لطفا صبر کنید ...

فواید نگهداری حیوانات در خانه
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/03/21 ، آخرین بروزرسانی: 1400/05/02
پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


ارتباط و وابستگی روحی که میان حیوان خانگی و صاحب او ایجاد می شود می تواند تا حد همان روابط بین انسان ها همچون رابطه یک خواهر و برادر و یا رابطه دو دوست صمیمی مستحکم و عمیق شود و به همین ترتیب می تواند، فواید روحی- روانی مشابه آن را هم داشته باشد.

از دست دادن و مرگ این حیوان خانگی گاهی با عوارض روحی شدید برای صاحب آن همراه می شود که شبیه داغ دیدگی هاست که در هنگام فوت یکی از اقوام اتفاق می افتد. صاحب این حیوان ممکن است به هیچ عنوان تحمل و ظرفیت پذیرش بیماری یا مرگ حیوانش را نداشته باشد و به دنبال بروز چنین مشکلاتی، با عوارض و پیامدهای ناخوشایند روحی و روانی که گاهی غیرقابل جبران هستند و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند روبه رو شود.

بر اساس یافته های علمی حیوانات خانگی از بعد روانی روی انسان ها اثر می گذارند. 

محققان معتقدند نگهداری این موجودات باعث می شود افراد روابط اجتماعی بیشتری داشته باشند و سال هاست مشخص شده که افزایش روابط اجتماعی و دوری از تنهایی به طور غیرمستقیم سطح سلامتی فرد را افزایش می دهد. امروزه دیگر شکی وجود ندارد که حیوانات نوعی کاتالیزور اجتماعی هستند و روابط بین انسان ها را افزایش می دهند. به همین دلیل برخی از پزشکان و روان شناسان معتقدند از حیوانات می توان برای بهبود شرایط افرادی که در معرض طرد و یا گوشه گیری اجتماعی هستند همچون افراد سالخورده یا افراد دچار ناتوانی های جسمانی استفاده کرد، چرا که اینها از نظر جسمانی فاقد توانایی های لازم برای برقراری ارتباط با هم سن و سالان پرتوان تر خود هستند و این ویژگی حیوانات که باعث افزایش تعامل و ارتباط انسان هاست می تواند از گوشه گیری آنها جلوگیری کند. به هر حال، برقراری روابط نزدیک انسانی اثرات مفید غیرقابل انکار روی سطح سلامتی افراد دارد.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

وقتی حیوان همدم می شود

برخی افراد هدف از نگهداری حیوانات خانگی را پر کردن خلا ها و تنهایی های خود می دانند. در این شرایط افراد تمام توجه و هم و غم خود را به نیازها و چگونگی رسیدگی به آن حیوان معطوف می کنند. این در حالی است که نگهداری این گونه حیوانات برای صاحبان آنها محدودیت های فراوانی به دنبال دارد. افراد با نگهداری این حیوانات توجه و علاقه فراوانی را به آنها اختصاص می دهند و طبیعتا حیوان نیز در مقابل این اقدامات واکنش های فراوانی از خود بروز می دهد و این امر می تواند برای افراد لذت بخش باشد.

برای مثال بسیاری از افراد با نگهداری سگ چنین احساس خوشایندی برایشان ایجاد می شود. چون سگ به عنوان یک حیوان با وفا شهرت دارد. افراد با نگهداری سگ هر گونه واکنش ناشی از دقت، توجه و احساس حیوان برایشان با ارزش است. چون آنها با بروز این گونه رفتارها از سوی حیوان احساس خلا و تنهایی شان برآورده می شود. در این شرایط هر گونه تقویت روابط بین فردی و ارتباطات انسان ها با یکدیگر به نسبت گرایش به نگهداری حیوان را در آنها کاهش می دهد.

البته نگهداری حیوان گواه هیچ نارسایی یا کمبود خاص نیست، اما باید دانست که توجه بیش از حد به حیوان می تواند برای افراد وابستگی شدید به دنبال داشته باشد. چون طول عمر این حیوانات چندان طولانی نیست و به نسبت بعد از مدتی با مرگ حیوان صاحبانشان هم دچار غم و اندوه فراوان می شوند. این امر می تواند برای آنها آزاردهنده باشد.

بهداشت و نگهداری حیوانات خانگی

بسیاری از حیوانات مانند انسان ها می توانند ناقل بیماری باشند این امر افراد را از لحاظ بهداشت و سلامتی با مشکلات فراوانی رو به رو می کند. اما نگهداری حیوان برای بسیاری از افراد به نوعی برطرف کننده خلاهای روحی و روانی است. برای مثال نگهداری هر نوع حیوان از جمله سگ و گربه، عامل انتقال عفونت های انگلی، سالمونلا، لیپتوسیروز، بیماری های قارچی، انواع حیوان گزیدگی همچون کک و کنه و لارو مهاجر است.


نگهداری حیوان خانگی به دلایل متعدد

در فرهنگ غربی نگهداری حیوان خانگی برای همگان جا افتاده است. در آن کشورها کودکان از سنین طفولیت در فضای منزل شاهد نگهداری حیوانات خانگی هستند. اما در سال های اخیر نگهداری حیوان خانگی درکشور ما متداول شده و فقط با گذشت زمان این اقدام متداول می شود. این در حالی است که در بین برخی افراد جامعه نگهداری حیوان خانگی به نوعی شاخصه ای از تجدد محسوب می شود.

برخی دیگر نیز فقط با تقلید از دیگران مبادرت به نگهداری حیوانات خانگی می کنند. متاسفانه در سال های اخیر روابط بین فردی در کشور ما به شدت افت کرده است. این درحالی است که با بررسی فرهنگ این مرز و بوم، مردمان در هیچ دوره تاریخی به این شدت روابطشان به سردی متمایل نبود. باید دلایل عدم تمایل به برقراری ارتباط بین فردی در بین افراد جامعه در محیط های گوناگونی همچون خانواده، ارتباط با دیگران و ... مورد بررسی قرار گیرد.

باید دلیل بروز فاصله ارتباطی بین افراد، حساسیت ها و زمینه بروز اختلافات مورد بررسی قرار گیرد. این گونه ایرادات باعث بروز روابط سرد بین افراد و عدم تمایل آنها به برقراری ارتباطات با یکدیگر می شود. افراد در این شرایط ترجیح می دهند در منزل خود با ابراز محبت و توجه به حیوان خانگی به ارضای نیازهای خود بپردازند. در این شرایط افراد باید در تلاش باشند تا با برقراری ارتباطات مناسب با یکدیگر در ایجاد روابط کلامی کوشا باشند که طبیعتا ارضای این حس در تعامل با حیوان امکان پذیر نیست. برای مثال افراد با نگهداری و با در آغوش گرفتن حیوانات، به ارضای احساسات و نیازهای خود می پردازند. در اصل این افراد باید بتوانند با تقویت روابط بین فردی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.


منبع: با تغییر و خلاصه سازی ایانا [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
85.7% 17 مرداد (8 آگوست)
14.3% 4 شهریور (26 آگوست)
0% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • در تایلند، حیوان مقدس چیست؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    فیل سفید    یکی از نگران کننده ترین خطراتی که حیوانات خانگی بخصوص گربه و سگ ها را تهدید میکند بیماری بسیار مسری چشمی ناشی از هرپس ویروس است. ما از همه متخصصان و خ...