لطفا صبر کنید ...

شما تنها یک قدم تا پیوند قلب ها فاصله دارید. برای شروع اینجا کلیک کنید
تمامی خدمات انجمن حمایت از حیوانات و طبیعت «مای ملو» کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای در هیچ قسمتی از کاربران دریافت نمی شود.

(مقاله) در مورد گرزه مار، معروفترین افعی ایران بیشتر بدانید
دسته بندی: مقالات ، تاریخ انتشار: 1400/03/17 ، آخرین بروزرسانی: 1400/07/01
بازگشت به صفحه قبل پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   


با گرزه مار، معروف ترین افعی ایران آشنا شوید. اگر اهل طبیعت گردی و گردش در کوهستان ها، علفزارها و کنار رودخانه ها و سراب ها هستید، باید بدانید که همیشه خطر گرزه مار در کمین شماست.

گرزه مار


مارها یکی از جانوران پراهمیت در طبیعت هستند. در ایران چهار گروه مار سمی به شرح زیر وجود دارد که ممکن است گزش آنها عوارض نامطلوبی به بار آورد.
 همین حالا به جامعه حامیان حیوانات و طبیعت «مای ملو» بپیوندید و ما را در این مسیر زیبا همراهی کنید. برای شروع اینجا کلیک کنید.

 • گروه افعی‏ ها: البرزی، جعفری، کُک، لطیفی، شاخ دار ایرانی، شاخ دار عربی و…
 • مارهای کبرا: کفچه مار، کبرای کویر و کرایت سندی،
 • مارهای آبی ،
 • مارهای نیمه سمی.

گرزه مار بزرگترین افعی ایران است و رده نخست فراوان ترین و کشنده ترین مار کشور را هم به خود اختصاص داده است.

گرزه مار سر مثلثی شکل با پولک های ریز و گردن کاملا باریک و طول آن تا 170 سانتیمتر می رسد. گرزه مارها اگر روی تخم باشد حساسیت بالایی دارند و خطر حمله آنها بسیار زیاد دارد. امکان دیدن آنها در فصل تابستان که بیشتر تشنه می شوند در کنار چشمه ها و آبگیرها بسیار زیاد است. البته بیشترین آمار گزش به وسیله این نوع مار در زمین های کشاورزی گزارش شده است. این مارها به طور طبیعی خود را از سر راه انسان کنار می کشند. اما در صورت احساس خطر بسیار خطرناک می شوند. گرزه مار از مارمولک ها، موش ها و سایر جوندگان و گاهی برخی از پرندگان تغذیه می کند.

 این مار نقش مهمی در توازن محیط زیست زاگرس و ایجاد تعادل جمعیت موش ها و مارمولک ها و سایر جوندگان دارد. 

این مار را می توانید روی درختان بلوط و در حفره های داحل درختان نیز ببینید.گرزه مار زمستان گذرانی می کند ودر فصل سرد تا اواخر فروردین استراحت می کند. زهر این مار بسیار خطرناک است و شتر را هم می کشد. باید بدانید گزش این گونه می تواند پوتین سربازی را هم سوراخ کند. این مار اغلب در سایه و در میان سنگ ها است. پس دقت کنید با او روبرو نشوید.

تصاویر پس زمینه ای گرزه مار، بزرگترین افعی ایرانی

این مار زیبا را هرگز نکُشید

پس کمبود یا نابودی این خزنده موجب می شود موش و جانوران موزی به کشاورزی صدمات زیادی بزنند. بنابراین گردشگران و کشاورزان باید در این مورد آموزش ببینند تا رفتار مناسبی با این مار داشته باشند. همانطور که گفته شد مار به طور طبیعی جانوران تندخویی نیست و سعی دارد هنگامی که صدای پای انسانی می شود خود را پنهان کند.

برای همین است که در جاهایی که امکان حضور مار زیاد است، به کوهنوردان و گردشگران توصیه می شود آواز بخوانند و یا زنگوله ای به کوله خود وصل کنند.


اگر گزیده شدید؟

در پایان یک توصیه مهم به شما بکنیم. هیچوقت با جای گزش مار را دستکاری نکنید. فیلم های هالیوودی را فراموش کنید. زخم را باز نکنید و از مکیدن آن جداً خودداری کنید چون سم به بدن شما هم منتقل می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مکان گزش را با دستمال خشک و تمیزی پاک کنید و سی سانت بالای آن را آرام ببندید. زخم را پایینتر از تراز قلب قرار دهید و به سرعت شخص را به نزدیکترین درمانگاه برسانید.


منبع: پرتال گلوانی [لینک]
در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
70.6% 17 مرداد (8 آگوست)
23.5% 4 شهریور (26 آگوست)
5.9% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
سوال نیم روز

 • در تایلند، حیوان مقدس چیست؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  فیل سفید  اگرچه داشتن بچه گربه های زیبا و بازیگوش یک نعمت است ولی بدلیل عدم کنترل جمعیت حیوانات، جمعیت گربه ها نمودار افزایشی و نگران کننده دارد. ما از تمامی حا ...