لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) آیا حیوانات هم کرونا می گیرند؟
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/03/21 ، آخرین بروزرسانی: 1400/07/26
بازگشت به صفحه قبل پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


افراد آلوده به ویروس کرونا می توانند حیوانات خانگی را به این ویروس آلوده کنند. کارشناسان می گویند احتمال انتقال آلودگی از حیوان به انسان کم است، البته نه همیشه. 

پژوهشگران ایتالیایی در مناطقی از این کشور که ویروس کرونا شیوع بیشتری یافت، 540  سگ و 277 گربه خانگی خانواده هایی را که فردی آلوده به ویروس کرونا داشتند، آزمایش کردند. آنها در بدن 4.3 درصد سگ ها و حدود 4 درصد گربه ها آنتی بادی های ضد ویروس کرونا پیدا کردند.

مطالعات انجام شده در مورد تعداد نسبتاً زیادی از حیوانات این فرضیه را تایید می کند که حیوانات اهلی هم می توانند توسط انسان به ویروس کرونا آلوده شوند. اما احتمال ابتلا به عفونت های کووید 19 در این حیوانات بعید است.

نمونه برداری از حفره دهانی، بینی و گلوی این حیوانات برای یافتن ویروس منفی بوده و ویروس تنها در مدفوع آنها دیده شده که آن هم بعد از دو هفته پایان یافته است. این آزمایش در فاصله ماه های مارس و می سال 2020 انجام شده است.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

مطالعه پژوهشگران ایتالیایی برای همکاران آنها یافته های علمی مفیدی دارد. توماس متن لایتر، مدیر موسسه فریدرش لوفتر در آلمان می گوید، نتیجه این مطالعه دانسته های پیشین پژوهشگران را تایید می کند.

او می افزاید: «خوب است که چنین مطالعه ای روی تعداد زیادی از حیوانات خانگی صورت گرفته است. چون نمونه گرفتن از آنها کار چندان ساده ای نیست».

این مطالعه ارزیابی موسسه فریدرش لوفتر آلمان را تایید می کند که سگ ها یا گربه ها تاکنون هیچ نقشی در گسترش ویروس کرونا نداشته اند. عامل تعیین کننده در گسترش ویروس انتقال فرد به فرد است. متن لایتر می گوید:

 «فرض بر این است که ویروس معمولاً از انسان به حیوان منتقل می شود».

او توصیه می کند افراد آلوده به ویروس کرونا از تماس با حیوانات خانگی خودداری کنند و همزمان اضافه می کند که هنوز هیچ مدرکی مبنی بر فوت حیوانات در اثر عفونت کووید 19 وجود ندارد.

به عبارت دیگر اگر حیوان خانگی به ویروس آلوده شود، لزوما به معنای آن نیست که ویروس می تواند در بدن او تکثیر شود و با ترشحات بینی، سرفه یا مدفوع او منتشر شود. بنا برتحقیقات موسسه فریدرش لوفتر هنوز هیچ مدرکی مبنی بر آلودگی خوک ها، مرغ ها و سایر دام و طیور به ویروس کرونا وجود ندارد. این موسسه در حال آزمایش بر روی چند گونه جانوری است. نتیجه اولیه حاکی از آن است که خفاش های میوه ای مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند، اما این یافته در مورد مرغ ها و خوک ها صدق نمی کند. تحقیق بر روی گاوها تازه آغاز شده است.

شیوع ویروس کرونا در مزارع پرورش سمور

محققان همچنین در مورد این تحقیق می کنند که ویروس کرونا چطور به مزارع پرورش سمور در هلند و اسپانیا رسیده و تقریباً تمام حیواناتی را که در این مزارع نگهداری می شوند، آلوده کرده است؛ به عنوان به مثال در مزرعه ای در شمال اسپانیا که در یک روستای 500 نفری واقع شده است. گسترش ویروس کرونا میان سمورهای این مزرعه پس از از ابتلای 14 کارگر این مزرعه به ویروس جدید کرونا مشخص شد. دو کارگر دیگر نیز پس از تعطیلی مزرعه به ویروس مبتلا شدند. برای جلوگیری از گسترش ویروس بیش از 92 هزار سمور در اسپانیا معدوم شدند که 90 درصد آنها به ویروس کرونا آلوده شده بودند. در مزارع پرورش سمور در هلند شیوع ویروس کرونا از آوریل آغاز شد. پروفسور ویم ون در پل، متخصص دامپزشکی از دانشگاه واگنینگن متوجه شد که ویروسی که سمورها را آلوده کرده، شباهت زیادی به ویروس کرونا دارد که انسان ها را بیمار می کند. ون درپل می گوید: «این احتمال وجود دارد که این ویروس از حیوان به انسان سرایت کند.» این اتفاق دستکم در مورد دو کارگر این مزراع رخ داده است.

هلند حدود 160 مزرعه پرورش سمور دارد و پس از دانمارک ، چین و لهستان بزرگترین تولید پوست سمور در جهان است. در این کشور بیش از یک میلیون و یکصد هزار سمور معدوم شدند.


منبع: دویچه بله فارسی [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: درخت مورد علاقه شما چیست؟
33.3% درخت سیب
33.3% درخت انار
33.3% درخت توت
0% درخت گردو
0% درخت پرتقال
0% درخت گیلاس
0% هیچکدام از موارد بالا
سوال نیم روز

  • هشت پا چند قلب دارد؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    3    وب سایت «وصیت ساز» اولین و تنها سرویس ایرانی در جهت نگارش و ثبت وصیت نامه های آنلاین است. در این وب سایت میتوانید وصیت نامه خود را با ظریفترین جزییات ...