لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) روز جهانی محیط زیست
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/03/16 ، آخرین بروزرسانی: 1400/07/01
بازگشت به صفحه قبل پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


روز جهانی محیط زیست


روز جهانی محیط زیست (مخفف انگلیسی: WED) پنجم ماه ژوین هرسال، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه های زیستی جانوری، به عنوان روز محیط زیست انتخاب شده است.

تاریخچه  روز  جهانی محیط زیست 
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

 تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال 1972 یعنی 49 سال پیش بر می گردد. در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را باموضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوید برگزار کرد. همزمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد(UNEP) شد. هم اکنون از سال 1974 تاکنون UNEP در سراسر جهان مراسم ویژه ای را به مناسبت این روز برگزار می کند.

مراسم روز جهانی محیط زیست

 مراسم این روز می تواند به اشکال مختلف باشد مثل راهپیمایی های خیابانی، همایش های دوچرخه سواری، نمایش، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی در مدارس، درختکاری، فعالیت های مربوط به بازیافت، پاکسازی و…. هدف از برگزاری چنین مراسم های جلب توجه عمومی به مسایلی است که محیط زیست را آلوده می سازد. هر سال نیز یکی از مسایلی که شدیداً محیط زیست را تهدید می کند به عنوان موضوع این روز انتخاب می شود.

هدف روز جهانی محیط زیست

برخلاف روز زمین که بیشتر برای جلوگیری دولت ها و سازمان ها از ایجاد آلودگی های زیست محیطی است، روز جهانی محیط زیست به مردم مربوط است. این روز بهانه ای برای آغاز تغییر در رفتارهای زیان آور همه مردم در محیط زیست است. هدف این روز آگاه کردن مردم در زمینه نگهداری و مراقبت از محیط زیست است.

شعار روز جهانی محیط زیست 2021

شعار و موضوع روز جهانی محیط زیست در سال 2021 «بازنگری. بازآفرینی. ترمیم» است. با این مضمون افراد باید تصمیم بگیرند تغییرات اندکی در سبک زندگی خود ایجاد کند تا بتوانند نظم طبیعت را بازگردانند.موضوع روز جهانی محیط زیست 2021 "ترمیم اکوسیستم" است و پاکستان میزبان جهانی این روز خواهد بود. این روز جهانی محیط زیست با آغاز دهه سازمان ملل در مورد ترمیم اکوسیستم (2030-2021) ، یک ماموریت جهانی برای احیای میلیاردها هکتار ، از جنگل ها گرفته تا زمین های کشاورزی ، از بالای کوه ها تا عمق دریاها می باشد.

اهمیت روز جهانی محیط زیست

همه گیری ای که جهان تقریباً 1.5 سال است با آن دست به گریبان است نشان داده است که پیامدهای از دست دادن اکوسیستم چقدر فاجعه بار است. با کوچک شدن منطقه زیستگاه طبیعی حیوانات ، شرایط ایده آلی را برای انتشار عوامل بیماری زا - از جمله ویروس های کرونا - ایجاد کرده ایم. این واقعیت باقی مانده است که تنها با اکوسیستم های سالم می توانیم معیشت مردم را افزایش دهیم ، با تغییرات آب و هوایی مقابله کرده و از فروپاشی تنوع زیستی جلوگیری کنیم.

برای مدت طولانی ، انسان ها از اکوسیستم های این سیاره بهره برداری و تخریب کرده اند. 

هر سه ثانیه ، جهان جنگل کافی را برای پوشاندن زمین فوتبال از دست می دهد 

 در طول قرن گذشته ، ما نیمی از تالاب ها را نابود کرده ایم. در حال حاضر 50 درصد از صخره های مرجانی جهان از بین رفته و ممکن است تا سال 2050 تا 90 درصد از صخره های مرجانی از بین بروند ، حتی اگر گرم شدن کره زمین به افزایش 1.5 درجه سانتیگراد محدود شود. از دست دادن اکوسیستم ، جهانی را از غرق شدن کربن مانند جنگل ها و تالاب ها محروم می کند ، در زمانی که بشریت حداقل هزینه آن را دارد. انتشار گازهای گلخانه ای جهانی برای سه سال متوالی رشد کرده و کره زمین مکانی برای تغییرات آب و هوایی فاجعه بار است. اکنون باید اساساً در روابط خود با دنیای زنده ، با اکوسیستم های طبیعی و تنوع زیستی آنها تجدید نظر کنیم و در جهت احیای آن تلاش کنیم.


منابع: ویکی پدیا [لینک 1 | لینک 2 | لینک 3]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
70.6% 17 مرداد (8 آگوست)
23.5% 4 شهریور (26 آگوست)
5.9% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • چه نوع موجودی همیشه دوقلو های همجنس را به دنیا می آورد؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    آرمادیلو    یکی از امکانات ویژه سایت «مای ملو» قابلیت ثبت حیوانات و حفظ سوابق آنها بطور رایگان است. شما از این پس میتوانید با خیال راحت حیوان خود را به «مای ملو» ...