لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) کارزار مقابله با حیوان آزاری در ایران
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1399/11/23 ، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 04:20 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


آزار حیوانات در ایران برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا همچنان به صورت قانونی جرم محسوب نمی شود و به همین دلیل کارزاری به راه افتاده که خواستار تصویب قانونی برای جرم انگاری آزار حیوانات است.


به گزارش خبرگزاری مهر، پیش نویس قانون منع حیوان آزاری سال 94 در قالب لایحه ای از سازمان حفاظت محیط زیست به هیات دولت فرستاده شد اما تعلل دولت در ارسال آن به مجلس سبب شد این پیش نویس سال گذشته با پیگیری های فراکسیون محیط زیست مجلس، در قالب طرح به مجلس ارایه شود. اما این طرح که شهریور سال گذشته در مجلس اعلام وصول شد تا امروز در کمیسیون حقوقی مجلس معطل مانده است. همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

حالا امضاکنندگان این کارزار از رییس مجلس و رییس فراکسیون محیط زیست مجلس خواسته اند این طرح را برای تصویب وارد صحن مجلس کنند. طراحان این کارزار می گویند در حالیکه موارد انتشار فیلم ها و تصاویر دلخراش از آزار جانوران رو به افزایش است و با اینکه برخی از این آزارگران دستگیر می شوند اما به دلیل نبود جرم انگاری در حوزه حیوان آزاری، مجازات عاملان حیوان آزاری به هیچ وجه بازدارنده نیست و به قانون جامعی برای توقف حیوان آزاری نیاز است.


فعالان حقوق حیوانات پیش از این هم بارها از مسیولان و نمایندگان مجلس خواسته بودند قانونی برای منع آزار حیوانات تهیه کنند. نبود قانون در این زمینه حتی باعث شده دستگاه های دولتی و عمومی مانند شهرداری ها برای کاهش حضور حیوانات در شهرها دست به کشتار حیوانات بزنند.


تزریق اسید برای کشتن سگ های ولگرد در تهران و شیراز با واکنش های زیادی از طرف مردم و فعالان حقوق حیوانات مواجه شد. کارزارهای متعددی برای توقف کشتار حیوانات به راه افتاده که خواستار عقیم سازی به جای کشتن آنهاست اما با این حال همچنان پیمانکاران شهرداری ها راحت ترین راه یعنی کشتن حیوانات را انتخاب می کنند.


در برخی از موارد هم که شهرداری ها اقدام به جمع آوری و عقیم سازی حیوانات کرده اند، شرایط نگهداری و تغذیه حیوانات به نحوی بوده که مورد اعتراض قرار گرفته است.


مکان های نامناسبی که هیچ امکاناتی برای نگهداری از حیوانات در آنها وجود ندارد و بیش از آنکه به مرکز نگهداری از حیوانات شباهت داشته باشند به بیابان هایی محصور شبیه اند که حتی یک سایه بان برای حیوانات ندارند.


بر همین اساس فعالان حقوق حیوانات بارها خواستار تصویب قانون منع حیوان آزاری شده اند. پیشتر کارزاری با هفت هزار امضا به راه افتاده بود و حالا کارزار جدیدی برای جلب توجه مسیولان و نمایندگان مجلس به اهمیت این موضوع به راه افتاده است.


در طرح ممنوعیت حیوان آزاری که منتظر تصویب مجلس است، ضرب و شتم، شکنجه، مجروح کردن عمدی، جراحی های غیرضروری و مثله کردن از مصادیق حیوان آزاری عنوان شده و مجازات حبس بیش از شش ماه تا دو سال، جزای نقدی بیش از 20 میلیون ریال تا 80 میلیون ریال و شلاق از سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه برای مرتکبان پیش بینی شده است.

منبع: خبرگزاری مهر [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: حیوان خانگی مورد علاقه شما چیست؟
51.4% سگ
21.6% گربه
16.2% طوطی
5.4% هیچکدام از موارد بالا
4.1% خرگوش
1.4% مرغ عشق
سوال نیم روز

  • ماندریل چه نوع موجودی است؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    میمون    حامیان حیوانات از این پس میتوانند اطلاعات خود را به رایگان و بدون محدودیت در بخش دفترچه تلفن «مای ملو» ثبت کنند. برای این کار وارد لینک زیر شوید و اطل ...