوند. بیایید به دنیا کمک کنیم تا با آموزش دوست داشتن و مراقبت از حیوانات به کودکانمان، به مکانی بهتر تبدیل شود.لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.

در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: حیوان خانگی مورد علاقه شما چیست؟
51.4% سگ
21.6% گربه
16.2% طوطی
5.4% هیچکدام از موارد بالا
4.1% خرگوش
1.4% مرغ عشق
سوال نیم روز

 • برای نشان دادن پایان سیل کدام پرنده شاخه ای را به حضرت نوح برگرداند؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  کبوتر  مشاوره طوطیسانان_ مشاوره در خصوص نگهداری و درمان طوطی ها و تنظیم جدول غذایی و نگهداری بسیار صحیح و عالی و قرار دادن پست های اموزشی در پیج اینستاگرام ب ...