لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) آیا خرس های قطبی وابسته به یخ کمتر آخرین بازماندگان این گونه خواهند بود؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1401/03/30، آخرین بروزرسانی: 1401/03/30 ساعت 08:18 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


جمعیتی از خرس های قطبی که به تازگی در گرینلند شناسایی شده اند، کمتر به یخ دریا وابستگی دارند؛ آیا آن ها می توانند از تغییرات اقلیمی جان سالم به در ببرند؟

تصویر خرس قطبی در زیر آب

آخرین بازمانده ی یک گونه یعنی فردی که مرگ او موجب انقراض می شود، پایان گونه (endling) نامیده می شود. گاهی اوقات می توان این افراد را شناسایی و حتی نام گذاری کرد. اما بسیاری از آن ها درحالی که شناسایی نمی شوند، زندگی می کنند و می میرند.

برای مثال، شواهد باستان شناسی نشان می دهد پایان گونه ماموت های پشمالو حدود 4000 سال پیش در جزیره ورانگل در 87 مایلی ساحل سیبری زندگی می کرد. پس از اینکه بقیه اعضای گونه آن ها براثر تغییرات اقلیمی و شکار توسط انسان ها نابود شدند، این ماموت ها هزاران سال در جزیره ورانگل زندگی می کردند. اما درنهایت براثر ترکیبی از عوامل مختلف ازقبیل رویدادهای آب و هوایی شدید و جهش های زیان بار که طی درون زایی شدید (تلاقی بین افراد خویشاوند) حاصل شده بود، آن ها نیز از بین رفتند.

کریستین لیدر، بوم شناس دانشگاه واشنگتن گروه منحصر به فردی از خرس های قطبی را شناسایی کرده است که در انتهای جنوب شرقی گرینلند زندگی می کنند. عادات این خرس ها که ازنظر ژنتیکی از جمعیت های دیگر جدا شده اند، موجب می شود که کمتر به یخ دریا وابسته باشند.

بیشتر خرس های قطبی روی سکوهای یخی شناور شکار می کنند، سفر می کنند و فرزندان خود را بزرگ می کنند. با ناپدید شدن یخ دریا، احتمال بقای خرس های قطبی نیز کم می شود. به نظر می رسد خرس های جنوب شرقی گرینلند برای جهانی که درحال گرم شدن است، مناسب تر هستند و در شرایطی که مناطق دیگر شمالگان زیست ناپذیر می شود، می توانند دوام بیاورند. لیدر می گوید: «آیا این بدان معنا است که خرس های قطبی نجات پیدا می کنند؟ نه.»

همانند ماموت های ورانگل، خرس های قطبی جنوب شرقی گرینلند هم ممکن است بیش از دیگر اعضای گونه زنده بمانند، اما برای همیشه باقی نخواهند ماند. شاید جنوب شرقی گرینلند جایی باشد که پایان گونه خرس قطبی آخرین روزهای گونه خود را در آن می گذراند.

حدود 26 هزار خرس قطبی در طبیعت باقی مانده اند که به 19 زیر جمعیت تقسیم شده اند و در گوشه های مختلف شمالگان زندگی می کنند. یکی از این زیرجمعیت ها در امتداد دو هزار مایل از خط ساحلی عمدتا خالی از سکنه شرق گرینلند زندگی می کند و مورد مطالعه قرار نگرفته بود. در سال 2011، لیدر و همکارانش تلاش چند ساله ای را برای شمارش این خرس ها آغاز کردند تا دولت گرینلند بتوانند اهداف حفاظتی و سهمیه های شکار معیشتی را تعیین کند. پس از گفتگو با شکارچیان محلی، تیم کار خود را در امتداد ساحل شروع کرد.

پژوهشگران در سال 2015 به جنوب شرقی گرینلند آمدند. جریان بسیار سریعی از آب به دامنه شرقی گرینلند می ریزد و این ناحیه را با یخ های شناور کوچک پر می کند و منطقه ای را ایجاد می کند که استفاده از آن برای خرس های قطبی دشوار است. لیدر و همکارانش حدس زدند که ممکن است برخی از خرس ها در آبدره های این منطقه زندگی کنند. لیدر می گوید: «با هلیکوپتر به داخل یکی از این آبدره ها رفتم و انتظار نداشتم چیز زیادی ببینم. اما در عرض ده دقیقه، شش خرس را در چند کیلومتری یکدیگر دیدیم.» طی یک پرواز معمولی برای دیدن خرس ها، او انتظار داشت که هر ساعت یک خرس ببیند. این همه خرس در جایی که عمدتاً باید بدون خرس باشد، چه می کردند؟


اولین سفر کوتاه بود. اما لیدر می دانست که اگرچه آب و هوای جنوب شرقی گرینلند ناپایدار بود، ساحل ناآرامی داشت و تقریباً هیچ سکونتگاه انسانی و جایی برای گرفتن سوخت یا غذا وجود نداشت، آن ها باید برگردند. پژوهشگران برای اینکه بتوانند در آنجا کار کنند، بشکه های سوخت را در امتداد ساحل برفی دفن کردند و مخازن موقتی ایجاد کردند که یک هلیکوپتر می توانست بین آن ها حرکت کند. وقتی آن ها خرس های قطبی را پیدا می کردند، از هلیکوپتر درحال حرکت داروی آرام بخش را به سمت آن ها پرتاب می کردند و سپس اندازه گیری های فیزیکی و نمونه های بافتی را جمع آوری می کردند و در صورتی که خرس ماده بالغی بود، ردیابی دور گردن او می بستند.

معمولاً گروه پژوهشی از پایگاهی رفت و آمد می کرد که دو ساعت دورتر بود. اما یک روز عصر، دانشمندان تصمیم گرفتند در اردوگاه معدن متروکه ای بخوابند تا روز بعد نزدیک تر به حیوانات باشند و کار خود را زودتر شروع کنند. آن ها به آرزوی خود رسیدند: آن شب لیدر صدای پنجه های بزرگی را شنید که روی برف کشیده می شد. پژوهشگران از خواب بیدار شدند و خرس قطبی را دیدند که با کیسه ی حاوی نمونه های بافتی خرس های قطبی داشت دور می شد. لیدر از اردوگاه بیرون آمد و درحالی که قاشق فلزی را روی ماهی تابه می زد، دنبال خرس رفت. خرس قطبی کیسه ارزشمند را انداخت و فرار کرد. لیدر گفت: «متوجه شدیم که هلیکوپتر ما را نیز گاز گرفته است.»

از داده هایی که به سختی به دست آمده بود، تیم متوجه شد که این ها خرس ها واقعا محلی هستند. اگرچه خرس های قطبی معمولاً فواصل طولانی را طی می کنند، خرس های جنوب شرقی گرینلند سال ها در همان آب دره مانده بودند. حتی زمانی که آن ها به طور تصادفی در جریان تند شرقی گیر می کردند و به سمت جنوب کشیده می شدند، به سوی ساحل شنا می کردند و باز به همان آبدره برمی گشتند. غریزه خانه نشینی آن ها به قدری قوی است که هرگز با خرس هایی که دورتر زندگی می کنند، تعامل ندارند. گویی دیواری نامریی در 64 درجه شمالی خرس های جنوب شرقی را از خرس های شمال شرقی جدا می کند.

دی ان ای خرس ها نیز همین داستان را بیان می کند. بث شاپیرو، زیست شناس تکاملی از دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز می گوید: «خرس های قطبی ازنظر ژنتیکی شباهت زیادی به هم دارند.» اما خرس های جنوب شرقی گرینلند به قدری از 19 زیرجمعیت شناخته شده متمایز هستند که وقتی تیم شاپیرو برای اولین بار نمونه هایی را که لیدر جمع آوری کرده بود، تجزیه و تحلیل کرد، فکر کرد اشتباه کرده است.

این خرس ها ازنظر ژنتیکی جداافتاده ترین خرس های قطبی درجهان هستند: زیرجمعیت بیستم که احتمالاً به مدت چند صد سال در گوشه ای از گرینلند به طور مستقل و بدون ارتباط با خرس های دیگر وجود داشته است.

مانند تمام خرس های قطبی دیگر، خرس های جنوب شرقی گرینلند از یخ دریا به عنوان سکوهایی استفاده می کنند که از روی آن فک ها را شکار می کنند. اما این یخ فقط حدود 100 روز در سال دردسترس است و کافی نیست. در زمان های دیگر، خرس ها به دلیل محیط غیرطبیعی که در آن زندگی می کنند، می توانند زنده بمانند: آن ها به جای یخ دریا از کوه های یخی آب شیرین استفاده می کنند که توسط یخچال طبیعی به آبدره وصل می شود.

این اختلاط یخچالی حداقل درحال حاضر راز بقای آن ها است. در بخش های دیگر شمالگان، خرس های قطبی ممکن است دو برابر روزهای پوشیده از یخ در یک سال داشته باشند. با این حال وضعیت بدی دارند، زیرا وقتی یخ از بین می رود، آن ها به جایگزینی دسترسی ندارند.

لیدر افزود خرس های جنوب شرقی گرینلند «خرس های آینده» هستند. با گرم شدن شمالگان، تعداد روزهای بدون یخ افزایش پیدا می کند و خرس های قطبی بیشتری همان شرایطی را تجربه خواهند کرد که همتایان آن ها در جنوب شرقی گرینلند درحال حاضر با آن مواجه هستند. اما بیشتر آن ها به یخچال طبیعی دسترسی نخواهند داشت و از بین خواهند رفت. اگر انتشارات کربنی همچنان رو به افزایش باشد، تقریباً تمام زیرجمعیت های خرس قطبی تا پایان قرن جاری از بین خواهند رفت.

اندرو دروچر، پژوهشگر خرس های قطبی در دانشگاه آلبرتا گفت زیرجمعیت جنوب شرقی گرینلند مثالی از چیزی است که ممکن است در شمالگان درحال گرم شدن اتفاق بیفتد، زیرا خرس ها در گروه های کوچک تری در نواحی کوچک تری در حاشیه محدوده خود باقی می مانند و از جمعیت های دیگر جدا می شوند و درون آمیزی بیشتری در جمعیت آن ها اتفاق می افتد.

لیدر گفت این مسیله را نباید به این صورت تفسیر کرد که یخچال ها خرس های قطبی را نجات می دهند. جان وایتمن، دانشمند ارشد Polar Bears International (سازمان حفاظت از خرس های قطبی) گفت: «بیشتر جمعیت ها به یخچال ها دسترسی ندارند و علاوه بر این یخچال ها در همه جای گرینلند درحال عقب نشینی هستند.»

دروچر گفت بنابراین، بسیار بعید است که حتی خرس های جنوب شرقی گرینلند بتوانند در آینده ای با گرمایش پیش بینی شده زنده بمانند. همچنین تعداد کافی از آن ها وجود ندارد تا جمعیتی رو به رشد را حفظ کند و نرخ زادوولد آن ها درحال حاضر به طور نگران کننده ای پایین است. درون آمیزی ممکن است درنهایت آن ها را دچار مشکلات ژنتیکی کند. لیدر گفت: «اگر می خواهیم آن ها را نجات دهیم، به اقدامات قوی نیاز داریم تا تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت انسان را محدود کنیم.» در غیر این صورت، جمعیت جنوب شرقی گرینلند می تواند معادل مدرن ماموت های جزیره ورانگل باشد؛ آخرین بازماندگان دنیایی که دیگر جایی برای آن ها ندارد.

منبع: زومیت [لینک]



در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: درخت مورد علاقه شما چیست؟
31.4% درخت گیلاس
22.2% درخت گردو
13.7% درخت سیب
11.8% درخت پرتقال
10.5% درخت انار
6.5% درخت توت
3.9% هیچکدام از موارد بالا
سوال نیم روز

  • بیشتر فیلهای آسیایی را که می توان در زیستگاه طبیعی خود یافت، در کدام کشور می توان یافت؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    هند



    یکی از نگران کننده ترین خطراتی که حیوانات خانگی بخصوص گربه و سگ ها را تهدید میکند بیماری بسیار مسری چشمی ناشی از هرپس ویروس است. ما از همه متخصصان و خ ...