لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) قوانین خوردن حیوانات در اسلام چیست؟
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/05/26 ، آخرین بروزرسانی: 1400/06/30
بازگشت به صفحه قبل پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


انجمن حمایت از حیوانات «مای ملو» یک تشکل غیر سیاسی، غیر مذهبی و غیر وابسته به هیچ ارگان، سازمان و دولت خاصی است. هدف اصلی این انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت است. بنابراین هر مطلبی در این بخش صرفا جهت اطلاع رسانی، انتقاد از اصول نادرست حاکم بر جوامع و حمایت از حقوق طبیعت است.

گوشت حرام و حلال
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

بسیاری از مسلمانان هیچ تصوری از آنچه مجاز به خوردن هستند ندارند. حداکثر چیزی که می دانند این است که گوشت یا حلال است یا حرام!

از نظر اسلام، سه دسته غذا وجود دارد: حلال (مجاز)، حرام (ممنوع) ، مکروه (باید اجتناب شود).

اکثر مسلمانان انواع خاصی از گوشت را می خورند. در حقیقت این افراد، دین خود را با خوردن یا نخوردن گوشت تعریف می کند. در واقع، بسیاری از مسلمانان هیچ تصوری از آنچه مجاز به خوردن هستند ندارند. حداکثر چیزی که می دانند این است که مسلمانان حلال می خورند و غیرمسلمانان همه جور گوشت!


در اسلام سه نوع غذا وجود دارد:

1. حلال

ذبح حلال شامل یک چاقوی تیز است. حیوان نباید قبل از ذبح شدن ببیند. حیوان باید قبل از ذبح به خوبی استراحت کرده و تغذیه شود و ذبح در مقابل حیوانات دیگر انجام نشود. رگ گردن حیوان باید بریده شود تا تمام خون حیوان زنده تخلیه شود و قصاب باید نام خدا را "بسم الله" بخواند تا جان حیوان را بگیرد، این یک نیاز واجب است. فقط حیوانات گیاهخوار مجاز به کشته شدن هستند. پرندگانی که دانه و سبزیجات می خورند حلال هستند. پرندگانی که از اقلام ممنوعه مانند حشرات تغذیه می کنند تنها در صورتی حلال هستند که حشرات جزء اصلی رژیم غذایی آنها نباشند. حشراتی مانند ملخ حلال است، بقیه ممنوع است. میوه ها و سبزیجات باید قبل از خوردن بررسی شوند تا مشخص شود که حشره ندارند. ماهی هایی که در اثر خروج از آب یا بر اثر ضربه کشته می شوند حلال هستند. صدف ممنوع است. پنیرهای درست شده با آنزیم های اسیدی یا گیاهی حلال هستند. غلات حلال هستند، مشروط بر اینکه با استفاده از چربی های حیوانی یا سایر مواد ممنوعه تهیه نشده باشند. سرکه ای که از تخمیر الکل تهیه نشده باشد حلال است.

2. حرام

حرام یک اصطلاح عربی به معنی "ممنوع" است. اعمال حرام در متون دینی قرآن و سنت ممنوع است. اگر چیزی حرام تلقی شود، مهم نیست که مقصود چقدر خوب است، یا هدف چقدر باارزش است، ممنوع است!

مسلمانان از مصرف خون جاری منع شده اند. گوشت هایی که حرام محسوب می شوند ، مانند گوشت خوک، سگ، گربه، میمون یا سایر حیوانات حرام. تنها استثنا زمانی است که شخصی با گرسنگی روبرو شود و جان او باید با مصرف این گوشت نجات یابد. با این حال، اگر جامعه دارای غذای کافی باشد، این گوشت ها یک ضرورت یا مجاز تلقی نمی شوند. همه گوشتخواران دارای دندان نیش مانند شیر، ببر، گرگ، سگ، گربه حرام هستند . همه پرندگان دارای چنگال مانند شاهین، کرکس و عقاب حرام هستند. الاغ های اهلی حرام هستند. حیواناتی مانند موش، عقرب، مار حرام هستند. در واقع همه خزندگان، دوزیستان (قورباغه ها) و جوندگان حرام هستند. هر حیوانی که قبل از ذبح به روش اسلامی مرده یا به درستی ذبح نشده باشد حرام است. حیواناتی که به نام کسی غیر از خدا ذبح می شوند حرام است. بسیاری موارد دیگر در مورد حرامات وجود دارد مانند مواد مخدر، الکل، تخمیرها که به علت عدم ارتباط با حیوانات در ابن بخش ذکر نمی شوند.

3. مکروه

اگرچه شدت عمل مکروه نسبت به حرام کمتر است ، اما توصیه می شود که از انجام آنها خودداری کنید.  

غذای مکروه توسط قرآن تعیین شده است. این بیان می کند که انسان فقط باید غذای خالص بخورد و هر چیزی که نجس باشد، مکروه تلقی می شود. این شامل غذاهای فاسد یا پوسیده است. در حال حاضر میگو، خرچنگ  که همگی لاشه خوار هستند مکروه هستند.

بنابراین ، یک مسلمان باید مراقب موارد زیر باشد:

موجودی سوپ ساخته شده از استخوان به این دلیل که احتمال دارد خوک در آنها وجود داشته باشد، مگر اینکه به طور خاص ذکر شده باشد. هر نوع لوازم آرایشی (رژ لب و غیره)، یا رنگ غذا به رنگ صورتی/قرمز، زیرا معمولاً از حشرات خرد شده و خشک شده به نام سوسک Cochineal تهیه می شود. ژلاتین که از جوشاندن استخوان ها و دیگر قسمت های زاید حیوانات به دست می آید و اساس اکثر شیرینی ها و ژله را تشکیل می دهد.
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
70.6% 17 مرداد (8 آگوست)
23.5% 4 شهریور (26 آگوست)
5.9% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • گاو از کدام قسمت از بدن خود عرق می کند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    بینی    وب سایت «وصیت ساز» اولین و تنها سرویس ایرانی در جهت نگارش و ثبت وصیت نامه های آنلاین است. در این وب سایت میتوانید وصیت نامه خود را با ظریفترین جزییات ...