لطفا صبر کنید ...

 
گزارش یک مورد حیوان و یا طبیعت آزاری
پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر  1 از 1

 • تاریخ ثبت این گزارش: 1400/02/26 ساعت 10:56 ق.ظ  
 • آخرین بروزرسانی: 1 ماه قبل  
 • بازدیدها: 29
  فیلمی از یک شکارچی فشنگ به کمر که یک افعی گرزه را از لانه اش بیرون می کشد چند روزی است در فضای مجازی بازنشر می شود تا به این نتیجه برسیم که حتی خطرناک ترین افعی هم از دست درازی شکارچیان در امان نیست.

  در ادامه فیلم شکار افعی گرزه ای که به ابزار قدرت نمایی آقای شکارچی تبدیل شده را مشاهده می کنید؛ شکارچی نه چندان خوش شانسی که طبق استعلام خبرگزاری میزان از یگان حفاظت محیط زیست کشور، چندی پیش شناسایی و تحویل مراجع قضایی شده است.

  سید مهدی کاظمی، کارشناس و پژوهشگر محیط زیست به میزان گفت: افعی گرزه یکی از ارزشمندترین مارها در صنعت تولید پادزهر به شمار می رود اما متاسفانه جمعیت این خزنده طی سال های گذشته در سطح کشور کاهش یافته به گونه ای که موسسه سرم سازی رازی با چندین دهه سابقه در تولید پادزهر، نمی تواند به تعداد مورد نیازش مجوز برای برداشت گرزه مار از طبیعت دریافت کند.

  وی با اشاره به اینکه گرزه مار یا افعی گرزه در سی استان کشور پراکندگی دارد گفت: افعی گرزه به لحاظ اکولوژیکی گونه ای ارزشمند به شمار می رود که حذف بی رویه آن از طبیعت به ایجاد تغییر در اکوسیستم منطقه می انجامد؛ تغییراتی که با افزایش تعداد جوندگان یعنی قوت غالب افعی گرزه آغاز می شوند.

  کاظمی با تاکید بر اینکه نظام سلامت کشور برای تولید پادزهر به ونوم (زهر) چند گونه معدود از مارها از جمله افعی گرزه وابسته است یادآور شد: افعی گرزه در طبقه بندی مارهایی که از آنها برای تولید پادزهر استفاده می شود در رنکینگ 1 سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. اما متاسفانه شاهد هستیم که شکارچیان، این گونه ارزشمند را به دلایلی توجیه ناپذیر از جمله تهیه روغن مار از اکوسیستم های کشور حذف می کنند.

  وی با بیان اینکه ارزش گونه ای مانند افعی گرزه به مراتب بیشتر از جریمه یک و نیم میلیون تومانی است که برای شکار آن در نظر گرفته شده گفت: متاسفانه افعی گرزه هم مانند بسیاری از گونه های ارزشمند جانوری کشور، این روزها قربانی افزایش شکار و قاچاق است با این حال سازمان حفاظت محیط زیست بدون آنکه ساز و کاری برای حفاظت از این گونه ها در نظر بگیرد حیات وحش را صرفا یوزپلنگ می داند؛ هرچند که علی رغم تمرکز کامل روی این گونه، در جلوگیری از انقراض آن هم موفقیتی حاصل نکرده است.
 • این گزارش حاوی 0 تصویر و 1 ویدیو است.
  به اشتراک گذاری این گزارش در شبکه های اجتماعی  

  در «مای ملو» تبلیغات رایگان است. برای ارسال آگهی خود «اینجا» کلیک کنید.

  نظرسنجی: روز جهانی گربه چه روزی است؟
  100% 17 مرداد (8 آگوست)
  0% 26 بهمن ماه (14 فوریه)
  0% 4 شهریور (26 آگوست)
  سوال نیم روز

 • کوالا از چه نوع برگهایی برای غذا استفاده می کند؟
  برای دیدن پاسخ 2 ثانیه موس خود را بر روی این متن قرار دهید یا این متن را یک مرتبه لمس کنید و 2 ثانیه منتظر بمانید.

  پاسخ

  اکالیپتوس  یکی از امکانات ویژه سایت «مای ملو» قابلیت ثبت حیوانات و حفظ سوابق آنها بطور رایگان است. شما از این پس میتوانید با خیال راحت حیوان خود را به «مای ملو»...