لطفا صبر کنید ...

نهنگ عنبر
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/03/17 ، آخرین بروزرسانی: 1400/05/03
پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


«عنبر» یکی از پر کاربردترین کلمات در شعر و ادبیات فارسی است که معمولا به عنوان سمبل بوی خوش در آثار شاعران کلاسیک به کار رفته است. اما آیا شما می دانید که عنبر چیست؟ از کجا آمده و چه نقش مهمی در صنعت عطرسازی دارد؟

نهنگ عنبر


چند روز پیش چند ماهیگیر خوش شانس یمنی پس از یافتن لاشه یک نهنگ عنبر که در بدنش حاوی ماده عنبر بود یک شَبه میلیونر شدند.این ماهیگیران پس از انتقال لاشه این نهنگ به ساحل،  شکم نهنگ را شکافته و عنبر را از آن استخراج کرده اند. به گفته یکی از ماهیگیران وزن عنبر 127 کیلوگرم بوده است.این ماده که به کهربا یا استفراغ نهنگ معروف است در سیستم گوارشی نهنگ یافت می شود. این ماده به عنوان یک ماده گران قیمت در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

حتما بارها نام «نهنگ عنبر» یا شاه نهنگ به گوشتان خورده است که در واقع بزرگ ترین نهنگ دندان دار است. نهنگ های عنبر در تمام اقیانوس ها زندگی می کنند. غالباً رنگ آنها سیاه مایل به قهوه ای یا خاکستری تیره است که سر بزرگ نهنگ های عنبر تقریباً یک سوم طول بدن را تشکیل می دهد. اما شهرت این شاه نهنگ به خاطر ماده عجیب و منحصر به فردی است که تولید می کند؛ یعنی «عنبر»

«عنبر» با نام تجاری Amber ماده ای است که توسط دستگاه گوارش «نهنگ عنبر» تولید می شود تا بدن او را در زمان ورود اجسام تیز و سخت به دهان محافظت کند. 

این ماده به صورت استفراغ از دهان نهنگ و یا از مخرج او خارج می شود که پس از خروج ماده ای نرم، قهوه ای رنگ با بوی شدید مدفوع محسوب می شود اما این ماده به مرور زمان و طی سال ها در آب دریا تغییر رنگ می دهد و تبدیل به جسمی سخت و خاکستری رنگ با رایحه ای عجیب و در عین حال شیرین می شود. قطعات عنبر دفع شده معمولا روی آب دریا شناور هستند یا اینکه در سواحل به دست می آیند. عنبر معمولا در اقیانوس اطلس، سواحل آفریقای جنوبی، برزیل، ماداگاسکار، هند، استرالیا و نیوزیلند یافت می شود. 

منبع: ایسنا/جهان نیوز
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
85.7% 17 مرداد (8 آگوست)
14.3% 4 شهریور (26 آگوست)
0% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

  • در تایلند، حیوان مقدس چیست؟
    برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

    پاسخ

    فیل سفید    لطفاً در صورتی که حیوانات را به هر صورتی حمایت میکنید، مشخصات گروه، تشکل و یا خود را در دفترچه تماس های ضروری ثبت کنید. برای ثبت اطلاعات بر روی لینک ز...