لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) چطور مارهای بوا زیر فشار خود در هنگام شکار خفه نمی شوند؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1401/01/12، آخرین بروزرسانی: 1401/01/12 ساعت 10:37 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


مارهای بوآ برای شکار به دور طعمه خود می پیچند و با عضلات شکمی چنان فشاری به آن وارد می کنند که استخوان های شکار را درهم شکسته و آن را بکشند. با این حال برای محققان سوال بود که چطور این فرآیند، که در حالت طبیعی باید مجرای تنفسی مار را مسدود کند، منجر به خفگی خود حیوان نمی شود؟

مار بوا

دانشمندان اکنون می گویند سرانجام دریافته اند که چطور مارهای بوآ از راهی استفاده می کنند که به هنگام منقبض کردن شدید عضلات بتوانند نفس بکشند و جریان هوا را در ریه های خود داشته باشند.
یک مطالعه جدید در دانشگاه براون آمریکا نشان می دهد مارهای بوآ با تنظیم بخش هایی از قفسه سینه خود که برای تنفس استفاده می کنند، از خفگی خود در طول این فرآیند جلوگیری می کنند. در واقع بر خلاف انسان ها که از عضلات دیافراگمی تنها در زیر قفسه سینه برخوردارند، مارها به طور کامل و دقیقی بر بخش های مختلف قفسه سینه خود کنترل دارند و هنگام پیچیدن دور شکار و بلع و هضم وعده غذایی می توانند آن ها را به دلخواه به خدمت بگیرند.

دانشمندان برای تحقیق خود نشانگرهای فلزی کوچکی به دو دنده این خزنده چسباندند تا بتوانند نحوه حرکت دنده ها را با استفاده از اشعه ایکس تعقیب و مجسم کنند. سپس یک «کاف» دستگاه فشار خون، یا همان بالشتک های پلاستیکی بادشونده، روی دنده ها در هر دو ناحیه قرار دادند و فشار را به تدریج بالا بردند تا مارها در آن نقاط بی حرکت شوند.

بی حرکت شدن مارها بر اثر فشار روی دنده هایشان دقیقا همان مکانیزم پیچیدن به دور طعمه و فشار به آن را بازتولید کرد. محققان می گویند زمانی که مارها نهایت فشار را روی شکار خود می آورند دنده های درگیر دیگر نمی توانند حرکت کنند. در نتیجه مارها دنده های بخش عقب را فعال کرده و با حرکات موجی هوا را داخل خود می کشد.

با بازسازی حرکات دنده های مارها، دانشمندان دریافتند که منقبض کننده های عضلانی بوآ می توانند به طور مستقل حرکات دنده ها را در قسمت های مختلف قفسه سینه کنترل کنند و با حرکت دادن دقیق و جابجایی دنده ها بخش های فوقانی آن ها را سمت سر حیوان متمایل می کنند تا هوا به داخل ریه ها جریان یابد.

دانشمندان می گویند دنده های انتهایی ریه در حالت عادی حرکتی ندارند و تنها زمانی شروع به تحرک می کنند که دنده های جلویی قفل شده باشند.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

پژوهشگران همچنین در جریان این مطالعه از سیگنال های عصبی که ماهیچه های دنده را کنترل می کنند تصویربرداری کردند. این داده ها نشان داد که دنده های زیر فشار سیگنال های عصبی را دریافت نمی کردند و در عوض مارها دنده های بیشتر دیگری را فعال می کنند تا تنفس بتواند روال طبیعی خود را ادامه دهد.

از آنجایی که کشتن طعمه و هضم آن یکی از انرژی برترین فعالیت ها برای مارهای بوآ است، دانشمندان می گویند توانایی تنظیم جایگاه تنفس یک ویژگی در این حیوانات است تا بتوانند تکامل پیدا کنند.

نتایج مطالعات جدید در ژورنال علمی «بیولوژی تجربی» (Experimental Biology) منتشر شده است.

منبع: یورونیوز [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: میوه مورد علاقه شما چیست؟
30.8% توت فرنگی
30.8% گیلاس
12.6% سیب
11.3% هیچکدام از موارد بالا
9.4% گلابی
5% انگور
سوال نیم روز

  • بیشتر فیلهای آسیایی را که می توان در زیستگاه طبیعی خود یافت، در کدام کشور می توان یافت؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    هند    یکی از امکانات ویژه سایت «مای ملو» قابلیت ثبت حیوانات و حفظ سوابق آنها بطور رایگان است. شما از این پس میتوانید با خیال راحت حیوان خود را به «مای ملو» ...