لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) نحوه ارتباط کلامی شامپانزه ها
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1401/03/08، آخرین بروزرسانی: 1401/03/08 ساعت 12:08 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


ما انسان ها دوست داریم فکر کنیم که تسلط مان بر زبان، ما را از توانایی های ارتباطی حیوانات دیگر متمایز می کند، اما یک تحلیل جدید و قابل توجه در خصوص شامپانزه ها ممکن است باعث شود که در مورد اینکه واقعاً چقدر قدرت گفتارمان منحصربه فرد است، تجدید نظر کنیم.

نحوه صحبت شامپانزه ها

در این مطالعه جدید، محققان تقریباً 5000 صدای ضبط شده از تماس شامپانزه های بالغ وحشی را در پارک ملی تایی در ساحل عاج تجزیه و تحلیل کردند. هنگامی که آن ها ساختار تماس های ضبط شده را بررسی کردند، از یافتن 390 دنباله صوتی منحصربه فرد شگفت زده شدند. این دنباله ها در واقع بسیار شبیه به انواع مختلف جملات است که از ترکیبی از انواع مختلف تماس جمع آوری شده اند.

در مقایسه با امکانات تقریباً بی پایان ساخت جملات انسانی، 390 دنباله متمایز ممکن است خیلی شگفت انگیز به نظر نرسند. با این حال باید توجه داشت که تا کنون، هیچ کس واقعاً نمی دانست که پستانداران غیرانسانی چقدر چیز های بسیار متفاوتی برای گفتن به یکدیگر دارند، زیرا ما هرگز توانایی های ارتباطی آن ها را تا این حد کامل اندازه گیری نکرده ایم. در این مطالعه، محققان می خواستند نحوه ترکیب کردن تماس های یکبار مصرف را در توالی ها و سپس ترکیب مجدد توالی های مستقل در تماس های طولانی تر توسط شامپانزه ها اندازه گیری کنند.

اگرچه قبلاً ترکیبات فراخوانی شامپانزه ها مورد مطالعه قرار گرفته بود، تا کنون سکانس هایی که کل رپرتوار آوازی آن ها را تشکیل می دهند، هرگز تحت یک تحلیل مستقل و گسترده مورد توجه قرار نگرفته بود. برای رفع این مشکل، تیم 900 ساعت صدای ضبط شده توسط 46 شامپانزه وحشی بالغ غربی (Pantroglodytes verus)، متعلق به سه جامعه شامپانزه های مختلف در پارک ملی تایی را ضبط کرد. در تجزیه و تحلیل صداها، محققان متوجه شدند که شامپانزه ها چگونه صدا های صوتی را می توانند به صورت منفرد، ترکیب در توالی های دو واحدی (بیگرام) یا توالی های سه واحدی (تریگرام) ادا کنند. آن ها همچنین شبکه هایی را ترسیم کردند که چگونه این گفته ها ترکیب می شوند و همچنین بررسی کردند که چگونه انواع مختلف آوا های مکرر مرتب شده و دوباره ترکیب می شوند (به عنوان مثال، بیگرام ها در سه گرام).

در مجموع، 12 نوع تماس مختلف شناسایی شد. محققان در مقاله خود به سرپرستی سدریک ژیرار-بوتوز و امیلیانو زاکارلا توضیح می دهند: «برای مثال، غرغر های تکی عمدتاً در هنگام غذا منتشر می شوند، در حالی که غرغر های ملایم عمدتاً به عنوان خوشامدگویی منتشر می شوند.» در مجموع، محققان دریافتند که این انواع مختلف تماس ها را می توان به روش های مختلف ترکیب کرد تا 390 نوع دنباله مختلف را ایجاد کند. یافته های جدید نشان می دهند که ارتباط شامپانزه ها بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که ما می دانستیم. این موضوع می تواند پیامد هایی قابل توجهی برای پیچیدگی معانی تولید شده در گفته های شامپانزه ها (و همچنین ارایه سرنخ های جدید در مورد ریشه های زبان انسان) دارد.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

محققان می نویسند: «سیستم آوازی شامپانزه ها، متشکل از 12 نوع فراخوانی است که به طور انعطاف پذیر به عنوان واحد های منفرد، یا در بیگرام ها، سه گرام ها یا توالی های طولانی تر استفاده می شود. پتانسیل رمزگذاری این صد ها می تواند معانی مختلفی را ارایه دهد. اگرچه این امکان به طور قابل توجهی کمتر از تعداد نامتناهی از معانی مختلف است که می تواند توسط زبان انسان ایجاد شود، با این وجود ساختاری را ارایه می دهد که فراتر از آن چیزی است که به طور سنتی در سیستم های نخستی ها تصور می شد.» این تیم می گوید گام بعدی، ثبت مجموعه های داده بزرگ تر از تماس های شامپانزه ها خواهد بود، تا سعی شود نحوه ارتباط متنوع و ترتیب توالی های بیان شده با تولید معنی را که در این مطالعه مورد توجه قرار نگرفت، ارزیابی کنیم.

به عبارت دیگر، هم شامپانزه ها و هم دانشمندان، هنوز چیز های زیادی برای گفتن دارند. کاترین کراکفورد، نویسنده ارشد مقاله و مدیر تحقیقات موسسه علوم شناختی در CNRS فرانسه، توضیح می دهد: «این اولین مطالعه از نوع خود در یک پروژه بزرگ است. ما انتظار داریم با مطالعه پیچیدگی غنی سکانس های صوتی شامپانزه های وحشی، بینش تازه ای در مورد گونه های پیچیده اجتماعی مانند انسان ها و درک اینکه از کجا آمده ایم و زبان منحصربه فردمان چگونه تکامل یافته است، به ارمغان بیاوریم.» نتایج این پژوهش در نشریه Communications Biology به چاپ رسیده است.


منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-فرارو




در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
53.6% 17 مرداد (8 آگوست)
29% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
17.4% 4 شهریور (26 آگوست)
سوال نیم روز

  • بیشتر فیلهای آسیایی را که می توان در زیستگاه طبیعی خود یافت، در کدام کشور می توان یافت؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    هند



    یکی از نگران کننده ترین خطراتی که حیوانات خانگی بخصوص گربه و سگ ها را تهدید میکند بیماری بسیار مسری چشمی ناشی از هرپس ویروس است. ما از همه متخصصان و خ ...