لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) تب در گربه ها
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/04/10، آخرین بروزرسانی: 1400/08/19 ساعت 05:29 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


وقتی گربه شما تب دارد، دقیقاً نمی تواند مسکن یا بسته یخی  را از شما درخواست کند تا به او کمک کنید احساس بهتری داشته باشد، بنابراین باید با علایم، دلایل و درمان مربوط به تب گربه آشنا شویم و در مورد مراقبت از گربه تب دار اطلاعاتی را کسب نماییم.

چگونه می توانید تشخیص دهید گربه شما تب دارد؟

 در انسان ، بوسه بر پیشانی گرم ممکن است به شما سرنخی بدهد اما شاید به این سادگی نتوانید تشخیص دهید که گربه شما تب دارد . تنها راه به یقین رسیدن - چه در انسان و چه در گربه - اندازه گیری درجه حرارت بدن است.

دمای طبیعی گربه معمولاً بین 99.5 تا 102.5 درجه فارنهایت (37.5 تا 39.1 درجه سانتیگراد) است. هنگامی که دما از این نقطه بالاتر می رود، و معمولاً از 102.6 تا 104 درجه فارنهایت (39.2 تا40 درجه سانتیگراد) متغیر است، گربه شما تب را تجربه می کند. ممکن است تب ها حتی بالاتر بروند. گرچه ممکن است تب در مبارزه با بیماری مفید باشد اما تب بیش از 104 درجه فارنهایت ( 40 درجه سانتی گراد) می تواند گربه شما را در معرض خطر جدی مشکلات سلامتی ، از جمله آسیب داخلی قرار دهد. اگر گربه شما تب بالایی دارد سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

علل تب در گربه ها

افزایش درجه حرارت بدن بیش از حد طبیعی را هایپرترمی (hyperthermia) می نامند. هایپرترمی غیرطبیعی در گربه ها ممکن است ناشی از قرار گرفتن در یک محیط بسیار گرم یا افزایش فعالیت عضلانی باشد. با این حال، تب نوعی هایپرترمی خاص و تنظیم شده است و زمانی اتفاق می افتد که نقطه تنظیم شده در هیپوتالاموس، بخشی از مغز که به عنوان ترموستات بدن عمل می کند، افزایش می یابد. 

تب معمولاً هنگامی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن تحت شرایطی فعال شود:

 •  یک عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی
 • سموم
 • تومور
 • آسیب ناشی ازضربه
 • داروهای خاص
 • بیماری هایی مانند لوپوس
 • تب بیش از دوهفته بدون هیچ دلیل مشخصی تب با منشا ناشناخته نامیده می شود.

   علایم تب درگربه ها

 • از دست دادن اشتها
 • افسردگی
 • کمبود انرژی یافعالیت
 • نوشیدن کاهش می یابد
 • کاهش تمیز کردن خود
 • لرزیدن یا تنفس سریع
 • گوش هایی که با لمس کردن متوجه گرمای آن شوید
 • گربه شما ممکن است علایم خاص دیگری از بیماری مانند عطسه ، استفراغ یا اسهال را نیز از خود بروز دهد.
 •  نکاتی برای اندازه گیری دمای بدن گربه

  تنها راهی که می توانید به طور قطعی بدانید گربه شما تب دارد ، اندازه گیری دمای بدن است. برخی از افراد معتقدند که ما می توانیم دمای گربه را از گوش ها بگیریم، اما این روش خوبی برای به دست آوردن دمای قابل اطمینان درجه حرارت بدن نیست. گربه همچنین به اندازه کافی تحمل نگه داشتن دماسنج در دهان خود را ندارد تا بتوانیم دمای دقیق را بدست آوریم.دماسنج مقعدی دقیق ترین روش برای گرفتن دمای گربه است. دماسنج دیجیتال از دماسنج شیشه ای ایمن تر است. همه گربه ها مانند دیگران در برابر خواندن دمای مقعد تحمل نخواهندکرد. اگر آنها بخواهند سریع حرکت کنند یا فرار کنند، می تواند منجر به شکستن دماسنج شود که بسیار خطرناک است.

  1.قبل از شروع ، تمام لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید:

 • دماسنج
 • روان کننده دماسنج مانند ژل روان کننده یا وازلین
 • الکل و حوله کاغذی برای تمیز کردن دماسنج
 • خوراکی تشویقی
 • 2. دماسنج شیشه ای را تکان دهید تا جیوه زیر خط 96 درجه فارنهایت (35.5 درجه سانتی گراد) باشد. برای خواندن دقیق تر، آن را مقابل نور نگه دارید و بچرخانید. برای استفاده از دماسنج دیجیتال، آن را روشن کنید. 

  3.نوک دماسنج را با یک ماده روان کننده آغشته کنید.

  4-از یک  نفر کمک بخواهید گربه شما را مهار کند. اگر تنها هستید، بدن گربه خود را محکم در برابر خود با یک دست گهواره کنید.

  اندازه گیری تب گربه


  اندازه گیری دمای بدن گربه

  5-دم را به آرامی بلند کرده و دماسنج را به آرامی وارد مقعد کنید. دماسنج را به آرامی از یک طرف به طرف دیگر بچرخانید تا عضلات شل شوند. هنگامی که این اتفاق افتاد، دماسنج را وارد راست روده کنید، اما آن را با اجبار و با فشار وارد نکنید.مطمین شوید که دماسنج رابیش از حد به بافت مقعدی نچسبانید تا به گربه شما آسیبی نرسد. همچنین هرگز ازدماسنج جیوه ای روی گربه خود استفاده نکنید زیرا در صورت خراب شدن دماسنج می تواند برای سلامتی گربه شما بسیار مضر باشد.

  6.با شنیدن صدای بوق ، دماسنج دیجیتالی را بردارید. حدود دو دقیقه دماسنج شیشه ای رادر جای خود بگذارید.

  7.دماسنج را با الکل برداشته و تمیز کنید. دمای آن را بخوانید ، در مورد دماسنج شیشه ای آن را به سمت نور نگه داشته و بخوانید.

  8- اگر گربه شما استفراغ نمی کند به گربه خود یک خوراکی تشویقی بدهید.

  مراقبت از گربه ای که تب دارد

 • داروهای انسانی هرگز نباید بدون توصیه صریح دامپزشک به گربه داده شود !! بسیاری از داروهای انسانی مانند استامینوفن می توانند برای گربه ها بسیار سمی باشند.
 • هیدراته نگهداشتن بچه گربه ضروری است. اطمینان حاصل کنیدکه گربه شما دارای آب تمیز و تازه است و در هر کجا که راحت تر باشد ، قابل دسترسی است.
 • اگر بچه گربه شما بیش از 24 ساعت تب یا تب بیش از 106 درجه فارنهایت (41.1 درجه سانتی گراد) دارد، با دامپزشک تماس بگیرید یا به بیمارستان حیوانات اضطراری محل خود مراجعه کنید.
 • در کلینیک دامپزشکی، آزمایشاتی ممکن است برای تعیین علت تب حیوان خانگی شما انجام شود ، ودرمان بر اساس آن انجام می شود. اگر گربه شما کم آبی متوسط یا شدید دارد ، ممکن است از مایعات داخل وریدی برای کمک به گربه شما برای شروع احساس بهتر و مقابله بابیماری استفاده شود.

  چه مدت طول میکشد تا تب گربه من برطرف شود؟

  بهبود گربه شما از تب به علت اصلی بستگی دارد. گربه هایی که از یک عفونت یا بیماری جزیی رنج میبرند ، با شروع درمان ، معمولاً طی یک یا دو روز ، می توانند خیلی سریع بهبود یابند.اگر شرایط زمینه ای جدی تر باشد ، بهبود می تواند طولانی تر شود و به چندین روش درمانی مختلف نیاز دارد. برای کمک به گربه خود در سریعترین زمان بهبودی، دستورالعمل های درمانی ارایه شده توسط دامپزشک خود را دنبال کنید و دوره کامل داروها را به پایان برسانید ، حتی اگر علایم گربه شما بهبود یافته باشد.

   

  منابع مورد استفاده:لینک 1   لینک 2   لینک 3   
  در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

  نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
  59.3% 17 مرداد (8 آگوست)
  22.2% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
  18.5% 4 شهریور (26 آگوست)
  سوال نیم روز

 • ماهی از طریق کدام عضو اکسیژن می گیرد؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  آبشش  اگرچه داشتن بچه گربه های زیبا و بازیگوش یک نعمت است ولی بدلیل عدم کنترل جمعیت حیوانات، جمعیت گربه ها نمودار افزایشی و نگران کننده دارد. ما از تمامی حا ...