لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) نگهداری از مرغ عشق
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/08/04 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 03:59 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


اگر به تازگی یک دوست پَر دار جدید به جمع دوستانتان اضافه شده است و یا اگر به این دلیل اینجا هستید که می خواهید اطلاعاتی در مورد مرغ عشق و نحوه نگهداری از آن کسب کنید، این مقاله به شما کمک می کند تا اطلاعاتی را در مورد انواع مرغ عشق و نگهداری از  آنها بدست آورید. پس با ما همراه شوید.

مرغ عشق

اطلاعات کلی

مرغ عشق را می توان یکی از گونه های کوچکتر طوطی در نظر گرفت که به عنوان حیوان خانگی در دسترس است، این پرنده بسیار کنجکاو است و ظاهراً همیشه در حال حرکت است. همانطور که از نام آنها پیداست، مرغ عشق ها به دلیل پیوند محبت آمیزی که با جفت خود ایجاد می کنند شناخته می شوند.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

نُه گونه مرغ عشق وجود دارد و همه متعلق به سرده Agapornis هستند. مرغ عشق به دلیل پیوند و ارتباط قوی که با زوج خود دارد این گونه نامگذاری شده است. اندازه مرغ عشق کمی بیش از 5 اینچ تا کمی بیش از 6 اینچ است. از انواع گونه های مرغ عشق می توان به این موارد اشاره کرد: نقاب دار یا یقه زرد، فیشر، گونه سیاه، نیاسا یا لیلیان، بال سیاه یا حبشی، سر سرخ، ماداگاسکار یا سر خاکستری و یقه سیاه. برخی از گونه های مرغ عشق دارای جهش های رنگی زیادی هستند که با پرورش انتخابی تولید می شوند تا ویژگی های رنگی خاصی را نشان دهند.

در طبیعت، مرغ عشق در گله های کوچک زندگی می کند و میوه، سبزیجات، علف ها و همچنین دانه می خورد. فقط مرغ عشق حبشی یا بال سیاه دارای رژیم غذایی تخصصی است که شامل انجیر بومی است .

منطقه بومی/ زیستگاه طبیعی

بیشتر گونه های مرغ عشق، بومی قاره آفریقا هستند به استثنای مرغ عشق ماداگاسکار (سر خاکستری) که بومی جزیره ماداگاسکار است. از بین نُه گونه مرغ عشق، شش مورد توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی به عنوان گونه هایی با کمترین نگرانی در مورد انقراض ذکر شده اند. با این حال، نگرانی هایی در مورد انقراض سه گونه از آنها وجود دارد. مرغ عشق فیشر و مرغ عشق نیاسا هر دو نزدیک به تهدید هستند. مرغ عشق گونه سیاه در بین همه مرغ عشق ها بیشترین خطر انقراض را در طبیعت دارد که تنها یک قدم با خطر انقراض فاصله دارد.

قفس

مرغ عشق مانند بسیاری از پرندگان عاشق تحرک است و نیاز به بزرگترین قفسی دارد که بودجه و فضای شما می تواند از عهده آن برآید. مرغ عشق هایی که در یک قفس کوچک قرار گرفته و هرگز آزادی به آنها داده نشده است، دچار روان رنجوری می شوند و می توانند عادت های خودزنی را داشته باشند.

قفس مرغ عشق

 اسباب بازی برای این طوطی های فعال و کوچک ضروری است. به خاطر داشته باشید که مرغ عشق جونده قوی است، بنابراین اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که بتوانند بدون ایجاد خطر در مقابل جویدن مقاومت کنند. 

تغذیه

مرغ عشق با مراقبت مناسب و رژیم غذایی متعادل می تواند بین 12 تا 15 سال یا بیشتر زنده بماند. مرغ عشق مانند همه پرندگان خانگی نیازهای غذایی خاصی دارد. سالم نگه داشتن مرغ عشق به چیزی بیش از پرکردن فنجان دانه در روز نیاز دارد!


غذای مرغ عشق

منظور از تغذیه خوب برای مرغ عشق، رعایت تعادل است، درست مانند بیشتر پرندگان. یک رژیم متعادل، گروههای ضروری مواد مغذی را فراهم می کند: آب ، پروتیین ، کربوهیدرات ها و فیبر ، لیپیدها، مواد معدنی و ویتامین ها. رژیم غذایی مبتنی بر فقط دانه یک دستور غذا برای سوء تغذیه است و سوءتغذیه باعث بسیاری از بیماریها می شود. بهترین گزینه برای تغذیه مرغ عشق، رژیم غذایی است که شامل مواد مغذی ضروری است و به پرنده این اجازه را نمی دهد که فقط غذاهایی را که دوست دارد انتخاب کند و بخورد. امروزه بسیاری از دامپزشکان و پرورش دهندگان به صاحبان جدید مرغ عشق توصیه می کنند که به جای مخلوط دانه، پرندگان خود را با غذاهای پلت تغذیه کنند.ممکن است بپرسید تفاوت چیست؟ یک غذای پلت حاوی تمام مواد مغذی روزانه مرغ عشق شما در هر پلت است. این به این معنی است که پرنده شما نمی تواند یک خورنده باشد و فقط خوشمزه ترین تکه ها را انتخاب کند و بقیه را رها کند. مخلوط دانه ها خوشمزه هستند، اما می توانند پرنده شما را تشویق کنند که آنچه را دوست دارد بخورد و بقیه دانه های مغذی را نخورد و این منجر به سوء تغذیه یا بیماری پرنده شود. همچنین شما می توانید ترکیبی از دانه ها را انتخاب کنید که حاوی دانه های آفتابگردان یا ارزن نباشد، که معمولاً خوش طعم تر هستند. این به پرنده شما کمک می کند تا سایر دانه های مغذی را نیز بخورد. سپس می توانید دانه های آفتابگردان و ارزن را ذخیره کنید تا به عنوان یک غذای خوراکی گهگاهی به آنها پیشنهاد دهید.

 تنوع برای پرندگان نیز مهم است ، بنابراین رژیمهای غذایی را با سبزیجات، میوه ها و حتی غذاهای سالم (بدون سس یا چاشنی) مناسب پرندگان تکمیل کنید.

نحوه غذا دادن به مرغ عشق

دامپزشکان معمولا توصیه می کنند روزانه بین یک تا یک و نیم قاشق غذاخوری دانه یا غذای پلت را به مرغ عشق خود بدهید. اگر می بینید که مرغ عشق شما همه را خورده است، همیشه می توانید مقدار بیشتری اضافه کنید. این روش همچنین به شما کمک می کند تا بفهمید که مرغ عشق شما در حال خوردن است یا خیر، زیرا هر روز فنجان غذا را برای پر کردن مجدد خارج می کنید. 

شخصیت و رفتار

مرغ عشق شاید کوچک باشد اما جسور، کنجکاو و همیشه در حال حرکت است. بسیاری از مردم معتقدند مرغ عشق ها باید جفت باشند. بدون شک، مرغ عشق اغلب پیوند عمیقی با مرغ عشق دیگر ایجاد می کند. با این حال، باید توجه داشته باشید که یک جفت مرغ عشق نمی توانند با مردم ارتباط برقرار کند، زیرا آنها کاملاً روی یکدیگر متمرکز شده اند.

 یک مرغ عشق ماده می تواند به شدت در دفاع از قلمرو خود (قفس) قوی عمل کند.

گفتار و صدا

مرغ عشق ها در تمام طول روز و به ویژه هنگام سحر و غروب آواز می خوانند و سوت می زنند. با همه این صداها، ممکن است فکر کنید که مرغ عشق صحبت می کند اما مرغ عشق معمولاً آنطور که انتظار دارید صحبت نمی کند. آنها با یکدیگر صحبت می کنند، اما نه با مردم. اگرچه آنها به عنوان پرنده سخنگو شناخته نمی شوند اما آهنگ آنها بسیار دلپذیر است.

سلامت

مرغ عشق مستعد ابتلا به کلامیدیوز، خودزنی و همچنین کمبودهای تغذیه ای مربوط به رژیم نامناسب است، به ویژه اگر بیشتر از رژیم غذایی دانه ای تغذیه شود. کلامیدیوز یکی از عفونتهای مهم در پرندگان زینتی و خانگی است که در صورت ابتلای مرغ عشق به آن باید حتما با دامپزشک مشورت کنید. از علایم این بیماری می توان به نشانه های تنفسی یا اسهال، عدم تعادل در هنگام راه رفتن یا فلجی زودگذر اشاره کرد. تورم ملتحمه چشم بصورت یک یا دو طرفی، کز کردن، لاغری نیز از نشانه های دیگر این بیماری می باشد.

 

منابع:لینک1  لینک2


مقالات پیشنهادی:

همه آنچه در مورد پرورش مرغ عشق نیاز دارید بدانید

دانستنی های نگهداری از مرغ عشقلطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.

در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: درخت مورد علاقه شما چیست؟
27.9% درخت گیلاس
21.3% درخت گردو
14.8% درخت سیب
14.8% درخت پرتقال
13.1% درخت انار
4.9% درخت توت
3.3% هیچکدام از موارد بالا
سوال نیم روز

  • برای نشان دادن پایان سیل کدام پرنده شاخه ای را به حضرت نوح برگرداند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    کبوتر    یکی از امکانات ویژه سایت «مای ملو» قابلیت ثبت حیوانات و حفظ سوابق آنها بطور رایگان است. شما از این پس میتوانید با خیال راحت حیوان خود را به «مای ملو» ...