لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) در مورد بیماری های مشترک میان انسان و گاو بیشتر بدانید
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/05/13، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 10:42 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


مسلما همه بیماری ها از حیوانات به انسان منتقل نمی شوند. به آن هایی که می توانند از گونه ای به گونه دیگر جهش داشته باشند بیماری های مشترک گفته می شود. بدون حفاظت و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، این امکان وجود دارد که انسان به بیماری های گاو مبتلا شود.

 بیماری های مشترک انسان و گاو

روشهای انتقال

گاوها به طرق مختلف بیماری های مشترک را به انسان ها منتقل می کنند. مایعات بدن گاو آلوده مانند خون، ادرار، مایع منی و مدفوع حاوی عوامل بیماری زا از جمله باکتری ها، ویروس ها و برخی انگل ها هستند. تماس مستقیم با این مواد و میکروارگانیزم ها و یا انتقال از دستان آلوده و موارد از این قبیل، عوامل بیماری زا را از طریق مخاط دهان، بینی یا چشم به انسان منتقل می کند. راه های دیگر انتقال عبارتند از بلعیدن عامل بیماری زا از طریق غذا یا آب آلوده، تماس با سطوح آلوده یا قطرات معلق در هوا یا حتی انتقال از طریق حشرات مانند گزش کنه.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

بیماری های باکتریایی

اشرشیاکلی (E. coli) و سالمونلا احتمالاً دو بیماری شناخته شده ناشی از باکتری ها در گاوها هستند. این بیماری ها، بعلاوه بیماری دیگری به نام کمپیلوباکتری، معمولاً از گاو به انسان و از طریق تماس با مدفوع یا از طریق مصرف گوشت نپخته یا آلوده یا محصولات لبنی غیر پاستوریزه منتقل می شوند. لپتوسپیروز بیماری دیگری است که دام ها را درگیر می کند. تماس مستقیم، استنشاق یا بلع این باکتری می تواند باعث انتقال به انسان و به طور بالقوه باعث بیماری های کبدی و کلیه شود. لیستریوز یک بیماری ناشی از باکتری های موجود در گیاهان مرطوب و پوسیده است. اکثر انسانها، به استثنای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، در برابر عفونت مقاوم هستند.

تب کی باعث سقط جنین در گاو می شود و از طریق مایعات، بافت ها و شیر آلوده به انسان منتقل می شود.  انسان می تواند به هپاتیت و ذات الریه گاوی مبتلا شود. سل گاوی و بروسلوز از طریق مایعات بدن، ترشحات تنفسی یا شیر آلوده پخش می شوند. بیماری پوستی باکتریایی به نام درماتوفیلوز یا پوسیدگی بارانی از طریق تماس با پوست آلوده یا حشرات گزنده منتقل می شود. این مورد جزو عفونت های انسانی نادر است.

سیاه زخم یک بیماری باکتریایی کشنده در گاو و سایر حیوانات است. باکتری Bacillus anthracus آلودگی هایی را ایجاد می کند که می توانند سالها در محیط باقی بمانند. گاو ها این آلودگی ها را بلعیده؛ انسان ها می توانند آنها را از طریق زخم های پوستی، استنشاق گرد و غبار آلوده یا خوردن گوشت نپخته دریافت کنند.

بیماری های ویروسی

هاری یک بیماری ویروسی کشنده شایع است که توسط انواع حیوانات از جمله گاو و از طریق بزاق یا گاز حیوان به انسان منتقل می شود. این بیماری برای حیوانات آلوده کشنده است. هر انسانی که با گاو هار تماس دارد، باید برای تزریق پیشگیرانه با پزشک تماس بگیرد. آبله مزمن نوعی ویروس است که باعث ایجاد زخم و گال روی پستان گاو می شود. اگر انسان در تماس مستقیم با ناحیه آلوده قرار گیرد، می تواند باعث ایجاد زخم در بازوها و دستان شود. استوماتیت بطنی یک بیماری ویروسی است که باعث ایجاد زخم در پا و دهان گاو آلوده می شود. این بیماری می تواند از طریق تماس مستقیم به انسان منتقل شود. باعث ایجاد علایم و زخم های سیاه می شود.

بیماری های انگلی

کریپتوسپوریدیوم یک انگل تک یاخته ای است که بیشتر در گوساله های جوان باعث اسهال می شود. تماس مستقیم یا خوردن غذا یا آب آلوده می تواند انگل را منتقل کند. این انگل ممکن است برای انسان هیچ علامتی نداشته باشد یا علایم گوارشی را نشان دهد. ژیاردیازیس، ناشی از انگل Giardia lamblia، ممکن است علایمی را در گاو نشان دهد یا ندهد. این انگل بطور معمول در غذا، خاک یا آب آلوده به مدفوع یافت می شود و از طریق بلعیدن مواد آلوده پخش می شود. این می تواند باعث اسهال و گرفتگی عضلات در انسان شود.

بیماری های دیگر

سایر بیماری هایی که از گاوها به انسان منتقل می شوند عبارتند از بیماری قارچی حلقوی، عفونتی پوستی که باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته و خارش دار روی پوست می شود. و با تماس مستقیم می تواند علایم مشابهی را در انسان ایجاد کند. در نهایت، انسفالوپاتی اسفنجی شکل گاوی (BSE) یک اختلال عصبی در گاو است که در اثر عفونت ناشی از پروتیینی غیر معمول به نام پریون ایجاد می شود. از لحاظ نظری، به دلایل نامعلوم، پروتیین طبیعی پریون بیماری زا می شود و به سیستم عصبی آسیب می رساند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد انسان با خوردن غذای آلوده به این بیماری ممکن است به بیماری مشابهی دچار شود.
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: حیوان خانگی مورد علاقه شما چیست؟
44.4% سگ
26.5% گربه
13.8% طوطی
5.8% مرغ عشق
4.8% خرگوش
4.8% هیچکدام از موارد بالا
سوال نیم روز

  • سگ ماهی از چه گروه ماهی ها است؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    کوسه    متاسفانه ثابت شده است که حیوانات نیز میتوانند به ویروس کرونا آلوده شده و یا بصورت ناقل عمل کنند. ما از همه صاحبان حیوانات تقاضا داریم که تا حد امکان ا ...