لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) چگونه طوطی خود را تعیین جنسیت کنیم؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1399/12/06، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 03:52 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


طوطی پرنده زیبایی است که بیش از سایر پرندگان به عنوان حیوان خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. طوطی ها انواع گوناگونی دارند که با رنگ های متنوع پرهای بال و پرهای سر و دم از هم متمایز می شوند. بال های طوطی سانان رنگین و منقارشان خمیده و کژ است، بعضی کاکل و دم کوتاه و بعضی دم دراز دارند.

طوطی ها صدای بلند و رسایی دارند. طوطی ها معمولاً از میوه ها و دانه ها استفاده می کنند و منقار بسیار محکمی دارند که در شکستن دانه های سخت به کار می برند. بیشتر این پرندگان دودیسی جنسی ندارند و هر دو جنسشان به یک شکل هستند. رنگ اکثر طوطی ها سبز می باشد که این رنگ با رنگ های روشن دیگر ترکیب شده است. گاهی نیز طوطی ها دارای چندیدن رنگ مختلف هستند.

طوطی در کنار زاغ، کلاغ، و غراب دارای بیشترین هوش در میان پرندگان است. این پرنده توانایی تقلید صداها را داشته و بدون درک مطلب، کلمات را تلفظ می کند ولی گاهی دیده شده که طوطی با مشاهده صحنه یا شخص یا رفتار دیگران کلمات مناسب و به جا استفاده می کند. حتی در برخی موارد دیده شده که یک طوطی تا چند هزار کلمه می تواند حرف بزند.

نگهداری از طوطی

 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

نگهداری طوطی این روزها طرفداران پر و پا قرص زیادی پیدا کرده است. عاطفه شگفت انگیز طوطی برای ما انسان ها خارق العاده است. طوطی ها موجوداتی باهوش و با احساس هستند. آن ها صاحب خود را خیلی خوب می شناسند و همانند یک نوزاد انسان با صاحبانشان ارتباط برقرار می کنند. این ارتباط جالب موجب شده خیلی ها به نگهداری از طوطی ها علاقه مند شوند و در مورد نگهداری طوطی در خانه به دنبال کسب اطلاعات باشند.

در مورد طوطی ها باید گفت همان اندازه که می توانند خوب ارتباط بگیرند در صورت بی توجهی هم از ما آدم ها فاصله می گیرند و حتی حالت قهر به آن ها دست می دهد. شاید حکایت شیرین مولوی در دفتر اول مثنوی معنوی را به خاطر آورید. حکایتی جالب که حاکی از روحیه ی لطیف و هوش سرشار طوطی ها می باشد.

چگونه بفهمیم طوطی نر است یا ماده؟

برای تشخیص جنسیت طوطی باید به مواردی دقت کنید:

تشخیص جنسیت طوطی کواکر یا مونک بسیار سخت می باشد و تقریبا تنها راه شناسایی جنسیت آنها در هنگام تخمگذاری می باشد. علاوه بر آن بعضی از ماده ها تا 10 سالگی تخم نمی گذارند .

طوطی سنگالی نر پرهای زیر دم زرد رنگی دارد . اما سنگالی ماده دارای پرهای زیر دمی با ترکیب رنگ زرد و سبز دارند . برای تعیین جنسیت طوطی ملنگو باید دقت کنید که : طوطی ملنگوی نر دارای حلقه گردن پر رنگ و واضحی می باشد در حالیکه ملنگوی ماده حلقه بسیار کم رنگی دارد . البته این حلقه رنگی در 3 سالگی به بعد ظاهر خواهد شد . ملنگوی ماده دارای صورت گردتری نسبت به نرها می باشد .

طوطی های اکلکتوس نر دارای پر های سبز رنگ با رگه های قرمز هستند . ماده ها عموما به رنگ قرمز ، آبی یا نفش هستند. نرها دارای منقاری با ترکیب چند رنگ هستند در حالیکه ماده ها عموما دارای منقاری کاملا مشکی می باشند .

تعیین جنسیت طوطی برزیلی (کوتوله برزیلی) کار بسیار سخت و پیچیده ای است. گاهی اوقات طوطی برزیلی ها به راحتی با هم دوست می شوند و طوری با هم خو می گیرند. که فکر می کنید این دو باهم جفت شده اند در صورتیکه ممکن است هر دو یک جنسیت مشترک داشته باشند. بنابراین حتی نمی توانید از روی جفت شدن کوتوله برزیلی ها مطمین شوید که حداقل یکی از آن ها نر است یا ماده.!

طوطی برزیلی های ماده فاصله ی بین دوپایشان در هنگام نشستن بیشتر از طوطی های نر است. بنابراین این طوطی های برزیلی ماده هستند که گشاد نشسته اند.و بقیه نر هستند.

در مورد رنگ پا هم باید بگویم اغلب طوطی های برزیلی نر پاهایشان به رنگ خاکستری کم رنگ دیده می شود در حالی که رنگ پای طوطی برزیلی های ماده به رنگ کرم دیده می شود.

اگر طوطی برزیلی های ماداگاسکاری داشته باشید به راحتی می توانید جنسیت آن ها را تشخیص دهید. آن ها از نظر رنگ باهم تفاوت دارند و شما به راحتی می توانید از روی رنگ ظاهری به جنسیت آن ها پی ببرید. اما بقیه ی نژاد کوتوله برزیلی هم رنگ و بسیار شبیه هم هستند.به همین خاطر تعیین جنسیت را برای شما عزیزان سخت می کند.

در واقع طوطی برزیلی نر ماداگاسکاری کله ی خاکستری رنگی دارد. در حالی که طوطی برزیلی ماده ماداگاسکاری کله ی سبز رنگی دارد. و این معیار درست ترین و اصلی ترین معیار برای تعیین جنسیت طوطی برزیلی ماداگاسکاری است.


منبع: پرتال دلگرم [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: میوه مورد علاقه شما چیست؟
30.8% توت فرنگی
30.8% گیلاس
12.6% سیب
11.3% هیچکدام از موارد بالا
9.4% گلابی
5% انگور
سوال نیم روز

  • سگ ماهی از چه گروه ماهی ها است؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    کوسه    متاسفانه ثابت شده است که حیوانات نیز میتوانند به ویروس کرونا آلوده شده و یا بصورت ناقل عمل کنند. ما از همه صاحبان حیوانات تقاضا داریم که تا حد امکان ا ...