لطفا صبر کنید ...

سگ ها قدیمیترین دوستان انسان ها
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1399/08/20 ، آخرین بروزرسانی: 1400/04/01
پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


سگ ها قدیمیترین دوستان انسان ها


بررسی گروهی از پژوهشگران نشان میدهد که اولین نشانه های اهلی کردن سگ را میتوان تا 11 هزار سال قبل، یعنی پایان عصر یخبندان دنبال کرد. این نشان می دهد که  سگ ها قبل از هر گونه شناخته شده دیگر، اهلی شده است

 محققان این پژوهش می گویند: "سگ موجود منحصر به فردی است، اگر از این دید نگاه کنید که وقتی همه انسانها هنوز شکارچی-گردآور بودند، این گوشتخوار وحشی را اهلی کردند در حالیکه در بسیاری نقاط دنیا گرگ حیوانی بسیار ترسناک است. چرا انسان چنین کاری کرد؟ چگونه چنین اتفاق افتاد؟ ما به این علاقه مندیم".


به دلیل همزیستی سگ ها با انسان های اولیه، سگ ها الگوهای ژنتیکی مردمان گذشته را با خود دارند. مثلا سگهای اروپایی اولیه در ابتدا تنوع ژنتیکی داشتند و به نظر میرسد منشاء آنها دو جمعیت بسیار متمایز بوده است، یکی سگ های خاور نزدیک و دیگری سگ های سیبری. زمانی، شاید بعد از آغاز عصر برنز (زمانی که برای اولین بار برنز به عنوان ماده اصلی ساخت وسایل و تجهیزات زندگی و جنگی مرسوم شد)، یک تبار سگ پراکندگی گسترده ای پیدا کرد و جای تمام جمعیت های سگ در این قاره گرفت. این الگو هیچ معادلی در الگوهای ژنتیکی مردم اروپا ندارد.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.


آندرس برگستورم پژوهشگر موسسه فرانسیس کریک و نویسنده اصلی این تحقیق میگوید: "اگر به حدود بیش از چهار یا پنج هزار سال پیش نگاه کنیم، متوجه می شویم سگ های اروپا بسیار متنوع بوده اند اما سگ های اروپایی که امروزه میبینیم، با اینکه تنوع خیلی زیادی از نظر شکل و اندازه دارند، از یک زیر مجموعه بسیار محدود ژنتیکی منشعب شده اند".

تبار سگ های شرق آسیا پیچیده تر است. به نظر میآید بخشی از تبار نژادهای چینی به حیواناتی مانند دینگوی استرالیایی و سگ آوازخوان گینه نو برسد و بخشی هم به اروپا و سگ های روسی.

602x338_cmsv2_39fb7e21-cd23-5065-af98-62749d1f4ee2-3811102.jpgNew_Guinea_Singing_Dog_on_trail-Cropped.jpg

راست تصویر دینگوی استرالیایی و چپ سگ آوازه خوان گینه نو


 یکی دیگر از نویسندگان این تحقیق از دانشگاه آکسفورد میگوید: "سگ قدیمی ترین و نزدیکترین حیوان همراه ماست. DNA سگ های باستانی به ما نشان می دهد تاریخ مشترک ما چقدر به گذشته بازمیگردد و در نهایت به ما کمک خواهد کرد بفهمیم این رابطه عمیق کی و کجا آغاز شده است".


گمان می رود سگ تکامل یافته گرگ هایی باشد که پا به اردوگاه های انسان گذاشتند، شاید به دنبال بوی غذا. آنها وقتی رام می شدند می توانستند به عنوان همراه شکار و نگهبان به انسان خدمت کنند.


بررسی ژنتیکی نشان می دهد منشا همه سگ های امروز یک کونه ای گرگ بوده که منقرض شده است؛ شاید هم چند جمعیت که قرابت زیادی با هم داشته اند. اگر اهلی کردن سگ در نقاط مختلف دنیا صورت گرفته باشد، تبارهای دیگر ژن زیادی برای سگ های بعدی به ارث نگذاشته اند.

دکتر اسکُگ لوند می گوید مشخص نیست اهلی کردن سگ اولین بار کی و کجا بوده: "تاریخ سگ بقدری پویا است که حتی وقتی DNA آنها را دارید هم نمیتوانید مطمین باشید. ما واقعا نمی دانیم و همین نکته شگفت انگیز آن است".


بسیاری از حیوانات مانند گربه ها، شاید کمی بیشتر از شش هزار سال پیش که انسان برای کشاورزی یکجانشین شد، حیوان خانگی شدند. احتمالا گربه برای کنترل آفاتی مانند موش مفید بوده که جذب زباله سکونت گاه های پرازدحام انسانی می شدند. این منشا اهلی کردن آنها را به مهد کشاورزی مثلا در خاور نزدیک برمی گرداند.

دکتر اسکُگ لوند توضیح می دهد: "در مورد سگ، ممکن است هر جایی بوده باشد: سیبری سرد، خاور نزدیک گرم، جنوب شرقی آسیا. برای من همه اینها محتملند".این مقاله از وب سایت BBC خلاصه و ساده گویی شده است.
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
100% 17 مرداد (8 آگوست)
0% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
0% 4 شهریور (26 آگوست)
سوال نیم روز

  • زنبورها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    با رقصیدن    حامی و دوستداران حیوانات بودن، تجربه ای است به نهایت لذت بخش و تاثیر گذار برای تمام طول عمر. اینکه حیوانی را از لابه لای سیم ها نجات دهیم، سگی را با ت...