لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) انواع گونه های کبوتر را بشناسید
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/05/26 ، آخرین بروزرسانی: 1400/07/27
بازگشت به صفحه قبل پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


آیا می دانید که بیش از 300 گونه کبوتر و کبوتر وحشی تاکنون ثبت شده است؟

کبوترهای اهلی

صدها نژاد کبوتر اهلی وجود دارد. این ها همان کبوترهایی هستند که معمولا برای سرگرمی، مسابقات و گوشت آن ها مورد استفاده قرار می گرفتند و می گیرند. این کبوترها بسیاری از خصلت های یک کبوتر وحشی را از دست داده اند و نمی توانند در طبیعت وحشی زنده بمانند. در زیر به برخی از این گونه ها اشاره می کنیم:

شاه کبوترها
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

شاه کبوتر

شاه کبوترها در ابتدا برای غذا پرورش داده شده و هنوز هم به عنوان منبع غذایی مصرف می شوند. آنها بزرگتر و پروارتر از کبوترهای وحشی هستند و معمولا به رنگ سفید یک دست با منقارهای صورتی هستند. گاهی این کبوترها توسط حیوان دوستان خریداری، نگهداری و یا گاهی در شهرها (مانند میادین، آرامگاه ها و ...) رها می شوند که این باعث نجات آنها از بازارهای حیوانات می شود. متاسفانه، شاه کبوترها در طبیعت وحشی با مرگ حتمی روبرو هستند زیرا مهارت های مناسب پرواز یا بقا را ندارند. با این حال، آنها حیوانات خانگی عالی هستند. آنها رام شده و به تماس انسان عادت کرده اند.

کبوترهای مسابقه ای و خانگی

کبوترهای مسابقه ای

کبوترهای اهلی می توانند رنگهای مختلفی داشته باشند، اما معمولاً سرمه ای (شبیه کبوترهای وحشی) یا سفید هستند. این کبوترها می توانند آموزش دیده و در مسابقات شرکت کنند و یا به عنوان "کبوتر" عروسی در مراسمات استفاده شوند یا به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند. آنها قوی و دارای غریزه شناسایی خانه هستند و می توانند به راحتی آموزش دیده و راه خانه خود را بازمی یابند و برمیگردند. 

کبوترهای فانتزی

کبوتر فانتزی

کبوترهای فانتزی نژادهای خاصی هستند که توسط علاقمندان و کبوتر دوستان تولید و نگهداری می شوند. انواع زیادی از کبوترهای فانتزی از جمله نژادهایی مانند Pouters ،Tumblers و Owl وجود دارد. 

کبوترهای وحشی

بیشتر کبوترهایی که در محیط های شهری یا حومه پیدا می کنید کبوترهای وحشی هستند. اینها معمولا به رنگ سرمه ای هستند که روی ساختمان ها می نشینند و در میدان های عمومی دانه می خورند. در مناطق روستایی، آنها اغلب در انبارها یا در اطراف پل ها و مناطق صخره ای دیده می شوند. کبوترهای وحشی گاهی اوقات با کبوترهای اهلی ترکیب شده و تغییرات رنگ و پر را از نسلی به نسل دیگر منتقل می کنند. این کبوترها به خوبی با شهرها و مناطق روستایی سازگار شده اند. در زیر به معمولترین گونه از کبوترهای وحشی یعنی کبوتر وحشی دم راه راه می پردازیم:

 کبوترهای وحشی می بایست در طبیعت وحشی زندگی کنند و جز در موارد خاص (مانند زخمی شدن حیوان) نباید سعی در نگهداری خانگی این کبوترها کرد.


کبوترهای دم راه راه

کبوترهای دم راه راه کبوترهای وحشی بومی آمریکای شمالی و ساحل اقیانوس آرام هستند. این کبوترها وفادار به نام خود، دارای دم  راه راه و خاکستری رنگ و همچنین نوار سفید و تکه ای رنگین کمانی در قسمت پشت گردن هستند. طول آنها حدود 30 تا 45 سانتی متر است و منقار و پاهایی به رنگ زرد روشن دارند. این کبوترها در حاشیه جنگل ها و در جنگل های سوزنی برگ (مانند پارک های جنگلی کاج و سرو) زندگی می کنند و بیشتر وقت خود را در لابه لای درختان می گذرانند. بلوط یکی از غذاهای مورد علاقه آنهاست، اما بسته به زیستگاه و فصل، از انواع میوه ها، غلات، گیاهان و سایر منابع غذایی موجود تغذیه می کنند.

کبوتر دم راه راه


ویدیوی زیر نحوه آزاد سازی کبوترهای وحشی را در مزارع نشان می دهد
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
72.2% 17 مرداد (8 آگوست)
22.2% 4 شهریور (26 آگوست)
5.6% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • هشت پا چند قلب دارد؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    3    حامیان حیوانات از این پس میتوانند اطلاعات خود را به رایگان و بدون محدودیت در بخش دفترچه تلفن «مای ملو» ثبت کنند. برای این کار وارد لینک زیر شوید و اطل ...