لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) آیا خرس های پاندا مختص چین هستند؟
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/05/13 ، آخرین بروزرسانی: 1400/06/30
بازگشت به صفحه قبل پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


به نظر می رسد که خرسی بسیار شبیه به پانداهای کنونی حدود 10 میلیون سال پیش در مجارستان کنونی زندگی می کرده است. این موجود رژیم غذایی مشابه پانداهای کنونی داشته و این نشان می دهد که شیوه غیر معمول جویدن بامبو توسط پانداها در دوران کهن نیز پابرجا بوده است. این همچنین ممکن است شواهدی به دست دهد که پانداها از اروپا سرچشمه گرفته اند نه آسیا!

Ailuropoda_melanoleuca_en_el_Zoo_de_Madrid,_España,_2017_16.jpg

پاندای غول پیکر  تنها در رشته کوه های جنگلی در مرکز چین یافت می شود. آن ها با وجود داشتن سیستم گوارش یک گوشتخوار. بامبو می خورد و یکی از نمادین ترین گونه های آسیب پذیر جهان هستند. این خرس سیاه و سفید تنها عضو بازمانده از زیر خانواده Ailuropodinae، بخشی از خانواده بزرگتر Ursidae است.

هیچ کس نمی داند که پانداهای غول پیکر چگونه تکامل یافته اند. تعداد بسیار کمی از فسیل های خویشاوندان آن ها پیدا شده است، بنابراین نسب آن ها تقریباً به اندازه انسان ها مورد بحث و جدل است.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

دیوید بیگون، دیرینه شناس در دانشگاه تورنتو در کانادا، مجموعه ای از دندان های فسیلی را در شهر رودابانیای مجارستان پیدا کرده است. این همان مکانی است که پیشتر بقایای یک میمون بزرگ باستانی به نام روداپیتکوس، از نیاکان احتمالی میمون ها و انسان های آفریقایی در آن یافت شده بود.

بیگون در جستجوی استخوانهای باستانی، ناگهان دندانهایی را که زیر تیغه شانه کرگدنی گیر کرده بود را مشاهده کرد. دندانها 10 میلیون سال قدمت داشتند. بیگون  بر اساس شکل دندان ها حدس می زد که به یک پاندا تعلق دارند. بنابراین از لوییس دو بونیس در دانشگاه پوآتیه در فرانسه و خوان آبلا در دانشگاه دولتی شبه جزیره سانتا النا در اکوادور کمک گرفت.


جویدن سبزیجات

این تیم، ساختار و الگوهای سایش دندان ها را با سایر خرس ها مقایسه کردند. چنین الگوهای ساییده شدن دندان می تواند نشان دهد که حیوان چه می خورده است. آن ها در نهایت به این نتیجه رسیدند که این الگوها بسیار شبیه الگوهای پانداهای بزرگ بودند. دی بونیس می گوید: "هر دو گونه از غذاهای گیاهی سخت استفاده می کردند و به جای خرد کردن غذا در حین جویدن، به بریدن آن احتیاج داشتند."

این به ما می گوید که شیوه زندگی اجداد پانداها بسیار شبیه به پانداهای امروزی بوده است.

دندان ها متعلق به یک گونه ناشناخته از پانداها بود و این تیم از دانشمندان نام آن را Miomaci panonnicum گذاشتند. دی بونیس می گوید: "Miomaci را می توان نه مانند یک جد مستقیم، بلکه بیشتر شبیه" پسرعموی "پانداهای امروزی دانست. ارتباط میان این دو احتمالاً در دوره میوسن میانی جدا شده است."


پاندای اروپایی یا آسیایی؟

از آنجا که پانداهای غول پیکر محدود به چین هستند، ما تصور می کردیم که خانواده پاندا ها مدت کوتاهی پس از جدا شدن از خرس های دیگر در آنجا ساکن شدند. این نظریه توسط برخی از فسیل ها تایید می شود. با این حال، در سال 2012 دانشمندان دندانهایی از احتمالاً قدیمی ترین جد مستقیم پاندای غول پیکر پیدا کردند . آنها 11.6 میلیون سال قدمت داشتند و در اسپانیا کشف شدند و این نشان می دهد که ممکن است اجداد پانداهای بزرگ قبل از مهاجرت به آسیا در اروپا زندگی می کردند.

بیگون می گوید: "شباهت های جالبی بین فسیل های حیوانات یافت شده در برخی از سایت های اروپایی و چینی وجود دارد که نشان می دهد مهاجرت های زیادی بین این دو منطقه انجام شده است."

این نظریه دارای دلایل علمی بیشتری نیز هست. به عنوان نمونه مهاجرت دست جمعی اجداد میمون های کنونی از اروپا به آسیا ثابت می کند که سیل مهاجرت میان دو قاره (که ممکن است در آن زمان تنها یک قاره بوده باشد) امکانپذیر بوده است با این حال، بدون داده های بیشتر نمی توانیم تعیین کنیم که آیا یک پاندای غول پیکر اولیه در آسیا تکامل یافته و به اروپا نقل مکان کرده است یا بعکس. 
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
70.6% 17 مرداد (8 آگوست)
23.5% 4 شهریور (26 آگوست)
5.9% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • گاو از کدام قسمت از بدن خود عرق می کند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    بینی    لطفاً در صورتی که حیوانات را به هر صورتی حمایت میکنید، مشخصات گروه، تشکل و یا خود را در دفترچه تماس های ضروری ثبت کنید. برای ثبت اطلاعات بر روی لینک ز ...