لطفا صبر کنید ...

راهنمای نگهداری از مار برای مبتدیان
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/04/22 ، آخرین بروزرسانی: 1400/05/02
پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


با توجه به اینکه نگهداری از خزندگان در کشور ما در حال شایع شدن است، لازم است که اطلاع رسانی کافی در این زمینه صورت پذیرد، هرچند که طبیعت بهترین محل برای نگهداری این موجودات است. 


راهنمای مراقبت از مارها

مارها می توانند حیوانات اهلی خانگی خارق العاده ای باشند اما اگر قبلاً یکی از آنها را نداشته اید، ممکن است با دوست جدید لغزنده خود تا حدی سردرگم شوید! در این مطلب به طور مختصر به نکات کلیدی نگهداری از مارها میپردازیم. بیشتر نژادهای مار نیازهای خاصی دارند، بنابراین مطمین شوید که همیشه قبل از انتخاب نهایی مار خود تحقیق کنید و بررسی کنید که این نژادها چیستند.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.


انتخاب مار مناسب برای شما

اگر شما قبلاً هرگز مار نداشته اید، انواع خاصی از آنها وجود دارد که مناسبتر برای نگهداری خانگی هستند. ما در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد. 


مار ذرت

یکی از محبوب ترین نژادهای مار برای مبتدیان، مار ذرت است. منشا اصلی این مارها جنوب شرقی ایالات متحده است، جایی که نام این مارها از انبارها و اطراف انبارهای حاوی ذرت برداشت شده گرفته اند. این انبارها منبع کامل غذایی برای موش و موش صحرایی بود که به نوبه خود طعمه بسیار خوبی برای مار ذرت بود. این مارها را می توان در رنگهای مختلف و با الگوهای متنوع یافت و اگرچه مارهای ذرت جوان بسیار کوچک هستند، اما در طول 20 سال می توانند تا حدود 2 متر رشد کنند.

مار ذرتپایتون سلطنتی

یکی دیگر از مارهای محبوب برای مبتدیان پایتون سلطنتی، Royal Python، است. این مار، بومی آفریقای جنوب و صحرای آفریقا است و ظاهراً نام خود را مدیون این واقعیت است که کلیوپاترا یکی از آنها را به عنوان زیور آلات زنده، دور مچ خود می بست! آن ها همچنین به دلیل تمایل به حلقه شدن به صورت گرد، هنگام احساس خطر، به توپ پایتون نیز معروف هستند. در اسارت، آنها می توانند 20 تا 30 سال زندگی کنند و تقریباً به طول 1 تا 1.5 متر رشد می کنند و بدن آنها بسیار سنگین تر از مارهای ذرت است.

پایتون سلطنتی

مارم را کجا نگه دارم؟

مارها را باید در اکواریوم خزندگان، vivarium - قفسی محصور با درهای شیشه ای نگهداری - کرد. مارها در ویواریم خود به یک محیط بسیار خاص احتیاج دارند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که همیشه در مورد شرایط ایده آل آنها مطالعه کنید تا خانه ایده آل آنها فراهم شود.


اندازه ویواریوم

مارهایی که فعالیت بیشتری دارند، به ویواریوم بزرگتری نیاز دارند تا فضای بیشتری برای حرکت در اطراف داشته باشند. مارهای جوان ممکن است  یک ویواریم کوچک را به یک ویواریم بزرگ ترجیح دهند تا احساس امنیت بیشتری در آنها ایجاد شود. برای مار ذرت اندازه ویواریوم توصیه شده به اندازه یک تا دو سوم طول کل مار است. همچنین اطمینان حاصل کنید که ویواریوم محکمی انتخاب کرده اید زیرا مارها به طرز شگفت انگیزی قوی هستند و به راحتی می توانند یک درب شل یا درب هایی را که به درستی بسته نشده اند بلند کنند.


تزیین ویواریم

شما باید از یک "بستر" مناسب در ویواریم خود استفاده کنید. شما می توانید از گیاهان مصنوعی، یا انواع دیگر تولید شده یا ماسه و خاک استفاده کنید. شما همچنین می توانید شاخه و سنگ اضافه کنید تا چیزهایی را به مار خود بدهید که بتواند از آن بالا برود یا در پشت آن ها پنهان شود. توصیه می شود که فضای کوچکی در ویواریوم خود تهیه کنید تا حیوان  شما بتواند برای خوابیدن در آنجا پنهان شوند. این می تواند یک پناهگاه کوچک، توده های پوست درخت یا یک غار سنگی باشد.


شرایط ویواریوم

ویواریوم حیوان شما نیاز به کنترل دما دارد و این برای گونه های مختلف مارها متفاوت خواهد بود. بعضی از آنها ممکن است نیاز به زندگی در رطوبت خاص و یا کنترل سطح نور داشته باشند بنابراین بسیار مهم است که قبل از آوردن مار به عنوان حیوان خانگی خود درباره همه جنبه های حیوان خود بدانید.


چه چیزی باید به مارم بدهم؟

بیشتر مارها گوشتخوار هستند و محبوب ترین انتخاب غذا جوندگان منجمد با اندازه مناسب است. موش های یخ زده باید در دمای اتاق و در مایکروویو یا آب گرم یخ زدایی شوند. هنگام تغذیه، همیشه ایده خوبی است که از یک موچین بلند استفاده کنید تا مار شما انگشتان شما را به عنوان یک جونده خوشمزه اشتباه نگیرد! مارهای مختلف به مقادیر مختلف و در زمان های مختلف نیاز به تغذیه دارند، بنابراین در مورد عادات غذایی گونه های خاص مار خود تحقیق کنید.


آیا مار من به آب احتیاج دارد؟

بلی! علاوه بر غذا، مهم است که مطمین شوید مار شما همیشه به آب شیرین و تمیز دسترسی دارد. یک کاسه از آن را در ویواریوم قرار دهید و به یاد داشته باشید که روزانه آن را تمیز و دوباره پر کنید.


به طور خلاصه در این نوشتار به بررسی نکات کلیدی در نگهداری مارها پرداختیم. ما نگهداری خزندگان را توصیه نمی کنیم ولی بنا بر رسم اطلاع رسانی، نکات فوق را به مبتدیان توصیه کردیم. 
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
85.7% 17 مرداد (8 آگوست)
14.3% 4 شهریور (26 آگوست)
0% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • در تایلند، حیوان مقدس چیست؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    فیل سفید    حامیان حیوانات از این پس میتوانند اطلاعات خود را به رایگان و بدون محدودیت در بخش دفترچه تلفن «مای ملو» ثبت کنند. برای این کار وارد لینک زیر شوید و اطل...