لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) برنامه غذایی سالم برای گربه ها
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1399/11/12، آخرین بروزرسانی: 1400/08/20 ساعت 03:47 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


 آنچه که باید در باره برنامه غذایی خام  گربه بدانید


 

اگرچه مطالب مطرح شده در این مقاله کاملا علمی و مبتنی بر آزمایشات انجام گرفته است ولی بدلیل آلودگی گوشتهای خام موجود در ایران، استفاده از گوشت خام برای تغذیه گربه توصیه نمیشود.

 

 
چرا برنامه غذایی گوشت خام خوب است؟
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.


جواب ساده است، "چون به غذایی که گربه ها درمحیط طبیعی بدست می آورند شباهت زیادی دارد؛ غذایی که بدنشان بطور طبیعی با آن مطابقت یافته است." گربه ها در طبیعت  انواع غذاها را می خورند مثل اعضای بدن ، مغز، و گاهی قسمتهای داخلی شکم و روده موجودات  زنده ای از قبیل:


- موش و سایر جوندگان کوچک

- پستانداران کوچک

- پرنده

- ماهی

- مار و دیگر خزندگان

- حشرات


 با اینحال، بدلایل زیادی بیشتر صاحبان گربه وقت ویا منابع غذایی ندارند که بتوانند شکار زنده برای گربه شان تهیه کنند؛ خیلی ها هم بخاطر روح لطیفی که دارند از انجام چنین کاری خودداری می کنند.


 بنا بر تحقیقی که توسط دکترفرانسیس ام. پوتنگر صورت گرفته، دیگرنمی توان تردیدی در مورد اهمیت گوشت خام سرشار از آنزیم برای گربه داشت.

 

گربه های دکتر پوتنگر


 تقریبا اواسط قرن بیستم، دکتر فرانسیس ام. پوتنگر(پسر)، که در آزمایشات توسط شرکت وستون پرایس برای معالجه بیماری تنفسی فعالیت می کرد، تحقیقی در مورد اثرات غذای پخته بر گربه ها انجام داد. او با مشاهده عدم سلامت کافی گربه هایی که تحت آزمایش ترشحات فوق کلیوی قرارداشتند و با گوشت پخته تغذیه می شدند،  به تحقیق خود سرعت داد. همچنان که  درهمسایگی درمانگاه به دکتر گربه اهدا می کردند تا به تحقیقش ادامه دهد به تدریج مقدار گوشت پخته برای تغذیه گربه ها هم رو به کاهش گذاشت و او برای تامین غذا  به کارخانه محلی بسته بندی گوشت  رو آورد. دکتر پوتنگر مشاهده کرد که ظرف چند ماه گربه هایی که گوشت خام می خوردند وضع سلامتشان بطور چشمگیری بهتر شد؛ و بدین ترتیب رسما بررسی نوع تغذیه را آغاز کرد.


 آزمایش کنترل شده غذا بیش از ده سال یعنی از سال 1932 تا 1942 و برروی تقریبا 900 گربه انجام شد. برنامه مطلوب غذایی آنها شامل 3/1 شیر، روغن کبد ماهی و 3/2 گوشت خام بود: یک گروه هم فقط با گوشت پخته تغذیه شدند. نتایج حیرت آور بود. گربه های که با گوشت پخته تغذیه شدند بعد از چند نسل موارد زیررا نشان دادند:


- تغییرات ظاهری مثل: صورت باریک، آرواره جمع، استخوان بندی سست وشکننده، و رباط های ضعیف

- فراوانی انگل و کرم

- انواع بیماریها

- گربه های ماده مهاجم تر و گربه های نرملایم تر شدند

- بارداری پرمشکل و پس از سه نسل منجر به سقط جنین شد . 

 - توله های حاصل از این بارداری ها اغلب زنده نماندند .

- توله ها با تغییراتی در استخوان بندی و بدی عملکرد اعضای بدن روبرو شدند .


واضح است که ارتباط مستقیمی بین نتایج بدست آمده درمورد سوء تغذیه و گوشت پخته وجود داشت.


 این سوال با واکنشهای مختلفی مواجه بوده: مثلا برخی شرکتهای تولید غذای گربه می گویند گوشت خام خطرات زیادی در خود دارد مانند سالمونلا، لیستریا و دیگر باکتریها. حتی بعضی دامپزشکان هم با آنها همفکر هستند. از سوی دیگر، تعذیه با گوشت خام را دکتر لیزا پییرسون مورد تایید قرار داده و یک دامپزشک دیگر نیز این نظریه را گسترش داده است.


 معده گربه با آنکه اسیدی تر از معده ما آدمهاست و گاه در محیط طبیعی از لاشه هایی که یک روز مانده تغذیه می کنند بدون اینکه دچار بیماری شوند، با اینحال ، گوشت پخته ای که میزان باکتری آن توسط انسان کاهش یافته باشد می تواند مشکل ساز گردد. با این وجود ، هزاران نفرصاحبان گربه و سگ دارند به حیوانات خود بدون هیچ مشکلی گوشت خام می دهند البته با رعایت نکات زیر:


 -  گوشت را بصورت تازه و نه بسته بندی شده از قصابی مطمین خریداری نمایید.

- گوشت را بلافاصله مصرف کنید، یا آن را بصورت بسته های اندازه هروعده غذا در یخدان بگذاریدتا یخ بزند ( یخ زدن باعث ازبین رفتن بسیاری از باکتری ها می گردد).

- ازمواد ضد باکتری به آن بیافزایید ( درفروشگاه های مواد غذایی سالم و اینترنتی می توان تهیه نمود) تا سلامت معده گربه تان تضمین گردد.

- وسایلی را که درمجاورت گوشت قرار می گیرند مثل تخته برش گوشت و ظرف غذا را ضد عفونی کنید.

- همیشه پس مانده غذا را پس از مدت 30 دقیقه دوربریزید.

- قبل از آنکه تصمیم بگیرید به حیوان خود بخصوص گربه ای که  مصونیت بالا دارد گوشت خام بدهید با دامپزشک مشورت نمایید.


 گوشت و استخوان خام

رزیم غذایی بارف، که مبدا آنرا مشکل بتوان پیدا کرد گرچه تحقیق دکتر پوتنگر تاثیر بسزایی در آن داشته است ، که مخفف غذای خام مناسب زیستی می باشد در آغاز توسط دارندگان سگ مورد استفاده قرار می گرفت. مجریان این طرح معتقدند باید به گربه استخوان با گوشت گردن یا بال مرغ داد البته بصورت کامل یا له شده. این برنامه غذایی متناسب با نیازهای گربه ها هم گسترش یافته و شامل :

- گوشت ماهیچه مرغ، گاو یا بره   

- استخوان (پشت یا گردن ماکیان) بصورت کامل یا له شده

- مکمل ها از جمله روغن کبد ماهی، اسیدهای چرب، آنزیمها و تورین

- بعضی مجریان هم مواد دیگری اضافه می کنند مثل:

- سبزیجات تازه و خام مانند کلم بروکلی، هویج، کدو و سیب زمینی

- میوه جات تازه (گاهی سیب و موز هم شامل می شوند)

- غلات مانند جو، جو دوسر و برنج سیاه (بصورت درسته، آسیاب شده یا جوانه)


 طرفداران غذای خام خالص معتقدند  نیازی به افزودن مواد دیگر نیست چون در محیط طبیعی گربه به دنبال یافتن آنها برای خوردن برنمی آید. با اینحال، خیلی ها مایلند به این افزودنیها باز هم اضافه کنند: مثل انگور، طالبی و ذرت


از آنجا که خیلی از مردم نه وقت کافی برای پیدا کردن غذای خام دارند و نه منابعش را، تولید کنندگان غذای گربه مکمل هایی را بصورت پودر عرضه کرده اند که می توان با آب مخلوط و به گوشت افزود طوری که یک غذای سرشار از مواد تامین کننده نیازهای بدن حیوان را بسازد. گرچه غذا گران تمام می شود ولی این اطمینان را به آدم می دهد که خیلی سالمتر خواهد بود.


در صورت کمبود وقت چه باید کرد؟

غذاهای یخ زده یا خشک شده سرد هم منبع خوبی هستند. فقط کافی است یخ را با گرما دادن ملایم از بین برد و غذا را آماده خوردن کرد. اگر هم خشک شده سرد باشد با افزودن کمی آب ولرم می توان دوباره آنرا به شکل طبیعی اش درآورد.

 
تصمیم با شما است 

همانند سایر مسایل مربوط به گربه، در این مورد هم تصمیم با صاحب گربه است و این شما هستید که می توانید بهترین راه را تشخیص دهید. من در اینجا نظرات موافق و مخالف را به همراه تعدادی منبع مطرح کرده ام  و مهم سلامت و زندگی شاد برای گربه هایمان است. موفق باشید.


منبع: انجمن حمایت از حیوانات [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
59.3% 17 مرداد (8 آگوست)
22.2% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
18.5% 4 شهریور (26 آگوست)
سوال نیم روز

  • ماهی از طریق کدام عضو اکسیژن می گیرد؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    آبشش    درود . یک سرپرست باشرف جهت برعهده گرفتن سرپرستی آنجل این سگ خوشگل و باهوش