لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) نکات کلیدی در پروش سگ ها با اندازه های مختلف
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/04/29، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 07:38 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


بارآوری - Breed - نژاد های مختلف سگ با اندازه های مختلف ممکن است چالش برانگیز یا حتی نگران کننده باشند. در طبیعت، یک نر کوچکتر ممکن است برای جفت گیری از ماده بزرگتر تلاش کند یا در مقابل  یک ماده کوچک با یک نر بزرگتر از خود جفت گیری کند. اگرچه به لحاظ فیزیولوژیکی سگها همه از یک گونه هستند، اما اختلاف زیاد ظاهری آنها برخی سوالات را در مورد بارآوری آنها ایجاد می کند.

جفت گیری سگ ها در اندازه های مختلف

اولین و مهمترین نکته هنگام بحث در مورد نحوه تولید مثل دو سگ در اندازه های مختلف این است که بدانیم سگ نر کوچکتر است یا بزرگتر. اگر نر بسیار کوچکتر از ماده باشد، ممکن است به لقاح مصنوعی نیاز داشته باشید. برعکس ، اگر ماده بسیار کوچکتر باشد، ممکن است به سزارین نیاز باشد زیرا توله ها برای واژن او بسیار بزرگ هستند. 

بارآوری سگ ها تنها به فرآیند تولید مثل طبیعی و یا القاح مصنوعی محدود نمی شود. هرگز فشار موارد زمینه ای مانند حاملگی را که یک ماده کوچکتر باید تحمل کند دست کم نگیرید.  یک ماده کوچک رحمی دارد که برای توله سگهای نژاد خود طراحی شده است و از این رو با جنین بزرگتر و چرخش توله ها درد زیادی خواهد کشید.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.


چگونه یک سگ نر کوچکتر را با ماده بزرگتر بارور کنیم

به طور کلی، اگر یک سگ نر کوچکتر تصمیم بگیرد با سگ ماده بزرگتری جفت شود، میل جنسی او به قدری قوی خواهد بود که راهی پیدا می کند. با این حال، این بدان معنا نیست که خطری سگ ها را تهدید نمی کند و حتی ممکن است سگ نر شما به کمک احتیاج داشته باشد. بهتر است به او اجازه دهید خودش به تنهایی مراحل را شروع کند اما اگر می بینید وضعیت در حال خارج شدن از کنترل است حتماً وارد عمل شوید. همچنین بهترین روش این است که قبل از شروع جفت گیری، هر دو شریک جنسی را برای یک بررسی کامل به دامپزشکتان نشان دهید، زیرا هرگونه شرایط ویژه و بیماری های زمینه ای ممکن است با تولد توله ها تشدید شود و یا در ابتدای کار متوجه شوید که آنها شریک ژنتیکی مناسبی برای یکدیگر نیستند.

اولین چالش پیش روی نر شما سوار شدن بر ماده است. او به قد کافی نیاز دارد تا فرایند جفت گیری را شروع کند. اگر او نتواند به اندازه کافی بلند شود ، باید یک بستر محکم و مناسب پیدا کنید تا به او کمک لازم را بدهد. اطمینان حاصل کنید که آن را روی سطحی غیر لغزنده قرار داده اید. هنگامی که نر به بلندی رسید که بتواند به ماده نفوذ کند، ممکن است برای ماندن در آنجا به کمک نیاز داشته باشد. ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا غدد پیازی در آلت تناسلی او شروع به تورم کند تا برای قفل آماده شود. در حالی که این اتفاق می افتد، می توانید دست خود را زیر دم او قرار دهید و او را محکم به سمت بالا فشار دهید تا سینه او به پشت ماده بچسبد و پاهایش از زمین بالا بیاید. 

مرحله بعدی احتمالاً مهمترین مرحله است زیرا بیشترین آسیب در آن است. قفل جفت گیری می تواند بین 15 تا 40 دقیقه طول بکشد. اگر سگ نر، اندازه ای مشابه ماده داشته باشد معمولاً پایش را روی ماده بالا می آورد و به پشت او می چسبد. سپس دو سگ برای مدت زمان انجام فرآیند قفل کردن، خواهند ایستاد. با این حال، برای یک سگ نر کوچک، بلند کردن پای خود روی یک سگ ماده بزرگ کار ساده ای نیست. ممکن است لازم باشد پای او را خیلی آرام بلند کرده و به او کمک کنید. اگر این فرآیند به درستی انجام نشود، می تواند به هر دو سگ آسیب برساند.

در مرحله آخر، سگ شما هنوز هم به کمک نیاز دارد تا با واژن ماده هم سطح شود تا فرآیند قفل کامل شود و اسپرم ها آزاد شوند. شما می توانید سگ خود را بر روی سکوی محکم خود قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی بالا است تا با ماده تراز شود.

در طول فرآیند قفل شدن، ممکن است لازم باشد ماده را بی حرکت نگه دارید تا نر کوچکتر را به سمتی نکشد. بسته به اختلاف قد، گاهی اوقات کافی است که ماده را در تمام مراحل ثابت نگه دارید. هرگز تلاش نکنید که دو سگ را از هم جدا کنید. همیشه بگذارید قفل به طور طبیعی تمام شود. در شرایط ویژه، این روند می تواند یک ساعت کامل طول بکشد، بنابراین صبور باشید و هرگز سگ ها را بدون نظارت رها نکنید.

چگونه یک سگ ماده کوچکتر از یک نر بزرگ را بارور کنیم

هنگام پرورش یک سگ ماده کوچک برای یک نر بزرگ، فاکتورهای به مراتب بیشتری نسبت به بارآوری یک نر کوچک با ماده بزرگ می بایست مورد توجه قرار گیرند. شرایطی وجود دارد که حتی بدون هیچ گونه دانش تخصصی آشکار است که اختلاف اندازه بیش از حد زیاد است و حتی می تواند باعث خونریزی و مرگ ماده شود. در این حالت، هرگز نباید این دو سگ را به جفت گرفتن تشویق کرد. با این حال، شرایط مختلفی وجود دارد که با کمی کمک، یک ماده می تواند یک توله سگ بزرگتر تولید کند.

در مرحله اول، ارزیابی کنید که آیا وزن سگ نر توسط ماده قابل تحمل است. به طور کلی، تمام وزن بدن سگ نر بر روی ماده نخواهد بود، اما اگر او فوق العاده بزرگ باشد، هنوز خطر صدمه خوردن به سگ ماده وجود دارد. قبل از شروع جفت گیری نیز خطرات زیادی هر دوسگ را تهدید می کند مانند گاز گرفتن و پنجه زدن به یکدیگر که می تواند آسیب ناخواسته ای ایجاد کند. اگر نر بیش از حد خشن بود، حیوان ها را از یکدیگر جدا کنید.

همچنین ممکن است برخی از سگهای نر آلت تناسلی بسیار بزرگی برای واژن ماده داشته باشند. بنابراین تلاش نر می تواند دهانه واژن ماده را پاره کند. اگر مطمین نیستید که آیا این دو همسر از نظر دستگاه تناسلی سازگار هستند بهتر است قبل از اینکه سگ ماده خود را تحت فشار بالقوه قرار دهید، از دامپزشک مشاوره بگیرید.

اگر سگ نر شما با موفقیت به ماده نفوذ کرد و فرآیند قفل کامل شد، باید سگ ها را بسیار بی حرکت نگه دارید. همیشه بر سگها نظارت دقیق داشته باشید و مانند هر سگی که در قفل است، هرگز سعی نکنید آنها را جدا کنید. صبر کنید، و اجازه دهید طبیعت روند خود را تکمیل کند.

بعید است که نر بتواند در حین قفل از ماده دور شود اگر به صورت استثنا این مورد اتفاق افتاد به احتمال زیاد او مجبور خواهد بود که تا پایان روند کار نسبت به او محکم بماند. در این مدت، اطمینان حاصل کنید که ماده دراز کشیده و نر او را له نمی کند - هرگونه علایم پریشانی را از طرفین را جدی بگیرید.

اگر سگ نر بزرگ با موفقیت ماده کوچک را باردار کند، به احتمال زیادی ماده نیاز به سزارین خواهد داشت. داشتن جنین بیش از حد بزرگ برای رحم ماده روند زایمان طبیعی را پیچیده می کند. مادر ممکن است با تولد توله سگ هایی که بزرگتر از بدن او هستند، بمیرد.

اگر سگ ماده کوچک شما توله سگ های بزرگتری را حمل می کند، می بایست از زمان لقاح تا بدو تولد توسط تحت نظر دامپزشک باشد.


سوالات متداول

آیا نژادهای بزرگ می توانند بدون کمک با نژادهای مینیاتوری جفت شوند؟

طبیعت معمولا راهکارهایی برای بقا در اختیار موجودات قرار می دهد با این حال، نژادهای مینیاتوری از نظر فیزیولوژیکی برای جفت شدن با نژادهای بزرگتر طراحی نشده اند، بنابراین روند کار می تواند پر حاشیه، پرخطر و بالقوه خطرناک باشد. همواره پیش از باروری حیوانات با دامپزشک مشورت کنید.

اندازه توله سگهایی که از والدین در اندازه های متفاوت متولد می شوند چقدر خواهد بود؟

توله سگ ها به طور معمول اندازه خود را از مادر دریافت می کنند زیرا رشد آنها با اندازه رحم مادر متناسب است. پدر هر چقدر هم بزرگ باشد، رحم مادر و فضای رشد توله سگها محدود است. تعداد توله سگهایی که یک ماده حمل می کند نیز بر اندازه آنها تاثیر می گذارد. اگر او فقط یک توله سگ را حمل کند، احتمال اینکه آن فضای بیشتری برای رشد داشته باشد بسیار بیشتر خواهد بود. در حالی که اگر او چهار توله سگ داشته باشد، هر کدام فقط یک چهارم رحم را اشغال می کنند و برای فضایی که اندازه نهایی بدن آنها را محدود می کند، رقابت می کنند.

آیا پرورش سگ در اندازه های مختلف بی خطر است؟

پرورش نژاد سگ در اندازه های مختلف با نظارت و توجه درست صاحبان می تواند بی خطر باشد. هرگز پرورش سگ ها را به تنهایی انجام ندهید و همواره از دامپزشک کمک بگیرید.
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: حیوان خانگی مورد علاقه شما چیست؟
44.7% سگ
26.6% گربه
13.3% طوطی
5.9% مرغ عشق
4.8% خرگوش
4.8% هیچکدام از موارد بالا
سوال نیم روز

  • کدام یک دندان های بیشتری دارند؟ خزندگان یا پستانداران؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    پستانداران    حامیان حیوانات از این پس میتوانند اطلاعات خود را به رایگان و بدون محدودیت در بخش دفترچه تلفن «مای ملو» ثبت کنند. برای این کار وارد لینک زیر شوید و اطل ...