لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) حیات وحش افغانستان
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/05/26 ، آخرین بروزرسانی: 1400/06/30
بازگشت به صفحه قبل پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


به مناسبت تحولات اخیر در کشور دوست، همزبان و همسایه، افغانستان، مطلبی را در این بخش به حیات وحش این کشور اختصاص داده ایم که امید داریم با حفظ رویکرد غیرسیاسی انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو»، سهمی در اطلاع رسانی در مورد رخدادهای ناگوار این همسایه قدیمی داشته باشیم.


افغانستان کجاست؟

main-qimg-dd99f0999524c6e161b444358f626cdf.png

 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

جمهوری اسلامی افغانستان یک کشور محصور در خشکی و در آسیای جنوبی و مرکزی است. این کشور با پاکستان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان و چین هم مرز است. افغانستان میزبان حیات وحش منحصر به فرد و متنوعی است. برخی حیوانات در این کشور به شدت در خطر انقراض هستند و برخی دیگر منقرض شده اند. 

خلاصه حیات وحش افغانستان

افغانستان کشوری خشک و کوهستانی است. کوه های ناهموار شمالی یک پناهگاه ایده آل برای پلنگ های برفی و خرس های هیمالیا است. همچنین این کشور دارای رودخانه ها، دره ها و باتلاق های سرسبزی است که برای تعدادی از گیاهخواران در خطر انقراض، مانند گوسفند مارکوپولو و بز مارخور، مناسب هستند. این حیات وحش غنی باعث ایجاد اکوسیستمی از گرگ ها و گربه سانان بزرگ از جمله ببر، شیر و یوزپلنگ در این کشور شده است.

حیوان ملی افغانستان

حیوان ملی افغانستان پلنگ برفی است. این گربه در ارتفاعات زندگی می کند و به ندرت توسط دوربین های طبیعت دوستان شکار می شود. عقاب طلایی پرنده ملی دیگر افغانستان است. این یکی از شناخته شده ترین و شناخته شده ترین پرندگان شکاری در جهان است. افغانستان همچنین یک سگ ملی دارد، سگ شکاری افغان. سگهای شکاری افغان صورتهای باریک و خزهای بلند در گوشها، پهلوها و پاها دارند. آنها از جمله سگ نمایشی  شناخته شده در سراسر جهان هستند.

کجا می توانید حیوانات شناخته شده را در افغانستان پیدا کنید؟

جنگل های نورستان منحصر به فردترین حیات وحش را دارند. این استان با پاکستان هم مرز است و کمترین جمعیت انسانی را دارد. از سال 2020 ، تقریباً کل استان به عنوان یک پارک ملی محافظت می شود. برخی از حیوانات معروف افغانستان از جمله پلنگ برفی و خرس در کوه های پامیر و کوه های قراقروم در قسمت شمال شرقی این کشور زندگی می کنند. 

خطرناک ترین حیوانات افغانستان

افغانستان محل زندگی تعدادی از حیوانات سمی از جمله مار، عقرب و عنکبوت است. پس در افغانستان مواظب مارهای افعی (یکی از مرگبارترین مارها در آسیا و سم آن ها می تواند باعث لخته شدن خون و خونریزی شود) و عقرب ها (مانند بیوه سیاه) باشید.

حیوانات در خطر انقراض در افغانستان

بسیاری از پستانداران بزرگ افغانستان توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در ردیف "تهدیدهای جهانی" طبقه بندی می شوند. اینها شامل شکارچیان بزرگی مانند پلنگ برفی، گرگ ها و خرس سیاه آسیایی و همچنین گیاهخوارانی مانند گوزن های مشکی، مارخور و گوزن سیبری می شود.

حیوانات منقرض شده در افغانستان

چندین گربه سان بزرگ - یوزپلنگ آسیایی ، ببر خزر و شیر آسیایی - جزو حیوانات منقرض شده افغانستان هستند.


تصاویر حیوانات معروف افغانستان

پلنگ برفی

پلنگ برفی


عقاب طلایی

عقاب طلایی افغان
سگ تازی افغان

سگ تازی افغانبز انگورا

بز انگوراخرس سیاه آسیایی

خرس سیاه آسیایی
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
70.6% 17 مرداد (8 آگوست)
23.5% 4 شهریور (26 آگوست)
5.9% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • گاو از کدام قسمت از بدن خود عرق می کند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    بینی    یکی از امکانات ویژه سایت «مای ملو» قابلیت ثبت حیوانات و حفظ سوابق آنها بطور رایگان است. شما از این پس میتوانید با خیال راحت حیوان خود را به «مای ملو» ...